Tiedätkö mistä voisin netin kautta tilata neulelankoja edullisesti?
Mistä ylipäätään saa nykyään neulelankoja edullisesti kun lankojen hinnat ovat niin kovasti nousseet, että ei ole kohta varaa edes harrastaa.
NETTILANKAMYYNTI
6
5977
Vastaukset
- mustikki
googlesta tehtaanmyymälöiden osoitteita. Ainakin Korialla on Novitan tehtaanmymälä ABC-myymälän yhteydessä. Pienillä paikkakunnilla Tokmannit myyvät aavistuksen edullisemmin kun muut kaupat.
- avuliaalla tuulella
Et kerro, suostutko tilaamaan ulkomailta, joten tässä vain muutama Suomessa toimiva kauppa (hakusana 'knitting yarn shop' auttanee eteenpäin ulkomailla); edullisuudesta en sano mitään näiden kotimaisten osalta...:
http://www.priima.net/
http://www.papurikko.fi/
http://www.vihreavyyhti.fi/ (tilaus postimyyntinä...)
http://www.garnstudio.com/lang/fi/prisliste.php
http://www.villapuoti.net/
http://www.esitoshop.fi/ (ennen vain tukkumyyntiä, nyt näyttäisi myyvän tässä verkkokaupassa kenelle tahansa)
http://www.kangasaitta.fi/ (paljon neulontaan sopivia lankoja)
http://www.kenguruu.fi/ (näyttää ensin vaippakaupalta, mutta myy ns. vauvalankoja eli mm. ihania bambu- ja merinovillalankoja)
Näitä yllä lueteltuja pidän kaikkia luotettavina kauppakumppaneina, osalla on myymälä myös tosielämässä, osalla vain verkossa, mutta kaikki ovat tunnettuja Suomessa toimiva yrityksiä (vain Garnstudio taitaa olla alunperin ulkomaalainen).
Ja tässä ihan uusi tuttavuus, josta en tiedä mitään: http://www.lankalinja.fi/
Ja toinen samaa sarjaa: http://www.lankakauppa.com/ - mape
itseasiassa itse uskoin samaa että hinnat on nousseet, mutta ei välttämättä..
Tietysti erikoislangat ja lankakaupan tuotteissa voi olla ylimääräuistäkin..
Koulutyttönä reilu kaksikymmentä vuotta sitten maksoi vyyhti nallea vastaavaa yleislankaa 18mk ja veljestä vastaava 19,50. Vyyhti oli 100g. Nyt tuo nalle on monessa paikassa 3,50 ja veljes saman hintainen. Monen kerän koko on kyllä noussut ja siinä tietysti hinta mukana.. Nuo hinnat tiedän kun löysin todella vanhan nyssäkän jossa kuitti mukana..
Itse suosin paikallista tarjoustaloa ja halpahalleja joissa värivalikoima on rajallisempi ja voi olla jopa väri jota muualla ei ole enää myynnissä eli kaikki on ostettava samalla kertaa.
Makuasia on sekin onko esim wettwerhoffin silkkivillalanka kallista jos se on 5€ 100g. Tuskin se olisi sen halvempaa ollut ennenkään kun saman firman villalankaa sai tuskin 25mk vyyhti tuossa -90luvun alussa. - Naica
Kiitos vastaajille!
Paljonpa löytyikin uusia pakkoja, joten tutkittavaa riittää.
Ehkä olen ollut liian kauan poissa näiltä lankamarkkinoilta. Oma varastoni on vielä riittänyt vuosi sitten uudelleen virinneen harrastuksen tarpeisiin. Nyt kuitenkin kaipailen joidenkin värien täydennystä.
Lankavyyhdeissäni olevat hinnat kertovat 1-4 markaa/100 g. Taitavat kyllä olla pikemminkin 1980-1990 -luvuilla hankittuja. :)
Niistä ulkomaisista nettimyynneistä olisin myös kiinnostunut (jos toimivat ilman Visa-korttia).- voi maksaa nettimaksulla
Näistä olen itse lankaa tilannut ja Mariannelle maksoin eu-maksulla, joka ainakin Nordeassa on ilmainen.
http://www.bastelundhobbykiste.de/
http://www.mariannes-opalwolle.de/oscommerce-2.2ms2-051113/catalog/index.php
Jos sinulla on VisaElectron niin se käy joissain kaupoissa joko Paypalin avulla tai sitten ihan yksin - Naica
voi maksaa nettimaksulla kirjoitti:
Näistä olen itse lankaa tilannut ja Mariannelle maksoin eu-maksulla, joka ainakin Nordeassa on ilmainen.
http://www.bastelundhobbykiste.de/
http://www.mariannes-opalwolle.de/oscommerce-2.2ms2-051113/catalog/index.php
Jos sinulla on VisaElectron niin se käy joissain kaupoissa joko Paypalin avulla tai sitten ihan yksinMielenkiintoisia sivuja!
Nyt näyttää olevan paljon pätkävärjättyä lankaa tarjolla joka paikassa. Omiin töihini se ei oikein sovellu, koska käytän yleensä tietystä väristä vain erilaisia värisävyjä. Samaan työhöni uppoaa helposti useita kymmeniä eri sävyjä, jos vain niitä minulla on. Joskus isommissa neuleissa käytän ohutta neulekonelankaa, jonka ohelle lisään pätkinä muita värisävyjä.
Kirppareilta yritänkin etsiä lankakeräpusseja, jossa olisi mahdollisimman paljon erilaisia ja eri värisiä keränloppuja.
ANTOISAA UUTTA VUOTTA KAIKILLE JA RENTOUTTAVIA HETKIÄ KÄSITÖIDEN PARISSA!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kaksi rikollista
"Molemmat vangitut ovat osoitetietojen perusteella kotoisin reilun sadan kilometrin päästä Suomussalmelta. Molemmilla on604633Mitä tekee Rebelwerks?
Rebelwerks myy melkein kaiken tavaransa. Onko Rebelwerks menettänyt järkensä? Vai onko hän lopultakin tullut järkiinsä374016Vesa Ahola rehellisin valtuutettu?
Tuli seurattua valtuuston kokous netin kautta. Taitaa valtuutettu Vesa Ahola olla selkeästi rehellisin valtuutettu. Hän172108Tere Sammallahti: Sosiaaliturva pois vieraskielisiltä
Hän viittaa Iltalehden juttuun. IL kertoi maanantaina Kelalta saatuun tilastotietoon perustuen, että vieraskieliset muod3061705Oho! Pippa Laukka saa kurimusta tanssiope Marko Keräseltä: "Oli vastaanotto kesken tai ei..."
Toivotaan, ettei Pippa ja Marko tipu jo heti kättelyssä… Tsemppiä Tanssii Tähtien Kanssa -kisaan! Lue lisää: https://w461614Nainen, tuskin muistan koska ollaan nähty
niin pitkä aika siitä on. Suurin ilonaihe elämässäni olit, ja tulevan onnen aamuaurinko. Tunnut niin minun omalta, tutul251529Dmitri Medvedev: Suomi tuhotaan - kukaan ei enää lue heille muumisatuja
Helsinki valmistautuu sotaan ja todennäköisesti valmistelee ponnahduslautaa hyökkäykselle Venäjää vastaan, valittaa Venä2181490Jatkoksi ikäero keskusteluun
Mikä oli ensireaktiosi, kun sait tietää teillä olevan vähän enemmän ikäeroa? Tiesitkö alunperin ikäerosta vai missä vaih851346- 981183
- 541144