olen lähdössä lomalle ulkomaille ja menkat ovat samaan aikaan. en ehtinyt hakea siirtopillereitä, eli onko se nyt vaan niin että tamponilla mennään? :/ haluisin kuitenkin mereenkin päästä ilman että haiparvi on ympärillä. :D eli onko keinoja "niukentaa" menkkoja kotilääkkein? lääkärille kun en oikein ehdi enään aikaa saada.
menkat lomalla
typyli
2515
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Pian pian pian. Soita heti paikalliseen terveyskeskukseen, voitko saada PUHELINRESEPTIN. Monessa paikassa ei lääkäriä tarvitse nähdä ollenkaan, vaan tämä kirjoittaa sinulle suoraan reseptin, jonka haet joko terveyskeskuksesta tai suoraan apteekista. Jos menkkojen alkuun on vielä vähintään 3 päivää, ehdit kyllä.
Muussa tapauksessa tampooni on paras vaihtoehto. Joillakin särkylääkkeet auttavat menkkojen niukentamiseen, mutta en suosittele kokemaan. Nappien turha syönti ei ole mitenkään terveellistä.
mullaki oli lomalla ulkomailla menkat ja ihan hyvin toimi. muistaa vaihtaa vaan tarpeeks usein ja silleen nii ne hait ei ala seuraa sua :'D