Sudanilainen puuseppä

Kainuun Sanomat näyttää ottaneen tehtäväkseen kertoa tämän yhden sudanilaisen puusepän jokaisesta käänteestä.

Edustaakohan muuten tämä puusepää tyypillistä pakolaista mitä täällä Kajaaniin on tullut ?
Ainakin ravintola Ballsin lähellä olevan pakolaisten toimintakeskuksen lähistöllä vaikuttaa tyypillinen pakolainen pikemminkin tummaihoiselta tupakkaaa poltellevalta nuorelta mieheltä.
232022
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 23

Vanhimmat

Pakolaisviranomaiset kaipailevat näille pakolaisille sosiaalista kanssa käymistä kantaväestön kanssa.

Nyt on kajaaanilaisten kuntapoliitikkojen syytä näyttää esimerkkiä koska he ovat näitä pakolaisia tänne halunneetkin.
Siitä vaan kutsumaan näitä pakolaisia kyläilemään koteihinne.
Siinähän se olisi heille mukava yllätys kun työpäivän päätteeksi sudanilainen perhe tai sudanilaiset nuoret miehet olisivat jo odottelemassa ulko-oven takana vierailua.
Ilta menisi siinä rattoisasti heille kokkailessa ja jutellessa sujuvasti muutaman auttavan sanan suomea osaavien pakolaisten kanssa.
Esimerkiksi viikonpäiviä voisi luetella moneen kertaan illan aikana.
Siitä vaan toimeksi Kaikkonen, Kemppainen, Suutari, Juntunen, Moilanen, Vähämaa jne.

Äänestä
  • laittakaa ne pakolaiset niitten luo, jotka ne tänne haluaakin, vaikka hovimestariksi ja autonkuljettiksi, ei tarvitsisi Kaikkonenkaan ajella kaikenmaailman " kissanristiäisiin " itse, missä hän kehuu, miten maakunta kokeilu toimii täällä kainuussa

    Äänestä

Televisio keskusteluihin näyttää aina valikoituvan yksi niistä harvoista pakolaisista joka kulkee töissä.
Työ hänellä kyllä on monestikin joku pakolaisten tukihenkilönä toimiminen.

Afrikasta tulleiden pakolaisten työttömyysprosentti lienee Suomessa siellä 70-80 prosentin tienoilla.
Lieneekö tuokaan loppuosa heistä töissä vai lienevätkö sopivasti koulutuksessa ja näin vähän kaunistamassa tilastoa.

Äänestä
  • määrällä osallistuvat joka päiväiseen rikoksien tehtailuun.

    Äänestä

Näiden pakolaisten kohdalla pitäisi sanan kotouttaminen tarkoittaa sitä, että he palaavat takaisin kotimaahansa rakentamaan sen kehitystä paremmalle tolalle.

Joku järjestys olisi saatava tällekkin pakolaistouhulle.

Se ihmetyttää, että miten kyseissä kriisikohteiksi luokitelluissa maissa eletään ihan joka päivä ja siellä pahin hätä on nuorilla miehillä. Ainakin heitä näyttää olevan aika paljon Suomeen tulleiden pakolaisten joukossa.
Vai onko heidän lähtömaiden kulttuuri sellaista, että miehet pötkivät pakoon ja muut jää sinne paikan päälle ?

Entä ne Kanariansaarille tulevat pakolaiset ? Olisikohan hekin lähteneet kriisiä pakoon jos heitä esimerkiksi Suomessa haastateltaisiin ?

Äänestä
  • olen itsekkin miettinyt et mitä niin pahaa nuorille miehille siellä koti maassa sattuu että heidän pitää tänne päästä turvaan..Missä naiset ja lapset?kerta niitä pakolaisia pitää ottaa niin otetaan vaan naisia ja lapsia niin saadaan myös tämä kasvava rikollisuus kitkettyä pois..

    Äänestä

  • ... kirjoitti:

    olen itsekkin miettinyt et mitä niin pahaa nuorille miehille siellä koti maassa sattuu että heidän pitää tänne päästä turvaan..Missä naiset ja lapset?kerta niitä pakolaisia pitää ottaa niin otetaan vaan naisia ja lapsia niin saadaan myös tämä kasvava rikollisuus kitkettyä pois..

    Onhan se nähty mihin se johtaa kun eri kansallisuuksia kotoutetaan toisenlaiseen yhteiskuntaan.

    Ei ne ole onnistuneet nämä kotouttamiset isommissakaan ja pidempiä aikoja siirtolaisten sekä pakolaisten kanssa puuhastelleissa maissa.
    Amerikassakin vankilat täyttyvät etnisestä sakista, Ranskassa autot palavat, Ruotsissa kouluissa ja lähiöissä vallan villiä menoa jne.

    Äänestä

  • jotenkin sellainen tunne, että olen lukenut tuollaisen viestin aiemmin. Onkohan tämä se deja vou, vai miten se kirjoitetaankaan?? Tunne, että olen elänyt tämän hetken aiemmin.

    Äänestä

kerro noista somali insinööreistä, lääkäreistä, ym. tieto taitoa tuoneista "työvoimapulan"? korjaajista.

Äänestä
  • Taispa jokunen vuosi sitten olla eräässä kainuun pikkukunnassa jostain afrikan maasta tullut poppamies lääkärinä. Aikansa puoskaroituaan ilmeisesti paljastui ettei lääkärin tutkinto ollut ajantasalla tms.

    Äänestä

  • työvoimasta kirjoitti:

    Taispa jokunen vuosi sitten olla eräässä kainuun pikkukunnassa jostain afrikan maasta tullut poppamies lääkärinä. Aikansa puoskaroituaan ilmeisesti paljastui ettei lääkärin tutkinto ollut ajantasalla tms.

