Vatsakalvotulehdus tms.

(....)o(.....)

En tiedä kuuluuko tämä tänne palstalle, muttatulipa nyt kuitenkin.
Kaverini umpisuoli siis puhksesi. Olimme koulussa kentällä pelaamassa ja hän oli ihan hiljaa ja kalpea, eikä pelannut. Hän nyt vain on sellainen, hän ei koskaan valita. Sitten hän seuraavalla tunnilla lähti kotiin. Illalla kun soitin hänelle, hän sanoi vain, että hänellä on pientä vatsatautia ja kuumetta. Kaverini ei ollut seuraavana päivänä koulussa. Hänen äitinsä oli vienyt kaverini aamulla lastensairaalaan. Umpisuoli oli ollut tulehtunut ja puhjennut ja se leikattiin. Sitten kaverilleni tuli vatsakalvontulehdus tai jokin sellainen... Hän on nyt sairaalassa.
Millainen sairaus se on? Onko jollain kokemuksia? Omilta vanhemmiltani en ole kysynyt mitään, he vain huolestuvat. Jos olisin huomannut kaverini olevan kipeä aikaisemmin, olisiko hän säästynyt tulehdukselta?

1

2534

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tumppixx

      Kyseessä on vatsakalvon tulehdus eli peritoniitti. Hoitona on leikkaus ja suonensisäinen antibioottihoito. Yleisin syy on tulehtuneen umpilisäkkeen puhkeaminen, niin kuin kaverillasi kävi. Tulehtuneen umpilisäkkeen hoito on leikkaus, eli tulehtunut umpilisäke poistetaan. Joskus umpilisäke pääsee puhkeamaan tulehduksen seurauksena jolloin taudinaiheuttajat pääsevät vatsaonteloon.

      "Jos olisin huomannut kaverini olevan kipeä aikaisemmin, olisiko hän säästynyt tulehdukselta?"

      Älä nyt ihmeessä itseäsi siitä syytä. Kaveri varmaan itsekin tunsi olevan kipeä, mutta ei aina tule mieleen umpilisäke. Vatsakivun, oksentelun, kuumeilun syitä on kymmeniä.

      Peritoniitin leikkaushoidosta ei ole sen enempää tietoa, mutta jos sairaala sijaitsee jossain lähellä, voit varmasti käydä moikkaamassa kaveria ja kyselemässä kuulumisia. Ja vaikka samalla kysyä leikkauksesta...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      4
      3673
    2. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      193
      3589
    3. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      128
      3320
    4. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      71
      3291
    5. Korpelanvaara

      Korpelanvaaran alle tulee uusi hevosurheilu keskus monen miljoonan investoinnit
      Suomussalmi
      20
      2176
    6. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      25
      1758
    7. Osaatko arvata

      Mitä ajattelin?
      Ikävä
      31
      1506
    8. Heippa nainen

      Tykkään susta niin että halkeen 😘 Kivaa iltaa. t-mies
      Ikävä
      32
      1461
    9. Meidän täytyy tavata

      Siis se on välttämättömyys.
      Ikävä
      86
      1355
    10. Haluaisin et

      Pussaisit läpi ja nuolisit
      Ikävä
      15
      1303
    Aihe