Poika on reilut 1v ja emme ole voineet aloittaa maidon tai maitotuotteiden käyttöä sillä pienikin määrä aiheuttaa kamalia mahavaivoja, löysää kakkaa ja kovaa huutoa. Onko tällainen maitoallergian oire? Aloitetaanko tässä vaiheessa laktoosittomat tuotteet tai hylat sillä eihän me Nan-maidolla voida loputtomiin elää. Joku jolla olisi kokemusta asiasta voisi vähän neuvoa kuinka tässä toimitaan.
Maito ei sovi
9
726
Vastaukset
- omppu
vuohen tai lehmänmaitoa.Niitä ei ole käsitelty,joten saattavat sopia.Lehteen vaan ilmoitus.Minäkin löysin Lehti-ilmoituksen perusteella maatilan josta sain tuoretta vuohenmaitoa,sitä voi myös pakastaa.Kannattaa laimentaa vedellä,puolet ja puolet,on aika rasvasta.
- tellu80
siis jatkossakin ainoastaan tätä tuoretta maitoa? Minkälaisia oireita teille tuli maidosta?
- omppu
tellu80 kirjoitti:
siis jatkossakin ainoastaan tätä tuoretta maitoa? Minkälaisia oireita teille tuli maidosta?
Sai 10kk asti rintaa ja korviketta.Kun alkoi korvatulehdus aloitin soijmaidon ja sitten vuohenmaidon.Ei enää tullut tulehduksia.Meillä ei siis maidosta oireitavaan siksi vuohenmaito kun on terveellisempää kuin purkkimaito kaupasta.Kasvuvauhti oli valtava sinä vuonna kun sai VM.oa.yli 16cm.Se piti lopettaa koska sitä oli hankala kuljettaa yli 40km,kesällä. Nyt tyttö 8v,välillä on juonu AB piimää,nyt on tykästynyt kauramaitoon.
- biologi
Mikä pakko sitä maitoa on antaa? Aikuiseksi voi hyvin kasvaa ilmankin. Laktoosittomuus ei auta maitoproteiini allergiaan mitenkään, jos lapsella on se. Nan on muuten sekin maitopohjaista.
Ajattele: Suurin osa eläinlapsista kuolee, jos niille juotetaan jonkin muun eläinlajin maitoa. Kaikki eläimet lopettavat maidon juonnin vieroituttuaan viimeistään n. yksi vuotiaana. Onnekkaan geenivirheen takia osa ihmiskunnasta voi juoda aikuisenakin maitoa. Suurin osa ihmiskunnasta ei voi ja lopettaa maidonjuonnin imetyksen jälkeen.- Ei biologi, mutta perehtynyt
Jos mennään pelkällä rintamaidolla, niin tällöin imetystä ei sovi lopettaa yhteen ikävuoteen. Jos ihmistä verrataan muihin nisäkkäisiin, niin luonnollinen imetyksen lopettamisikä on 3-7 vuotta johtuen ihmisen pitkästä eliniästä.
Jotkut ihmettelevät, että miten äidinmaidon ravintoaineet voivat riittää lapsen tarpeisiin, koska äidinmaito sisältää niitä vähemmän kuin lehmänmaito. Tieteellisissä tutkimuksissa on kuitenkin todettu, että äidinmaidon ravintoaineet imeytyvät paremmin kuin vieraan nisäkkään maidon sisältämät ravintoaineet.
Jos sinulta löytyy jotakin hyviä pointteja, olisin halukas kuulemaan. :)
- höttis
1-vuotiaana koitettiin aloittaa maitotuotteet mutta niistä tuli vatsa kipuja ja ripulia. Muksu vellit kyllä sopi ihan hyvin. Pidimme sitten aina n. kk taukoa ja koitimme uudestaan ihan 0,5 dl maitoa ja oireet tulikin sitten melkein samantien mutta ihme kyllä kun jäppinen oli n. 1v8kk niin maito alkoikin sopimaan ihan hyvin. Voi siis olla että elimistö ei sitä ennen vaan hyväksynyt sitä ollenkaan. Meillä ei siis sopinut edes hyla maito taikka laktoositon maito ollenkaan.