    Sama tyyppi oli töissä kyllä Kajaanissakin ennen Hyrylle menoa. Toisaalta Suomussalmella oli takavuosina töissä tämä Lenkki-Lantto, jonka hoitamien vanhusten kuolleisuus nosti suuren mekkalan Savossa joku vuosi sitten. Ja se lekuri oli kyllä saanut oppinsa Suomessa, joten ei syntyperä ketään huonoksi tee.

    Äänestä

pata kattilaa soimaa!

Äänestä

maa edelleen kehitysmaa jota esim.europpalaiset joutuvat tukemaan.Eihän vaan neikeri kulttuuriin kuulu kun maha on täynä ei huomisesta huolta.Miten selittätte että edes kaivoja eivät saa ennenkuin joku länsimaa rahoittaa.

Äänestä
  • Sudan on köyhä maa, luonnon rikkauksia siellä on vain vähän. Ainoastaan KULTAA, TIMANTTEJA, SOODAA,URAANIA ja ÖLJYÄ. Eihän niillä pitkälle pötkitä. Muista miten iloisia antajia rakastetaan vai olikohan se niin että PÖLJIÄ.

    Äänestä

  • Tulee auttaa kirjoitti:

    Sudan on köyhä maa, luonnon rikkauksia siellä on vain vähän. Ainoastaan KULTAA, TIMANTTEJA, SOODAA,URAANIA ja ÖLJYÄ. Eihän niillä pitkälle pötkitä. Muista miten iloisia antajia rakastetaan vai olikohan se niin että PÖLJIÄ.

    Täytyy kysyä, että olikohan Matti Vanhasen isä oikeassa näissä rotukykymyksissä ?

    Vaikka kuinka Afrikkaa autetaan ja siellä on monissa maissa luonnonrikkauksia, niin aina siellä on vaan hätää ja kurjuutta.

    Äänestä

  • Jambo Zambo kirjoitti:

    Täytyy kysyä, että olikohan Matti Vanhasen isä oikeassa näissä rotukykymyksissä ?

    Vaikka kuinka Afrikkaa autetaan ja siellä on monissa maissa luonnonrikkauksia, niin aina siellä on vaan hätää ja kurjuutta.

    Siinähän itse Susan-Vanhanen koettaa asioita sievistellä...

    Äänestä

  • oli (wirn) kirjoitti:

    Siinähän itse Susan-Vanhanen koettaa asioita sievistellä...

    ...ovat kohta kajaanilaiset vähemmistönä Kajaanissa. Kajaani ottaa vastaan yhtä paljon mamuja kuin Espookin, väkiluku ei vain ole yhtä suuri.

    Tositarina Kainuusta:
    Valmistavassa opetuksessa olleet mamut pyysivät enemmän riisiä (ilmaisille) aterioilleen. Rehtori sanoi, että käyp hyvin. Siihen mamut, että ei sitä suomalaisten heikkolaatuista riisiä sitten vaan sitä jota meille tuodaan Turkista lentorahtina.

    Jos meikä joutuu pakolaiseksi muslimien maahan niin saanko pyytää lentorahtina poronkäristystä ja puikulapottuja? Saa pyytää ilman jää...

    Eiköhän äänestetä Kajaanin pakolaishanat kiinni. Tehdään niinkuin Sotkamo; otetaan vastaan vain niitä vierasmaaalaisia, jotka tulee setelitukku kourassa ja viipyvät korkeintaan pari viikkoa.

    Haluan vielä huomauttaa, että kirjoitukseni ei ole rasistinen. Vastustaan Kajaanin maahanmuuttopolitiikkaa, en ihmisiä sinänsä heidän hipiänsä tms. perusteella.

    Olen kuitenkin sitä mieltä, että islam on maailmanrauhan vakavin uhka!

    Äänestä

Tämän puusepän on varmaan pakolaistenpaapontakeskuksen väki Lähteestään ammentanut Kainuun Sanomien käyttöön maskotiksi. On varmaan fiksu kaveri ja sopeutuu hyvin tänne kajaaniin, tuo vielä rutkasti veroeuroja kaupungin kassaan, kun pääsee "höyläämään".

Tulis vaan ne kovat pakkaset, että ne pahimmat elintasopakolaiset huomaisivat täällä olevan heidän hipiälleen liian kylmää ja hankkisivat paluu liput palmujen alle.

Äänestä
  • kustantaa autot ja muut tapeelliset välineet muualta tulleille. Mitä siinä enää töitä kaipaa ?

    Jos kyseinen puuseppä olisi suomalainen ja tuon ikäinen työtön, niin ei sillekkään töitä löytyisi täältä.

    Äänestä

kaikesta pääteölleen se oli jonkunlainen koristepuusepepeteus aikanaan. Joutui kai hengiltä ansioistaan?

Äänestä

melkein justiinsa !

Äänestä
  • Uskokoon ken tahtoo !

    Äänestä

  • sitten korjaantuu ? kirjoitti:

    Uskokoon ken tahtoo !

    Jos nämä pakolaiset työllistyvät yhtä hyvin kuin tähän saakka Suomessa, niin niitä saa tuoda aika paljon ennen kuin työvoimapula hellittää.
    Taitaa olla jopa mahdoton yhtälö !

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ala-N... kirjoitti:

Kainuun Sanomat näyttää ottaneen tehtäväkseen kertoa tämän yhden sudanilaisen puusepän jokaisesta käänteestä.

Edustaakohan muuten tämä puusepää tyypillistä pakolaista mitä täällä Kajaaniin on tullut ?
Ainakin ravintola Ballsin lähellä olevan pakolaisten toimintakeskuksen lähistöllä vaikuttaa tyypillinen pakolainen pikemminkin tummaihoiselta tupakkaaa poltellevalta nuorelta mieheltä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu