Halpisvaipoista lähtee töhnää

Olen kokeillut kestovaippojen ohella kertakäyttövaippoja (lähinnä öisin) ja kokeilemistani Pampers ja Libero ovat olleet laadukkaita.

Mutta välillä ostin muutamia halpisvaippoja, sitä jotain Bambinaa (tai sinne päin) ja nyt X-tra vaippoja ja huomasin, että niistä kummastakin jää aina välillä semmosia kirkkaita töhniä vauvan iholle.

Onko kenelläkään ideaa mitä nuo töhnäpallerot ovat? Mun villi arvaus ois, että jotain silikonihöyniä lähtee vaipasta irti ja pääsee jotenkin sieltä sisältä ulos. Ootteko huomanneet?

Ehkei ne töhnät suoranaisesti vaarallisia ole, mutta eipä tommosia vaippoja kyllä viitti ostella :/
10848
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

joo meilläkin tuli geelimäistä murua vaipoista aina välillä ulos, tosin meillä liberosta, laitoinkin liberolle tästä kyselyn et mitä on ja onko vaarallista, sieltä vastattiin että on superabsorbenttia(?) eli ainetta joka imee vaipassa pissan niin ettei tunnu märältä ihoa vasten, mutta että sen ei pitäisi kylläkään tulla sieltä sisältä läpi iholle, ja ei kuulemma ole vaarallista, mutta meillä ainakin tulee iho punaiseksi. pistä valitus vaippafirmaan, me saatiin paketillinen vaippoja hyvityksenä (lahjuksena) kun olivat olleet viallisia, no tosin nämä lahjusvaipatkin päästivät kyseistä mömmöä läpi....

Äänestä
  • semmosta geelimäistä murua.

    Jaajaa, vai semmosta ainetta se on ja että Liberostakin tullut ulos :0

    Noh, hyvä kun ei oo mitään myrkkyä!

    Äänestä

ja ne oli kyllä tosi hyvät..ei mitään valittamista.päinvastoin..

Äänestä
  • Meillä on kans hyvin toimineet Daily, Muumi, Lidlin vaipat, Liberot, mutta esim. Pampers ja X-tran aiheuttivat ihottumaa, mutta töhnistä en tiedä!

    Äänestä

...tullut neidin iholle semmosta geelimäistä murua...Varsinkin yön jälkeen, kun pissiä on vaipassa paljon, niin olen havainnut....Muuten olen kyllä ollut tyytyväinen liberoihin.

Äänestä

viallinen pakkaus? Meillä käytetty x-troja alusta asti, eikä mitään töhniä ole näkynyt tai irti lähtenyt.

Äänestä

joo,meillä suositaan kyllä tän esikoisen kanssa noita kertiksiä,ja ainakin Dailyn halpis vaipoista irtosi niitä "silikooni" palleroita..mutta kun sitten ostettiin isompia dailyn vaippoja,niin niistä ei enää sitä tullutkaan! mutta en usko että ne on mitenkään vaarallisia...itse tykkään kyllä käyttää kertiksinä lidlin vaippoja...

Äänestä

Meidän mielestä ne on tosi hyviä!

Alkuun käytettiin Pampersia, mutta kun Lidlin Cien vaippoihin tutustuttiin, ei olla muita sen jälkeen käytettykään. Vauva on nyt 6kk.

Äänestä
  • Samaa mieltä olen kanssasi.

    Muita vaippoja ei ole sen jälkeen käytetty, kun kokeiltiin Lidlin vaippoja.

    Hyviä ja edullisia ovat.

    Äänestä

Meilläkin on jäänyt niistä X-tran vaipoista sitä geelimurua vauvan iholle, en suosittele.
Mutta meillä käytetään dailya, erittäin hyviä, suosittelen lämpimästi :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Elfarran kirjoitti:

Olen kokeillut kestovaippojen ohella kertakäyttövaippoja (lähinnä öisin) ja kokeilemistani Pampers ja Libero ovat olleet laadukkaita.

Mutta välillä ostin muutamia halpisvaippoja, sitä jotain Bambinaa (tai sinne päin) ja nyt X-tra vaippoja ja huomasin, että niistä kummastakin jää aina välillä semmosia kirkkaita töhniä vauvan iholle.

Onko kenelläkään ideaa mitä nuo töhnäpallerot ovat? Mun villi arvaus ois, että jotain silikonihöyniä lähtee vaipasta irti ja pääsee jotenkin sieltä sisältä ulos. Ootteko huomanneet?

Ehkei ne töhnät suoranaisesti vaarallisia ole, mutta eipä tommosia vaippoja kyllä viitti ostella :/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu