olen menossa fess ja nielurisaleikkaukseen, onko kenelläkään kokemusta, miten nopeasti paranee ja onko kivut kamalia? ..pelottaa..
fess ja nielurisaleikkaus..
....
3501
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
fessistä toipuu aika nopeasti.. mutta nielurisaleikkauksesta mulla ei kokemusta.
nielurisat ja kitarisan jämä leikattiin tasan 2 viikkoa sitten. Nyt olo on jo hyvä, eikä oikeestaan koskaan kivun takia mikään huono ollut. Enemmän päänvaivaa tuli lääkkeistä, joista toinen aiheutti huimausta (varsinkin alkupäivinä, kun ei tehnyt mieli mitään syödä) ja toinen sitten pahoinvointia. Nyt en ole pariin päivään ottanut enää särkylääkettä, aamulla kurkku vähän kipeän tuntuinen, mutta se johtunee kun limakalvot yön aikana kuivuu. Ainut järkyttävä kokemus tuossa leikkauksessa oli, kun leikkauksessa valuneet veret nousivat ylös. Syödä voi jo ihan normaalisti ja olen jo oikeastaan viikon ajan syönyt ihan normaalia ruokaa, jäähdytellyt vaan ensin hiukan.
Nielurisat lähti marraskuun puolessa välissä. Kaksi saikkariviikkoa oli tarpeen, ja toki lähdin salille heti saikkarin loputtua.
Pahoja kipuja on muutaman päivän, sen kyllä huomaa kun ne tulee. Polttelee kamalasti, kirvelee, kuumottaa. Lähinnä sillon ku yrittää juoda lisää lääkettä tai jotain. Mulla auttoi noihin kaikkiin kylmägeelipussi(tuli epilaattorin mukana :D ). Ite söin pitsaa jo joskus 12. päivän korvilla ja tosiaan kun leikkauksesta oli kulunut 15 päivää, lähdin kuntosalille jumppaileen.
Nyt 1,5kk myöhemmin kurkku on prima. Tänään tuntui hassulta juoda teetä, mutta muuten jees. Ei edes kiristä haukotellessa. Aamukipuja ja pientä kipuilua esiintyi noin 2-3 viikkoa saikkarin päättymisestä.
Tsemppiä. Siitä selviää kun ajattelee että se sairaskierre ja muu kamala loppuu!