Mikä olis paras tapa säästää perheen lomamatkaan? Aurinkomatkoilla on säästötili, mutta onko muilla matkatoimistoilla vastaavaa? Vai olisiko pankkiin säästäminen kannattavinta?
Säästäminen?
5
3000
Vastaukset
- m2q
Paras tapa säästää on yhdistää useita tapoja, niin rahaa kertyy kassaan kuin huomaamatta. Tässä muutama keino:
1. Pidä veroprosentti vähän liika korkealla, niin aina joulun alla saat mukavan potin matkakassaan (nykyään veronpalautuksista saa myös korot). Sitä mikä ei lompakkoon asti ikinä pääsekään, ei osaa edes kaivata. Jo 50€/kk ylimääräistä veroa tuottaa sen reilu 600€/vuosi ja kahdelta aikuiselta se tekee jo yli 1200€
2. Älä maksa pankki-/luottokortilla. Nosta aina rahaa! Ensinnäkään sitä ei tule kulutettua niin paljon ja kaupassa joutuu vähän laskemaankin, mitä pussissa olevilla rahoilla saa.
3. Suuri säästöpossu! Käteisellä maksaessa pussin pohjalle kertyy rutkasti kolikoita (pyri myös maksamaan seteleillä aina kun voit), jotka aina kauppareissun jälkeen laitetaan possuun. Ja seteleitäkin voi laittaa silloin kun tuntuu siltä, että olisi ylimääräistä. Meillä tätä tapaa on käytetty uskollisesti ja juuri vietiin 2000€ kenkälaatikosta pankkiin. Nykykolikoista kertyy nopeasti suuria summia huomaamatta.
4. Suosi bonuksia kerryttäviä kauppoja ja keskitä ostojasi. Bonustileille kertyy rahaa huomaamatta ja niistäkin maksetaan korkoa.
5. Silloin tällöin siirrä rahaa säästötilille, vaikka ihan pieniäkin summia. Vaikka ihan kymppi kerralla. Niistäkin kertyy, kunhan sitä tekee tarpeeksi usein.
6. Siirrä kaikki "ylimääräiset" rahat esim. ylitöistä, pekkasista ym. kertyneet säästötilille.
Näillä rahansäästövinkeillä ei joudu juurikaan elintasostaan tinkimään ja matkakassa kertyy kuin itsestään. Voihan sitä tietysti "pakkosäästää" verenmaku suussa esim. 200€/kk pari vuotta, mutta siinä joutuu sitten jo vähän tinkimään muusta elämästä. Kaikistä kätevintä on säästää itseltäänkin "salaa" ja elää yhtä hyvin kuin ennenkin. Voihan sitä kuitenkin aina ne kaikki ylimääräiset rahat laittaa pankkiin säästöön, jos tulee sellainen tilanne että rahaa tuntuu olevan liikaa. - matkaan lähdössä
Laske ensin kuinka paljon tarvitset matkaan rahaa (matka käyttörahat), jaa tuo summa 12 ja tee suoraveloitus-sopimus pankkiin, näin tilistäsi siirtyy joka kuukausi tuo summa ja kun lähtö koittaa on sinulla rahat kasassa. Itse olen tehnyt näin useamman vuoden, näin kulut ajoittuu tasaisesti ympäri vuoden, eikä tarvii hermoilla että saako rahat kasaan vai ei, olen koko ajan tietoinen missä mennään.
- pihistävä!
Minimoi ennakkoverosi. Sijoita säästynyt erotus valitsemaasi instrumenttiin!
Maksa kaikki luottokortilla. Korotonta maksuaikaa 1,5kk. Lisäksi kortin käyttöön liittyy aina enemmän harkintaa kuin käteistä käyttäessä.
Ennen kaikkea, tee ainoastaan todella tarvitsemasi hankinnat antamatta mainosten tai kuviteltujen ympäristön mielipiteiden vaikuttaa niihin.
Pienistäkin tuloista kertyy säästöä pihistämättä ja huomamatta!- Ensi vuonna matkalle
Jos osaat englantia ja vietät aikaasi netissä, voit helposti hankkia matkarahaa koko perheelle, täysi-ikäiset voivat olla mukana, lisää rahaa saat jos ystävät ja sukulaiset lähtevät mukaan ja hekin ansaitsevat.
katso: http://www.agloco.com/r/BBBL8975 - Vai tuleeko?
Ensi vuonna matkalle kirjoitti:
Jos osaat englantia ja vietät aikaasi netissä, voit helposti hankkia matkarahaa koko perheelle, täysi-ikäiset voivat olla mukana, lisää rahaa saat jos ystävät ja sukulaiset lähtevät mukaan ja hekin ansaitsevat.
katso: http://www.agloco.com/r/BBBL8975Kuinkas paljon on tullut tienattua "aglocolla"? Varmaan olet jo miljoonikko..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin2689653IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3076836Verinen koira
Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?741705Mira Luoti, Vain Elämää
kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?61421Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.941297- 1091161
Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?
Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut751079Mopokeulija
Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin41882Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !
Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus23756MUISTATTEKO SEN?
Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk313748