Itse puhdistuva lasi? Hyvä keksintö?

Itse puhdistuva lasi?
Käytetäänkö nykyään uutta keksintöä, itse puhdistuvaa lasia, uusissa taloissa? Kätevä!? En ole kuullut arvosteluja siitä.
84439
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

ei käytetä paljoakaan koska pientaloissa pitkät räystäät joten sade ei pääse huuhtelemaan lasia.
Kerrostalojen porraskäytävissä on hyvä koska vaikea pestä. Ehkä niitä karsii viä hintakin.
Mutta kuten sanoin pientaloissa hyöty olematon!

Äänestä
  • voi suorittaa itsekin vaikka spraypullolla. Olen itse ikkunatehtaassa töissä. Aika vähän noita itsepuhdistuvia laseja menee. Onneksi, koska ovat inhottavia lasittaa. Pitää olla pumpulihanskat käsissä. Monenlaisten kemikaalien pääsy pinnoitteelle on haitallista.Varsinkin silikoni on erityisen pahasta. Lasit on liimattava ja saumattava polymeerimassalla. Arvaukseni on etteivät pinnoitteet toimi pitkässä juoksussa.

    Äänestä

Tietääkseni kaikissa uusissa kerros-taloissa on nykyään itse pesevät ikkuna lasit. Lika ei helposti tartu niihin.

Äänestä
  • itse peseviä ikkunoita ei juuri missään rakennuksissa käytetä.

    Vai mitä kertoo se, että YIT:n uuteen toimitaloon niitä harkittiin mutta jätettiin laittamatta?

    Mielestäni kertoo sen että hinta/hyöty/laatu eivät kohtaa.

    Äänestä

  • ..... kirjoitti:

    itse peseviä ikkunoita ei juuri missään rakennuksissa käytetä.

    Vai mitä kertoo se, että YIT:n uuteen toimitaloon niitä harkittiin mutta jätettiin laittamatta?

    Mielestäni kertoo sen että hinta/hyöty/laatu eivät kohtaa.

    Itsepesytyvät lasit sopivat lähinnä räystäättömiin rakennuksiin, joissa käytetään kiinteitä (MEK-tyypin) ikkunoita.

    Käytännössä suurin ongelma on se, että itse peseytyvätkin lasit tarvitsevat vettä peseytyäkseen. Eli pientaloissa edellä mainitut räystäät estävät lasien todellisen itsepuhdistumisen.

    Lisäksi pitää muistaa, että ikkunoissa on yleensä kuitakin pestäviä pintoja kuin ulkopinta, eli itsepeseytyvissäkin ikkunoissa täytyy pestä kaikki muut lasipinnat käsin. Näin ollen hyöty itse peseytyvyydestä jää varsin pieneksi ainakin avattavien MSE-ikkunoiden kohdalla.

    Äänestä

  • Koskahan kerrostaloja pisneksenä tekevät rakentajat ovat siirtyneet halvimmasta mahdollisesta ikkunaratkaisusta uuden teknologiian kalliimpaan tuotteeseen (ihan kaikkiko näin ovat tehneet) ? Eipä ole näkynyt meillä päin myyntiesitteissä mainintaa tästä uhrauksesta.

    Äänestä

  • Grynderi ässä kirjoitti:

    Koskahan kerrostaloja pisneksenä tekevät rakentajat ovat siirtyneet halvimmasta mahdollisesta ikkunaratkaisusta uuden teknologiian kalliimpaan tuotteeseen (ihan kaikkiko näin ovat tehneet) ? Eipä ole näkynyt meillä päin myyntiesitteissä mainintaa tästä uhrauksesta.

    Asuntojen käyttäjienkin pitäisi kysellä näitä.

    Äänestä

  • Nuppi kirjoitti:

    Asuntojen käyttäjienkin pitäisi kysellä näitä.

    ... niin sitten uskon itsepuhdistuvaan lasiin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


_Miia kirjoitti:

Itse puhdistuva lasi?
Käytetäänkö nykyään uutta keksintöä, itse puhdistuvaa lasia, uusissa taloissa? Kätevä!? En ole kuullut arvosteluja siitä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu