Säästäminen?

Tuottoisa

Mikä olis paras tapa säästää perheen lomamatkaan? Aurinkomatkoilla on säästötili, mutta onko muilla matkatoimistoilla vastaavaa? Vai olisiko pankkiin säästäminen kannattavinta?

5

3029

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • m2q

      Paras tapa säästää on yhdistää useita tapoja, niin rahaa kertyy kassaan kuin huomaamatta. Tässä muutama keino:

      1. Pidä veroprosentti vähän liika korkealla, niin aina joulun alla saat mukavan potin matkakassaan (nykyään veronpalautuksista saa myös korot). Sitä mikä ei lompakkoon asti ikinä pääsekään, ei osaa edes kaivata. Jo 50€/kk ylimääräistä veroa tuottaa sen reilu 600€/vuosi ja kahdelta aikuiselta se tekee jo yli 1200€

      2. Älä maksa pankki-/luottokortilla. Nosta aina rahaa! Ensinnäkään sitä ei tule kulutettua niin paljon ja kaupassa joutuu vähän laskemaankin, mitä pussissa olevilla rahoilla saa.

      3. Suuri säästöpossu! Käteisellä maksaessa pussin pohjalle kertyy rutkasti kolikoita (pyri myös maksamaan seteleillä aina kun voit), jotka aina kauppareissun jälkeen laitetaan possuun. Ja seteleitäkin voi laittaa silloin kun tuntuu siltä, että olisi ylimääräistä. Meillä tätä tapaa on käytetty uskollisesti ja juuri vietiin 2000€ kenkälaatikosta pankkiin. Nykykolikoista kertyy nopeasti suuria summia huomaamatta.

      4. Suosi bonuksia kerryttäviä kauppoja ja keskitä ostojasi. Bonustileille kertyy rahaa huomaamatta ja niistäkin maksetaan korkoa.

      5. Silloin tällöin siirrä rahaa säästötilille, vaikka ihan pieniäkin summia. Vaikka ihan kymppi kerralla. Niistäkin kertyy, kunhan sitä tekee tarpeeksi usein.

      6. Siirrä kaikki "ylimääräiset" rahat esim. ylitöistä, pekkasista ym. kertyneet säästötilille.

      Näillä rahansäästövinkeillä ei joudu juurikaan elintasostaan tinkimään ja matkakassa kertyy kuin itsestään. Voihan sitä tietysti "pakkosäästää" verenmaku suussa esim. 200€/kk pari vuotta, mutta siinä joutuu sitten jo vähän tinkimään muusta elämästä. Kaikistä kätevintä on säästää itseltäänkin "salaa" ja elää yhtä hyvin kuin ennenkin. Voihan sitä kuitenkin aina ne kaikki ylimääräiset rahat laittaa pankkiin säästöön, jos tulee sellainen tilanne että rahaa tuntuu olevan liikaa.

    • matkaan lähdössä

      Laske ensin kuinka paljon tarvitset matkaan rahaa (matka käyttörahat), jaa tuo summa 12 ja tee suoraveloitus-sopimus pankkiin, näin tilistäsi siirtyy joka kuukausi tuo summa ja kun lähtö koittaa on sinulla rahat kasassa. Itse olen tehnyt näin useamman vuoden, näin kulut ajoittuu tasaisesti ympäri vuoden, eikä tarvii hermoilla että saako rahat kasaan vai ei, olen koko ajan tietoinen missä mennään.

    • pihistävä!

      Minimoi ennakkoverosi. Sijoita säästynyt erotus valitsemaasi instrumenttiin!

      Maksa kaikki luottokortilla. Korotonta maksuaikaa 1,5kk. Lisäksi kortin käyttöön liittyy aina enemmän harkintaa kuin käteistä käyttäessä.

      Ennen kaikkea, tee ainoastaan todella tarvitsemasi hankinnat antamatta mainosten tai kuviteltujen ympäristön mielipiteiden vaikuttaa niihin.

      Pienistäkin tuloista kertyy säästöä pihistämättä ja huomamatta!

      • Ensi vuonna matkalle

        Jos osaat englantia ja vietät aikaasi netissä, voit helposti hankkia matkarahaa koko perheelle, täysi-ikäiset voivat olla mukana, lisää rahaa saat jos ystävät ja sukulaiset lähtevät mukaan ja hekin ansaitsevat.

        katso: http://www.agloco.com/r/BBBL8975


      • Vai tuleeko?
        Ensi vuonna matkalle kirjoitti:

        Jos osaat englantia ja vietät aikaasi netissä, voit helposti hankkia matkarahaa koko perheelle, täysi-ikäiset voivat olla mukana, lisää rahaa saat jos ystävät ja sukulaiset lähtevät mukaan ja hekin ansaitsevat.

        katso: http://www.agloco.com/r/BBBL8975

        Kuinkas paljon on tullut tienattua "aglocolla"? Varmaan olet jo miljoonikko..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      352
      2847
    2. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      178
      2294
    3. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      36
      1842
    4. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      280
      1597
    5. Oot sä aika nuorekas...

      Vaikka oot niin vanha!
      Ikävä
      54
      1129
    6. Rasismi ahdistaa.

      Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa
      Sinkut
      273
      954
    7. Martina ja Muhis

      Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤
      Kotimaiset julkkisjuorut
      248
      816
    8. Näin sut.

      olitpas vanhentuneen näköinen. 😆 mieheltä naiselle
      Ikävä
      68
      757
    9. Oot pelkkä naurun aihe

      🤣🤣🤣🤣🤣 m-n
      Ikävä
      46
      638
    10. Olenkohan tunteideni kanssa yksin?

      Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell
      Ikävä
      46
      581
    Aihe