Nuijamaalla meni taas kissa suden suuhun, jo toinen kissa samasta perheesrä!
kissa suden
suuhun
272991
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 27
Vanhimmat
sitten jo ekan kissan menetettyään tajua pitää kissaa sisällä,tuskin se susi niitä sieltä tulee napsimaan.
Omaa tyhmyyttä jos laskee kissan ulos,kun tietää susia olevan liikenteessä.
Pahoillani olen eläinrakkaana ihmisenä kissan kohtalosta,mutta vihainen omistajien käytöksestä.
lappeenrannasta??..pitäkää sitten lapsenne sisällä älkääkä naukuko pedofiileistä!Eiköhän nämä ongelmat pidä ratkaista jollain muotoa ettei kenenkään tarvitse aina pelätä.
Lappeenrannasta kotoisin enkä asu myöskään siellä,joten väärin arvelit.
Mutta tosiasiahan on ettei pidä kissoja päästää ulos,varsinkaan silloin kun on jo kerran yksi kissa syöty.
En vain ymmärrä miksi se on niin vaikea asia,kun se on kaikkein yksinkertaisin ratkaisu siihen ettei perheestä mene enää kissoja suden suuhun.
osoitat eräänlaista kypsymättömyyttä asialliseen keskusteluun ,koska nyt oli kyse kissoista.
Ei suinkaan lapsista tai pedofiileistä,joka on mielestäni kyllä ihan eri tason ongelma kuin sudet ja kissat.
Pedofiilit ja heidän aiheuttamansa tuska ja muut ongelmat ovat niin laaja alue,etten sitä tässä käy sen enempää läsittelemään,koska kukaan ei jaksaiai sitä lukea.
Luultavammin koko teksti poistettaisiin,kun siitä tulisi niin julkaisukelvotonta.
sitä että ei se jää pelkkiin kissoihin, vai pitääkö alkaa pitämään myös lapset sisällä aina. Sudet ovat tottuneet helppoon ruokaan ja kyllä alle 15 v. lapsi on sudelle helppo nakki. Kyllä susille täytyy tehdä jotain esim. nirri pois.
Sudet pihoissa ja lemmikkieläimet sisällä, niinkö? On se jännää, ettei susia koske mitkään rajoitukset, mutta lemmikkejä koskee. Törkeää!
Se on paras ratkaisu sekä toimivin. On se kumma kun susia hyysätään vaikka ne olisivat millainen uhka tahansa. Pysykööt erämaissa, jonne ne kuuluvatkin ja kukaan ei valittaisi. Hoh hoijaa, susiensuojelijat, nyt olisi teidän aika tehdä jotain eikä vain valehdella ihmisille susien vaarattomuudesta!
mutta et myöskään ymmärtänyt mitä tarkoitin kirjoituksellani.Täällä meillä pelätään lasten puolesta ihan TODELLA.Meillä sudet pyörii jo pihoilla ja naapurissakin meinasi sisään työntyä.Lapsen kanssa ulkoillessa pitää olla kättä pitempää mukana,koska tämä kyseinen susi ei ihmistä pelkää....niin sun mielestähän meidän sitten kuuluisi olla vaan sisällä?Kyllähän kissoja ja koiria menee aina muihinkin kuin susien suihin silloin tällöin,mutta nyt puhutaan IHMISTEN turvallisuudesta!!!!!!!!
Ongelma on ratkaistava ampumalla sudet. Ei todellakaan ole oikein että sudet saa juoksennella miten lystää ja ihmiset ja lemmikit pysyy sisällä välttääkseen joutumasta sapuskaksi. Susia saa olla mutta jossain hiivatin kaukana ihmisasutuksesta. Nämä susien puolustajat eivät ole itse varmasti sitä kokeneet joten turha sepostaa. En itsekään ole, mutta ymmärrän huolen paikoissa joissa sudet jollottelee pitkin pihoja.
ymmärtänyt,kun samassa kirjoituksessa puhuttiin lapsien sisällä pidosta ja PEDOFIILEISTÄ.
Ne sudetkos sitten niitä pedofiilejä on vai miten se menee.
Enkä sitäpaitsi puolusta susia,tottakai ne pitää ampua jos ne on uhka ihmisille tai kotieläimille.
Mutta silti hölmöä antaa kissojenkaan olla ulkona niin kauan,kunnes se susi on saatu karkoitettua tai tapettua.
Tuntuu teillä Lappeenrantalaisilla olevan halu sotkea kaikki asiat samaan tekstiin ja mahdollisimman vaikeasti ymmärrettävästi.
Vai johtuneeko tuo sitten etten Savolaisena ymmärrä,tai osaa lukea ajatuksianne.
tahallanne väärin.
Ei niitä kissoja tai lapsia syödä jos ne on sisällä.
Kai ne nyt sen aikaa voi olla sisällä kun saatte sen suden tapettua.Vai onko lapsille ja kotieläimille haitaksi jos niitä rajoitetaan hetkeksi.
Kai teillä siellä sentään aseita ja sellaisia miehiä on jotka osaa niitä käyttää.
paikallisiin asioihin kun et tiedä niistä mitään,ei millään pahalla.Jos kiinnostaa niin lappeenrannassa pedofiilit ahdistelee lapsia ja lemilla sudet pelottelevat ihmisiä.Ja sitten tuohon kissa asiaan,kissanhan voi napata haukka,kettu ym. peto.
ja myös halu ampua. ainut vaan kun suden ampuminen on rangaistava teko, pitää olla lupa. Ja aina on viherpiipertäjät vonkumassa, ettei saa tappaa petoja. Se lasten ja lemmikkien liikkumisen rajoittaminen saattaa kestää pitkäänkin, kun olisi lupa niin sudesta kyllä päästään nopeasti eroon.
Varmaan susiensuojelijat syyttäisivät vanhempia. Mitäs päästit hetkeksi pihalle leikkimään vaikka oli varoiteltu tai mitäs päästit koulutielle. Suden tappovietin ne varmaan selittäisi jotenkin siten, että yhtäkkiä syyllinen ei olisikaan susi, vaan lapsi. Ai mahdotontako? Ei varmasti, niinhän ne nytkin tekee lemmikkien ja karjan osalta! Sanokaa mun sanoneen.
Kyllä nyt ensin pitäisi ajaa susiensuojelijat uralille ja niiden perässä sudet!
Tää susisotku johtuu aika pitkälti vihreiden ajamista linjauksista politiikassa. Itse en ääntäni eduskuntavaaleissa ainakaan vihreille anna. On ne sen verran "vihreitä", huh huh.
jos tädillä olis munat, täti olis setä.
niin, jos ei ymmärrä sitä kissaa pitää kiinni, on se ensinnäkin rikoksena eläimen heitteillejättö. ja toisekseen jos kissoja susille ja ties mille ruoaksi tarjoamalla toistuvasti vielä houkutat niitä asumuksen piiriin, voi ihmiset ajatella kyllä sinua aika inhottavaksi yksilöksi. eläintenpitokielto olisi saatava tuollaiselle, kerran omien sanojen mukaan on tämä kissojen heitteillejättö ollut vielä toistuvaa!
No ei kyllä ollut samasta perheestä.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=115&conference=2000000000000007&posting=22000000022275609
joo pyydän anteeks tota tosi törkeetä virhettä ai kamalaa onhan se tosi hienoa ettei se kissa mennytkään samasta perheestä vaan samasta pihapiiristä!
Laillinen yritys susikannan kasvua vastaan, allekirjoita sinäkin!
jos laskee kissansa ulos, kun on varoitettu venäjältä tulleesta susilaumasta. Tyhmyydestä sakotetaan.
voisi kysyä, kuka tietää millaiset laumat sieltä Venäjältä on tulossa, siis niitä susia. Nyt jo ymmärretään, että turisteja sieltä tulee ihan sankoin,joukoin,loppua ei näy, päinvastoin.
Suuri maa ja elintaso tuntuu vetävän tänne, jopa sudetkin sen ovat hoksanneet. Eiköhän vallata alueet takaisin, susilta?
Näin eilen kun susi nielaisi rekka-auton nuijamaan jonossa. Onneksi kuski pääsi pakenemaan suden perärööristä pihalle.
olla perärööri-poikia!
Ei pdä paikkaansa,susi ei ota kissaa,lapaat on suden ruokaa