Niijoo, tuossahan se melkeen tulikin.
En oikeen tajuu koneen päälle.
Siis kun meen kattomaan omatietokone ja sieltä laitehallinta, nii siellä on ensi- ja toissijainen idessä sellainen keltainen juttu.
Elikkä niissois jotain hämminkiä, mut tietsikka toimii hyvin ja en ainaskaa itte oo huomannu mitää vikaa. Käyttis on 98 ja kone pena233.
Onks noista sit mitään haittaa?
Kiitoksia teille
En oikeen tajuu koneen päälle.
Siis kun meen kattomaan omatietokone ja sieltä laitehallinta, nii siellä on ensi- ja toissijainen idessä sellainen keltainen juttu.
Elikkä niissois jotain hämminkiä, mut tietsikka toimii hyvin ja en ainaskaa itte oo huomannu mitää vikaa. Käyttis on 98 ja kone pena233.
Onks noista sit mitään haittaa?
Kiitoksia teille
Vastaukset 6
Vanhimmat
Onko siinä siis keltaisella pohjalla huutomerkki vai "normaali"pohjalla punainen rasti? Toi olis tärkeää tietää, jos punainen rasti niin se laite on poistettu käytöstä, jos siinä taas on huutomerkki keltaisella pohjalla niin luultavasti laitteen ajureita ei ole asennettu. Kokeile katsoa että löytyykö laiteristiriitoja (yleensä ei pitäisi olla mutta kaikkihan on mahdollista), jos ei niin kokeile päivittää niiden ajurin Päivitä ohjain-painikkeella. Tai jos siinä on Tunnista laite-painike niin kokeile sitä ensin.
Siinä on siis keltaisella pohjalla huutomerkki.
Jos ei löydä siihen ajuria, niin onko silloin tuo vaarallista?
Tai mitään haittaa?
Olen kokeillut päivittää, mut se ee mistään mitään löydä.
Olen siis aika aloittelia tietsikan kaa.
Nää on todellakin yhtä hebreaa.
itsessään ajurit kyllä tuolle, Ide-väylät kuuluu ihan perusajureihin joten sille takuulla on ajurit, nyt on vaan joku muu syy miksi se herjaa tuollaisia. Kokeilepa katsoa siitä kun ensin valitset sen Ensisijaisen Ide-ohjaimen, klikkaa Ominaisuudet-nappia, sitten valitse välilehti Resurssit, katso onko siinä Ristiriitaisten laitteiden luettelossa mitään vai onko vain Ei ristiriitoja. Tee sama tarkistus myös sille Toissijaiselle ohjaimelle. Ristiriitoja ei normaalitilanteessa pitäisi olla mutta niinkuin sanoin, kaikki on kuitenkin silti mahdollista. Tuo keltaisella pohjalla oleva huutomerkki viittaisi jollain tavalla kyllä ainakin osittaiseen toimimattomuuteen mutta kuitenkin kun laitteet toimii...paras kuitenkin tarkistaa ensin nuo.
Jep, siinä lukee ettei oo ristiriitoja.
Yleiset välilehdellä sitten on luku, ettei se ois käytössä. Kummassakin ide-ohjaimessa on sama.
Kokeilin sit päivittää niitä ajureita, ja se kyl löytää windowsista ne ajurit. Mut sitten ku katsoo uudestaan sitä, nii siellä on ne huutomerkit keltasella. Mitä tuo sit meinaa?
Onko siitä mitään haittaa?
Jos kone ei ole likipitäen samaa vuosikertaa kuin windows ja usein, vaikka olisikin, pitää siihen windowsin lisäksi ajaa noin kymmenen cd:tä ja diskettiä, ennen kuin se toimii kunnolla.
Ensimmäiseksi pitää asentaa emon piirisarjan ohjain, sitten näytön, äänikortin, verkkokokortin, mahdollisen modeemin, monitorin, kirjoittimen jne.
Hommaa pitää jatkaa niin kaunan, että kaikki huutomerkit katoaa.
Uutena ostetun merkkikoneen kohdalla tuota vaivaa ei ole, ennen kuin sitä alkaa päivittää.
On sitten onnessaan miten se onnistuu.
Jos jossakin laitteessa on tuollainen merkki se ei silloin toimi oikein, eikä kaikki ominaisuudet ole käytössä.
Joskus se kaataa koko systeemin, mutta toisinaan ei vaikuta lainkaan toimivuuteen.
Kiitos näistä tiedoista. Se on vähän vanhempaa mallia toi kone, vaihdettu kuulema prossu. Enkä tiedä mikä?
On siinä joku romppu, jossa taitas olla jotain ääniin ym. ajureita. Olen yrittäny sieltä päivittää sitä ohjain ajuria, muttei se oo löytäny toista. Esittää vaan c asemalta jotain win. ohjainta. Vaikka sen uudestaan päivittää sillä, ei ne huutomerkit katoo.