Keskiverto karjatilalla on velan ja varallisuuden määrä lähes samat, asumiseen ja elämiseen n.1000e/kk miinus verot. Tuolla n 800 eurolla elää koko perhe, makseaan asumisen kulut ja velat sekä ruoka ja kaikki laskut ja maksut. Velkaa karjatilalla keskimäärin n. 60 000 lisäksi asunto ja kulutusvelat suomalaisen kotitalouden keskiarvon mukaan.
http://www.stat.fi/til/myt/2003/myt_2003_2006-04-20_tau_001.xls
Tätä todellisuutta kadehtivat tuki kitisijät. Tähän ansioon ja varallisuuteen tarvitaan 4000-6000 tuntia raakaa työtä vuosittain sekä jatkuva valmius työntekoon yölläkin. Vain harvoilla riittää ammattitaito, äly, talousnäkemykset ja sitkeys tähän työhön. Olkaa tyytyväisiä että lahjoitamme teollisuudelle ilmaista ja laadukasta raaka-ainetta omalla tappiollamme.
Kurja on joka tätä kadehtii.
http://www.stat.fi/til/myt/2003/myt_2003_2006-04-20_tau_001.xls
Tätä todellisuutta kadehtivat tuki kitisijät. Tähän ansioon ja varallisuuteen tarvitaan 4000-6000 tuntia raakaa työtä vuosittain sekä jatkuva valmius työntekoon yölläkin. Vain harvoilla riittää ammattitaito, äly, talousnäkemykset ja sitkeys tähän työhön. Olkaa tyytyväisiä että lahjoitamme teollisuudelle ilmaista ja laadukasta raaka-ainetta omalla tappiollamme.
Kurja on joka tätä kadehtii.
Vastaukset 31
Vanhimmat
Harva noista kitisijöistä ymmärtää, mitä kaikkea tämä maatalouden pyörittäminen pitää sisällään.Luullaan, että kaikki investoinnit tehdään investointituilla ja tukirahoilla maksellaan loput.Olen myös huomannut, että kuvitellaan, että tilan jatkaja saa tilan ilmaiseksi kaikkine aloitustukineen jne...Monesta kirjoituksesta paistaa läpi tietämättömyys asioista.Jos tämä olisi niin raharikasta työtä, miksi nämä kitisijät eivät osta omaa tilaa.Niitä on kyllä myynnissä.Suomi on vapaa maa, jokainen uusi maanviljelijä on tervetullut.
hehheh katsoin taulukon,,, n. 100 tonnin liikevaihto ja varallisuus vastaa velkoja likimain,,, ja työmarkkinatuen tasoinen ansio 5000 tunnin työstä,,, kyllä vaatii kykyjä,,,
mikä äly, mitkä talousnäkemykset, hurrrraaaa!!
Maataloustukea tuskin enää koskaan tullaan lisäämään nykyisestä. Suunta on sama kuin muussakin yhteiskunnan maksamassa tukipotissa, eli laskeva. Ja jos ei absoluuttisesti laskeva niin ainakin laskeva verrattuna yleiseen ansiokehitykseen. Tämä tarkoittaa siis sitä että maatalouden harjoittajalla tulee aina vain menemään taloudellisesti huonommin kuin muilla talouselämän aloilla toimivilla ihmisillä.
Yhteiskunnalla ei enää ole samaa poliittsta syytä tukea maataloutta kuin oli vielä kolmekymmentä vuotta sitten. Silloin pienviljelijöille luotiin illuusio omistamisesta ja tämä esti maamme vaipumisen sosialismiin ja jopa kommunismiin. Nyt tuota pelkoa ei enää ole.
Ymmärtääkseni ei ole mitään mieltä työskennellä 4000-6000 tuntia vuodessa millään auringonlaskun alalla. Tuollaisen tuntimäärän tekemiseen pitää olla vahva usko että tulevaisuus tuo helpotuksen. Sitä ei missään tapauksessa ole odotettavissa suomalaisessa maataloudessa. Mielestäni tuo ei kuvaa sitkeyttä ja taloudellista älyä vaan lähinnä menneeseen aikaan takertumista ja oman tappion hyväksymiskyvyn puutetta. Nykymaailmassa ei kenenkään kannata tehdä 4000-6000 tuntia lähinnä ruumiillista työtä ja ihmetellä sen päälle heikkoa taloudellista tilaansa. Moinen ahkeruus kannattaa kanavoida ihan muualle.
Juu itsekin ajan tuotantoa alas kuten moni kolleeganikin tekee. Samalla vapautuu paljon työvoimaa markkinoille muilta aloilta, kun viljelijät siirtyvät työelämään.
hei haloo, mitä järkeä on kiusata noita maaseudun ihmispoloisia. Eivät ymmärrä rahan käytöstä ja taloudesta ilmeisesti mitään!! Ajatelkaa missä kurjuudessa elävät, ilman tietoa paremmasta, täysin sokaistuneena aatteensa vuoksi. Olisi nyt kaikkien etujen mukaista maksaa vastikkeetonta ja valmiiksi verotettua toimeentulotukea esim.1500/kk jokaiselle viljelijälle, jotta eivät tekisi mitään. Vai kävisikö siinä kuitenkin että tuokin raha päätyisi isännän traktorin päivitykseen ja lisävaloihin? Noita ihmisiä on autettava pian!!
ja tiedottamista maanviljelijöille taloustaidoista, rahankäytöstä, sijoittamisesta, keskiverto palkoista jne. on lisättävä välittömästi!!
Keskivertoviljelijä kuvittelee olevansa nallen kaltainen talousnero kun kääntelee vuosittain sadantonnin liikevaihtonsa turpeeseen ja syö miljoonaomaisuuttaan sekä elää kurjuudessa ja köyhyydessä alle perustoimeentulolla.
