elikkä eka sellanen nuorella nartulla menossa ja kummallisesti tuntui vuoto loppuvan alkuunsa. Kauankohan se nyt sitten kaikkineen kestää, siinä kun kumminkin on koirakohtasesti kai jonkinlaista vaihtelua! Kohta kolme viikkoa alkamisesta, kauankohan "varoaikaa" kannattaa jatkaa? Pikkukoirallamme vuotoaika on mielestäni paljon pitempi tai sitten on "suttaavaisempaa" sorttia, mutta tämä nuori tosiaan ei jätä jälkeäkään. Vai onko ensimmäinen juoksu jotenkin "vajavainen"?
Vastaukset 7
- näin se menee
perseensä pyyhkäissyt,pyydä kylävieraita haistamaan jos oma hajuaistisi on turtunut.
- hatam
jo muutaman päivän päästä ekat juoksut ja alkaa sitten kuukauden päästä uudelleen, niin kuin meillä kerran yhden koiran kohdalla tapahtui.
Sama koira tiputteli sitten vuosia myöhemmin pitkäänkin laimeaa verta ennen varsinaisen juoksun alkua.
Aika yksilökohtaista nuo juksut ovat.No sitten pitänee seurailla vaan, että miten etenee...toivottavasti nyt kumminkin olis ollu ihan "oikea" juoksu kyseessä, ettei koko talvea tarvii eristyksissä olla :)! Alkaa koira muistuttaa taas elohopeaa, kun ei pääse telmimään toisten kanssa :)
- hatam
muskettisopuli kirjoitti:
No sitten pitänee seurailla vaan, että miten etenee...toivottavasti nyt kumminkin olis ollu ihan "oikea" juoksu kyseessä, ettei koko talvea tarvii eristyksissä olla :)! Alkaa koira muistuttaa taas elohopeaa, kun ei pääse telmimään toisten kanssa :)
minä kirosin kun kuusikin viikkoa lähestulkoon sai koiraa kiinni pitää sen tiputtelun takia.
Lääkärissäkin sitä käytettiin, mutta mitään vikaa ei kuulemma ollut.
- vuotaja
Meillä taas on narttu vuotanut ekaa juoksuaan nyt reilu kaks viikkoa! Onneks näyttää vuoto nyt hiipuneen, jospa se pikkuhiljaa loppuisi. Koira pomppii ympäri seiniä ja on tosi levoton. Aika raskasta sille (ja koko perheelle), mutta onneksi nämä tulee vaan pari kertaa vuodessa :)
joka laatua juoksua näillä koiraystävillämme! Jostain luin tässä, että joillain juoksua ei huomaa lähes lainkaan ja sitten on niitä joilla tavaraa tulee oikeen urakalla! Onneksi tosiaan muutama kerta vuodessa vaan tämä aika...eiköhän se nyt sitten vaan kestetä :), onneksi loppuu aikanaan!
- emmanvietävä
joka on nyt kaks ja puol ja odotellaan neljättä juoksua, oli ensimmäinen juoksu 10 kk ikäisenä vuodoltaan hyvin vähäinen ja lyhytkestoinen (muutaman päivän). Seuraava n. seitsemän kuukauden päästä kesti näkyvästi viikon verran muttei ollut kovin runsas, muutama pisara sillon tällöin lattialla. Kolmas kuuden kuukauden päästä kesti taas pidempään ja vuoto oli runsaampaa (vaan ei pahemmin sotkenut kuin nukkuessaan).
Asiantuntija en ole mutta kyllä itse ekallakin kerralla neljä viikkoa juoksun alkamisesta pidin sitä varoaikaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 138866
Jasmin Vähäkangas valehtelee kolumnissaan. Hän ei ole "taaperon" äiti.
Lapsi ei taaperra. Vielä seurakunnan lehdessä valehtelee noin?83718- 58676
Pyhäjärvi syvällä kusessa
Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha83659Miten voi sinun
tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät55571Hyvää yötä
Ikuinen kohtalo, sydänystävä, rakkauteni♥️.. kumpa olisimme saaneet elämältä mahdollisuuden!26553Kuhan lie kuollu auto-onnettomuudessa kylillä?
Joku nuorimies löytyny kuolleena kylän liepeillä ulos ajetusta autosta.Kenen poikahan lienee?4523- 152471
Missähän pöytäkirja viipyy, taas?
Hallituksen kokouksessa oli eilen mielenkiintoisia asioita käsiteltävänä. Pöytäkirja on ollut yleensä saman iltana luett41464- 42459