Amiga OS4.0 on valmis.
http://www.amigaos4.com/index.php?option=com_frontpage&Itemid=1.html
Harmi vaan että yhteensopivaa uutta rautaa ei nyt kaupasta saa.
Amiga OS 4.0 Final
6
676
Vastaukset
- A500:n omistaja
Entisenä Amigan käyttäjänä mielessäni on että jos Amigaa saisi ostaa samallalailla kuten A500:n aikanaan, valmiina pakettina, voisin sellaisen ehkä hommatakin mutta uusi käyttöjärjestelmä ei paljoa lämmitä jos kerran sille ei rautaakaan ole saatavana.
Nykyisin odottelen että Windows Vista tulisi uusiin PC-koneisiin yleisesti vakiovarusteeksi ja ostaisin sitten jälleen uuden PC:n.
Amiga on tallessa ja aina silloin tällöin sitä tulee käytettyäkin lähinnä retroiluun ja kokeiluun vieläkö se pelittää.
Nykyisin kyllä on varmasti aika vaikea Amigankin erottautua jo olemassa olevista järjestelmistä edukseen kun nykyään kaikki on aika hyviä systeemeitä niin graafisesti kuin äänipuolellakin.
Pelipuolellakin nykykonsolit on aika petoja, esim. tuskin maltan odottaa Gran Turismo 5:ttä Playstation kolmoselle :D- ymmärtääkseni
markkinoilla sellainen, että mikä tahansa kunnolla toimiva systeemi erottuu edukseen valtavirrasta. Ihmiset tosin ovat jo tottuneet kärvistelemään windows ongelmien parissa, joten määräävää markkina-asemaa paremmin toimiva ja paremmilla ominaisuuksilla varustettu systeemi ei tietenkään takaa.
- paskaa
haha vielä viitsivätkin. tuo paskahan häviää joka käyttikselle jopa niille mitä saa ilmaiseksi
- miksuh.
Mitä ihmettä sä sitten teet täällä Amiga-alueella? Jos sulla ei ole mitään muuta sanomista, niin hanki elämä ja käytä jotain muuta käyttistä. Kukaan tuskin pakottaa sua käyttämää AmigaOS:a tai olemaan missään tekemisissä Amigan kanssa. Eli en oikeen ymmärrä mikä sut pakottaa tollasia kommenttejakaan heitteleen.
Sitäpaitsi sä tuskin olet edes kokeillut AmigaOS 4:a. Jos sun ainut kokemus Amigasta on joku A500, ja pari peliä, niin sitten et kyllä tiedä yhtään mitään.
Itse käytän nykyään lähinnä Debiania, mutta Amiga tulee olemaan harrastuksena jatkossakin. Itselle kyllä kelpaisi esim. 1Ghz PPC lauta AmigaOS 4.0 käytiksellä. Eli toivottavasti saavat sen rautapuolen kuntoon, nyt kun käyttis on valmis. - KimmoK---the*nisti
Sitä ei ole tarkoitettu korvaamaan maailman muita käyttiksiä. Se on omanlaisensa käyttis.
Itse himoitten tuota nykyisen AOS3.9:n jatkoksi koska se on nopea & helppokäyttöinen & stabiili & joustava. Samaa ominaisuuspakettia ei ole missään muussa kuin AOS käyttiksessä (ja sen sukulaisissa).
- miksuh.
Tosi hieno juttu. Tuli aika yllätyksenä vaikka Hyperion hiukan siihen suuntaan vihjailikin tuossa alkusyksystä, että loppuvuodesta käyttis voisi olla valmis.
Tuossa Hyperionin tiedotteessa sanottiin, että raudasta tulisi tietoa alkuvuodesta, eli ehkäpä sekin juttu alkaa pikkuhiljaa selkiintyä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.733754Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k92021Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes2261353- 1351246
- 1121148
- 1111116
Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...
Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil701040Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!
No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik6995- 60984
- 35896