Au pair Virosta

Onko kenelläkään kokemusta au pairista Suomessa? Harkitsen au pairin hankkimista Virosta. Kerro kokemuksistasi ja mitä kautta hankit hoitajan?
1368
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

laillisesti aika hankala homma. Itse olin au pairina aikoinaan ja ajattelin, että tarjoan jollekin sen saman mahdollisuuden. Suomen laki kuitenkin määrittelee au pairin perheenjäseneksi, ei "työntekijäksi" ja se saa tehdä töitä enintään 5 tuntia päivässä kuutena päivänä viikossa. Ei siis voi hoitaa lapsia, jos vanhemmat ovat kokopäivätöissä. Kuitenkin tälle perheenjäsenelle pitää maksaa palkka, minimissään 252 euroa kuussa (tai jotain sinne päin) pitää jäädä käteen verojen jälkeen ja ne verot maksetaan rahan lisäksi ruoka ja asuntoedusta. Eli au pair on mahdollinen ainoastaan, jos äiti (tai isä) on päivät kotona, mutta silloin voi jo miettiä, kannattaako maksaa niin paljoa...

Toki on mahdollisuus ottaa se sitten laittomasti jostain sellaisesta maasta, josta pääsee ilman viisumia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kokemuksia? kirjoitti:

Onko kenelläkään kokemusta au pairista Suomessa? Harkitsen au pairin hankkimista Virosta. Kerro kokemuksistasi ja mitä kautta hankit hoitajan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu