10v häämatka Prahaan

Lillukanvarsi

Olis tarkoitus lähteä ensi syyskuussa 10-vuotis hääpäivänä Prahaan. Ajatuksena olisi 3:n päivän viikonloppumatka.
Onko kokemuksia? Lähinnä kiinnostaa hintataso sekä sääolot syyskuussa. Ja aktiviteettejäkin voi suositella, lähinnä rauhalliseen menoon.

12

4749

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • prahaan

      Voin lämpimästi suositella, olen viemässä vaimoa sinne 50v-päiville. Prahassa voi tehdä aika paljon mitä vaan, tässä on turha alkaa luettelemaan, hintataso on ihan kohtuullinen, Prahan ulkopuolella toki huomattavasti halvempi kuin Prahassa. "Kyttää" OK-matkojen tarjouksia, nyt sain matkat (meitä lähtee neljä) a 299€. Hotelli on "Julius" hyvä,siisti hotelli Vaclav-aukiolla eli aivan kaupungin keskustassa. Prahassa ei ole niin suurta väliä, missä asuu, kunhan vaan on metroaseman vieressä, mutta toki keskusta on paras. Säät ovat syyskuussa ihan OK, eli lämmintä ja pahin turistiryysis on ohi.

    • Praha on yksi hienoimmista eurooppalaisista kaupungeista, onnitteluni valinnasta. Kolmessa päivässä ehtii hyvin nähdä tärkeimmät paikat. Kirjakaupoista (siis täällä Suomessa) löytyy useita hyviä Prahan kaupunkioppaita, joista voi oman mielenkiinnon mukaan valita tutustumiskohteita. Prahan hintataso on suht. edullinen suomalaisen kukkarolle.

      Iltamenoina rauhalliseen tarpeeseen tietysti voi suositella hyvää illallista, tarjontaa riittää joka lähtöön. Ainakin kesäaikaan kirkoissa järjestettiin hienoja maksuttomia klassisen musiikin konsertteja. Kulttuurista kiinnostuneelle on näyttelyitä, museoita yms. vaikka miten. Kaarlen silta ja siitä avautuva näkymä Mala Stranaan on iltavalaistuksessa aivan satumaisen kaunis.

      Taskuvarkaat ovat tosi härskejä ja taitavia ja niitä kannattaa oikeasti varoa. Ei käsilaukkua, ei lompakkoa mieluiten ollenkaan, vaan rahat jemmaan vaatteiden sisään. Tämä ei ole pelottelua, eikä liioittelua, vaan perustuu ihan omaan karvaaseen ja kalliiksi käyneeseen kokemukseen.
      Hyvää matkaa!

    • Lillukanvarsi

      Mitäs matkanjärjestäjiä suosittelette? Katselin tuossa Aurinkomatkojen hintoja, 7 pv 1140 € ja 3 pv 1450 €. Aika kovia hintoja!

      • qweqwr4ewr

        OK-Matkat tahi Lomapallo. Pari reissua itse tehnyt OK-matkoilla Prahaan. Tarjouksia kannattaa katsoa heidän web-sivuilta.


      • .....

        En suosittele mitään matkanjärjestäjiä. Omatoimisuus kunniaan;)
        Nuo aurinkomatkojen hinnat ainakin ovat tosi törkeitä. Osta lennot siltä yhtiöltä jolta halvimmalla lähtee, ja varaa vaikka netistä joku kiva hotelli.


      • Vltava

        Kävin syksyllä Prahassa toista kertaa ja ihastun kaupunkiin joka kerta enemmän ja enemmän.

        Varasin matkan netin kautta käyttäen vertaa.fi tai ebookersia. Asuimme keskustasta muutama km ja kuljimme ratikalla keskustaan. Kannattaa ostaa esim. kolmen päivän lipun jos aikoo käyttää metroa tai ratikkaa.

        Kannattaa etsiä ravintola vähän keskustan ulkopuolelta elikkä älkää syökö vanhassa kaupungissa. 20€ makso kahden hengen illallinen (pääruoka, jälkiruoka, viini, olut ja jälkiruoka drinkit) ihanassa, tunnelmallisessa tsekkiläisravintolassa müstek metroaseman läheisyydessä.

        Hauskaa matkaa!


    • Lillukanvarsi

      Jos lähdemme omatoimimatkalle, mitä tulee varoa? Taskuvarkaat jo tuossa tulikin, mites taksit, hygieniataso, jne...

      • lähdössä

        älä katso niitä aurinkomatkoja, totuus on, että OK-matkat on kakkein edullisin, EI kannata Prahan tapauksessa lähteä hakemaan e-booker:sin kautta, jonka ilman muuta tekisin, jos olisin menossa esim. Berliini, Rooma, Wien...jne.

        ei pidä lähteä, jos pelkää. Prahassa ei ole mitään sen enempää pelättävää kuin öisessä Kaisaniemen puistossa, siis EI kaantokännissä väärässä paikassa väärään aikaan....


      • .......

        Terve järki päässä ja hyvin menee. Ei siellä mitään sen kummallisempaa ole. Tässäpä sulle vielä englanninkieliset numerot joista voi tilata takuulla turvallisen taksin (osa kaduilla rullaavista takseista on laittomia, tosin olen itse niitäkin käyttänyt mutta jos haluatte pelata varman päälle) :
        AAA Taxi 14014 tai 222 333 222
        Profitaxi 844 700 800 tai 261 314 111

        Siellä on varottavaa sen verran kuin muissakin suurissa Eurooppalaisissa kaupungeissa, eli kun sen maalaisjärjen pitää päässä niin hyvin menee:) Turisteihin kohdistuvat rikokset ovat lähes aina varkauksia ja näpistyksiä.

        nimimerkillä vuoden Prahassa asunut ilman ainoatakaan selkkausta..


    • Lillukanvarsi

      hyvistä vinkeistä ja neuvoista.

      • Penttti

        Lisävinkkinä supersaver.fi
        Esim. 3vrk hotel Julis lennot 2hlöä 613 euroa.


      • Henta
        Penttti kirjoitti:

        Lisävinkkinä supersaver.fi
        Esim. 3vrk hotel Julis lennot 2hlöä 613 euroa.

        Hei! Miksi et kysy yksityisasuntoja esimerkiksi osoitteesta
        [email protected]. Vuokraaja on suomalainen kuvataiteilija Helena Vatanen, joka asuu Prahassa.
        Verkosta asunnot löytyvät nimellä Helena Vatanen,


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      29
      5037
    2. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      64
      1904
    3. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      112
      1813
    4. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      111
      1680
    5. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      29
      1644
    6. Björn Wahlroos ykkösaamussa nautittavaa kuunneltavaa

      Ehdottomasti viisaimpia ja tietävämpiä ihmisiä mitä Suomesta koskaan tullut. Naureskeli viherpiipertäjille jotka ihan p
      Maailman menoa
      230
      946
    7. Kumpi teki aloitteen?

      🤗🤗🤗🤗
      Ikävä
      71
      911
    8. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      44
      877
    9. Leikitään tavuleikkiä

      Millaiset nimitavut muodostuvat jos yhdistät oman etunimesi ensimmäisen tavun ja kaipaamasi ihmisen etunimen ensimmäisen
      Ikävä
      54
      823
    10. Mitkä on ne piirteet

      Mitkä kaivatussasi vetoaa tai mihin ihmiset kiinnittävät huomiota
      Ikävä
      53
      792
    Aihe