RUNOUS`??

Onko runoudessa sama juttu kun taiteessa että tekee minkälaisen värssyn tahansa niin se voi olla auktoriteettiä omaavan henkilön kirjoittamana mahtava ja ekaluokkalaisen kirjoittamana mitäänsanomaton? Mikä erottaa hienon ja teennäisen runon ja mikä sen määrittelee? Vai onko kaikki kiinni lukijasta?
2163
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

tikapuita pitkin taivaasee...?

A)"Onko runoudessa sama juttu kun taiteessa?"
b)millä auktoriteettiä omaava henkilö on hankkinut auktriteettinsa?
c)kaikki on kiinni lukijasta, jos ja kun ei avaudu tai yleensä avaa?

Heh...?

Äänestä

Runo on sellainen, joka käsittelee voikukkia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


65865878 kirjoitti:

Onko runoudessa sama juttu kun taiteessa että tekee minkälaisen värssyn tahansa niin se voi olla auktoriteettiä omaavan henkilön kirjoittamana mahtava ja ekaluokkalaisen kirjoittamana mitäänsanomaton? Mikä erottaa hienon ja teennäisen runon ja mikä sen määrittelee? Vai onko kaikki kiinni lukijasta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu