hyvää levysoitinta etsimässä

vinyyliä

Tarkoituksena ostaa uusi levysoitin. Olen neljän soittimen vaiheilla:
-Dual CS505-4
-Denon DP300F
-Marantz TT 42
-ProJect Debut MkIII

Tärkeimpänä kriteerinä on ettei levykokoelmani vaurioidu kuunnellessa mitenkään ja uskoisin, että kaikki nuo varmasti ajavat asiansa siinä.
Laitteesta tulisi löytyä automatiikkaa loppukatkaisun ja nopeudenvaihdon verran. ProJectissa niitä ei ole, mutta tiedän sen varmatoimiseksi ja "helläksi" soittimeksi.
Jos jollakulla on kokemuksia ko. soittimista niin olisi kiva kuulla kommentteja. Etenkin mahdolliset huonot puolet olisi hyvä saada tietoon ennen lopullista ostopäätöstä.

4

1735

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kokemusta

      Itselläni on ollut Dual CS505-3, ei siis ihan sama kuin listassasi, yli 15 vuotta. Hyvin on toiminut, eikä taatusti pilaa levyjä, Dualiahan pidettiin aikoinaan edullisena laatusoittimena.

      Neulapainona olen pitänyt 1,5 grammaa, ja neulojakin saa yhä.

    • pois

      ja lisää listaasi Rega.

    • vaikuttaisi

      tällä hetkellä olevan vahvassa kärjessä, siinä kuitenkin on loppukatkaisu ja nopeudenvaihto ynnättynä siedettävään hintaan.
      Omistan sen verran 45rpm levyjä etten halua joka kerta levyä vaihtaessani ruveta hihnapaikkaa muuttamaan, joten todennäköisesti nuo ProJectin ja Regan soittimet saavat jäädä, vaikka varmasti hyviä soittimia ovatkin.

      Viikonloppuna olisi tarkoitus hankkia uusi soitin, näillä näkymin se tulee olemaan Dual.

      • omistan

        Dux merkkisen levysoittimen.Ja hyvin on toiminut eikä äänikään aivan perseestä ole.Tässä taidettiin tarkoittaa vain vähän kalliinpia soittimia..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      253
      4567
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      131
      2993
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2752
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      74
      1740
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1584
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      23
      1475
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      55
      1334
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      93
      1245
    9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      206
      1103
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      48
      1095
    Aihe