- muumimamma86
kokeile sopiiko hyla maito tai lehmänmaito.
meillä pojalle kokeiltiin kumpaakin n.11kk ikäsenä mutta se ei sopinut, maha meni ihan sekaisin.. lääkärissä käytiin että olisko allerginen mutta ei kuulemma alle vuoden ikäinen voi olla allerginen maidolle... eli suolisto ei vielä kestänyt maitoa.. nyt ajattelin pikkuhiljaa alkaa taas kokeilemaan. kuitenkin poika on syönyt aina välillä pikkaisen viiliä ja muitakin maitotuotteita, niistä ei oo nyt tullut mitään..- juodaan luomumaitoa
mutta kannattaa muistaa etteo siinä ole lisättyä d-vitamiinia, joka on välttämätöntä kalsiumin imeytymiselle.
muistakaa ettei hyla-maidostakaan saa yhtä paljon kalsiumia kuin tavallisesta,
en oikein ole päässyt selvyyteen miten voi tyydyttää kasvavan lapsen valtavan kalsiumin tarpeen jollei käytä maitotuotteita? tietääkö joku oikeesti?
mulle ei kelpaa vegaanivastaus "parsakaali"tms vaan ihan oikeesti miten saa kalkkia kasvava ? - faktojakin
juodaan luomumaitoa kirjoitti:
mutta kannattaa muistaa etteo siinä ole lisättyä d-vitamiinia, joka on välttämätöntä kalsiumin imeytymiselle.
muistakaa ettei hyla-maidostakaan saa yhtä paljon kalsiumia kuin tavallisesta,
en oikein ole päässyt selvyyteen miten voi tyydyttää kasvavan lapsen valtavan kalsiumin tarpeen jollei käytä maitotuotteita? tietääkö joku oikeesti?
mulle ei kelpaa vegaanivastaus "parsakaali"tms vaan ihan oikeesti miten saa kalkkia kasvava ?Eli; maitoallergia ja laktoosi-intoleranssi ovat 2 aivan eri asiaa.
Maitoallergiassa olet allerginen itse maidolle kokonaisuudessaan.
Laktoosi-intoleranssissa olet allerginen maidon sisältämälle laktoosille ja näin ollen voit nauttia myös hyla tuotteita.
Maitoallergia on vielä huono näkymään testeissä, joten ei auta kuin kokeilla.
Ja juu yksivuotias voi todellakin olla maitoalleginen. Tämä on tietoa. Itse on oman lapsen kans tullu juostua vuosikausia testeissä löytämättä mikä puhkaisee pahat allergian oireet.
Lisäksi vielä itse maitoallergia voi oireilla pelkästään ihollakin eikä vatsassa laisinkaan
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
R.I.P Marko lämsä
Luin just netistä suru uutisen että tangokuningas Marko Lämsä On menehtynyt viikonloppuna Tampereella. Niin nuorikin vi614260Vappu terveiset kaivatullesi
otetaan vappu terveisiä vastaan tähän ketjuun kaivatullesi !!! 🍾🥂🎉🌻🔥🧡🧡1531799Tangokuningas Marko Lämsä, 47, on kuollut
Taas yksi melko nuori artisti lopetti lauleskelut lopullisesti. https://www.is.fi/viihde/art-2000011200979.html141503Puskaradio huutaa
Nuori tyttö oli laittanut päivityksen että pitämällä joku itsensäpaljastaja. Kuka tämä on? Varoittakaa lapsia !351258Miksi aina vain seksiä?
Kertokaas nyt mulle, että onko tämä joku normojen ihan oma juttu, että seksiä pitää pohtia joka välissä, siitä pitää jau1671056- 56904
- 76895
Martinalta vakava ulostulo
Seiska: Martinalta vakava ulostulo. Olipa raflaava otsikko mustalla pohjalla.165823Hei rakas A,
olinko silloin julma sinua kohtaan? Jos, niin anna anteeksi, yritin vain toimia oikein. Olen pahoillani, edelleenkin, en54811- 39781