Paljonko kastraatio ja tehosterokotus suunnilleen maksavat?! Kuinka nopeasti kissa keskimääräisesti toipuu leikkauksesta?
Kastraatio + tehosterokotus
_Tietämätön_
7520
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
soittamalla muutamalle eläinlääkärille, niissäkin hintahaarukka vaihtelee jonkin verran eri lääkäreitten osalta.
Kastraatiosta kolli toipuu melkein heti, ainakin seuraavana päivänä on ihan normaalin oloinen.
viikko toipumiseen. Leikkaus maksoi 77 euroa, uroksen leikkaus maksoi 59 ja toipumiseen vain päivä tai kaksi.
eläinlääkäreittäin ja paikkakunnittain.
kissaa ei kannata rokottaa samalla kertaa kun leikataan. joskus rokotteesta voi tulla reaktioita, joita ei nukutetulta eläimeltä huomaa, jolloin se voi menehtyä.
kaikki eläinlääkärit ei edes suostu rokottamaan samalla.
kuullut ikinä tuollaista. hui. Onneksi meidän pojalle ei mitään sattunut, vaikka leikkutin ja rokotin samalla.
meillä sai kolli tehosterokotuksen samalla kun leikattiin...maksoi muistaakseni yhteensä 75e. Eläinlääkäri oli sitä mieltä että kollin voi rokottaa samalla mutta narttua ei. Mutta muutenkin kun kyseessä on Ragdoll valikoin rokotteen tarkoin, koska tietyistä rokotteista on varsinkin Ragdollit saaneet vakaviakin reaktioita.
aika erikoinen väite. mikähän siihen on perustelu?
kissa se kollikin on ja yhtälailla voi reagoida rokotteeseen. ja varsinkin kun kyseessä ollut ragdoll, niin riski aina isompi.
meidän klinikalla eivät rokota samalla.
perustetta en tiedä. Onneksi ainakin kaikki meni hyvin ja rokote oli tosiaan tarkkaan valikoitu kasvattajan neuvojen mukaan. Eläinlääkärikään ei tosin tiennyt että Ragdollit ovat saaneet oireita tietyistä rokotteista...pikkasen ensin ihmetteli miksi vaadin tiettyä rokotetta.