On käsittämätöntä että hyvinvointivaltiossa annetaan tällaista tapahtua. Tiloillahan elää paljon lapsia ja vanhuksiakin ilman mitään tietoa normaalista elintasosta.
Ei tarvita sijoittamisvinkkejä, eikä rahankäyttö-oppia...kaikk mänee mitä tulee maatalouden pyörittämiseen ja kaikki on pakollisia hankintoja, jos meinaa hommaa jatkaa.Mielummin ammatinvaihdosvinkkejä.Moni lopettas, kun tietäs mitä muuta hommaa alkais tekeen ja pääsis kierteestä irti.Oikea lottorivi olis monelle hyödyllinen tieto.Menis monella navetan ovi viimesen kerran kiinni...
jos puheet 3 euron tuntipalkasta ja tappiollisesta toiminnasta ovat totta, niin kaikki 70 000 ovat syyntakeettomia tapauksia. Kuka selväjärkinen tekisi 5000 tunnin raskaan työn vuosittain velkaa kasvattaen. täyshoitoon laitoksiin vain koko ammattikunta ennen kuin syksevät koko suomen vararikkoon.
Muillakin yrittäjillä on kyllä samankaltaisia ongelmia ja monilla tulot jäävät sen alle mitä ihmiset yleensä saavat palkkatyöstä.
jep edunvalvojien etsintä on jo aloitettu. Tarvitaan kansalaisia jotka kykenevät erottamaan kannattavan ja kannattamattoman toiminnan tunnusmerkit. Maanviljelijöille on ilmeisesti heidän oman etunsa vuoksi määrättävä huoltajat valvomaan rahankäyttöä.
Suostu kun nut saavat 10 kertaa enemmän tekemällä kuukauden hommia siis viljan viljelijät Karjapaimenet on erijuttu siellä on työtä jo enemmän.Ja ne nyt ruokaa sentään tuottaa toisin kun pajun viljelijät.
tuet. Lopun aikaa on oltava muissa ansiotöissä. Onneksi duunarit on saanu vaadittua yli 120 vapaapäivää vuodeksi, pystyy tekeen ne kuukauden työt maatilalla.
kykyjä tarvittaisiin jos tilanne olisi noin huono kuin tilastot anatvat ymmärtää. 70 000 tyytväistä viljelijää eivät kuitenkaan ole ymmärtämättömiä hölmöjä. Palkkaa nostetaan senverran kuin tarvitaan ja merkkittävin tulo on toiminnan ja omaisuuden kasvattaminen, kuten kaikilla pallon asukkailla. Kuka ihannoi veronmaksua? Ei kukaan. Kuka ihannoi omaisuutta? Kaikki.
tuotanto loppuu, euroopassa tuottajat hyvin velkaisia
hätä tulee ensimmäisenä. Sentakia tukee lisätäänkin, eikä vähennetä, poistamisesta puhumattakaan.
BB
Mistä rahat?
Oletko tyhmä, vai esitätkö tyhmää. Mistähän ne rahat nyt yleensä tulee yhteiskuntamme yhteiseen kassaan, mistä sitten jaetaan yhteiskunnan katsomiin tarkoituksiin. Olisikohan ne rahat valtion rahapajasta peräisin. Olisikohan?
Kun Kreikka toimi esittämälläsi tavalla niin miten kävikään...
Ehkä ymmärsitkin että "rahat rahapajasta" oli sargasmia. Muttä kun nim; "mistä rahat" kysyi ilmeisesti mistä rahat tulevat yhteiskunnan rahoittamiin tarkoituksiin, esimerkiksi maataloutukiin. Heräsi kysymys, onko hän aivan tosissaan tietämätön.
Jos rahaa ei ole, mistä se otetaan esim. maatalouden tukemiseen? Yhteiskuntamme ottaa jatkuvasti lainaa. Sitä on maksamattomana viekläkin -90 luvun laman ajalta ja jatkuvasti otetaan lisää? Lapsenlapsemmekin maksavat näitä lainoja. Siis mistä rahaa maatalouden tukemiseen?
Että olisi parempi lopettaa maataloustuotanto suomessa, emmehän pärjää kilpailussa ilman tukia jos toiset saavat niitä. Joudumme kuitenkin maksamaan eu;n jäsenmaksuja, mutta emme saisi takaisin tukina. Mitä tulisi maksamaan yhteiskunnalle kaikki ne 200000-300000 työtöntä jotka saavat leipänsä maataloustuotannon jatkolalostukseen ja muihin liittännäiselinkoinoihin liittyvissä töissä. Voitko taata että näin ei kävisi jos suomi lopettaisi yksipuolisesti tukien maksun.
maksoi mitä maksoi..
Aivan soopaa kirjoitettu yläpuolisissa teksteissä. Kyllä maatalous kannattaa ja kyllä sillä voi perheensä elättää. Ei pankitkaan anna lainaa jos ei ole vakuudet kunnossa. Ja useimmilla tiloilla on metsävaroja. Ei asiat niin kurjasti ole:) Tyhmää yleensäkään laskea viljelijän tuntipalkkaa, koska työ on erilaista kuin duunarilla. Ei hiosta pomo selän takana, niin jaksaa painaa pitempää päivää
Taloustohtorin sivuihin ja älä sekoita metsätaloutta maataloustuotantoon..
-
-
Hieman hävettää ajella itse uudella autolla maaseudulla kun näkee maatilojen pihoissa jo vuoden vanhoja mersun raatoja! Eivät nämä ihmiset pärjää, ei ne pärjää....
-
-