Tarkoituksena ostaa uusi levysoitin. Olen neljän soittimen vaiheilla:
-Dual CS505-4
-Denon DP300F
-Marantz TT 42
-ProJect Debut MkIII
Tärkeimpänä kriteerinä on ettei levykokoelmani vaurioidu kuunnellessa mitenkään ja uskoisin, että kaikki nuo varmasti ajavat asiansa siinä.
Laitteesta tulisi löytyä automatiikkaa loppukatkaisun ja nopeudenvaihdon verran. ProJectissa niitä ei ole, mutta tiedän sen varmatoimiseksi ja "helläksi" soittimeksi.
Jos jollakulla on kokemuksia ko. soittimista niin olisi kiva kuulla kommentteja. Etenkin mahdolliset huonot puolet olisi hyvä saada tietoon ennen lopullista ostopäätöstä.
hyvää levysoitinta etsimässä
4
1735
Vastaukset
- kokemusta
Itselläni on ollut Dual CS505-3, ei siis ihan sama kuin listassasi, yli 15 vuotta. Hyvin on toiminut, eikä taatusti pilaa levyjä, Dualiahan pidettiin aikoinaan edullisena laatusoittimena.
Neulapainona olen pitänyt 1,5 grammaa, ja neulojakin saa yhä. - pois
ja lisää listaasi Rega.
- vaikuttaisi
tällä hetkellä olevan vahvassa kärjessä, siinä kuitenkin on loppukatkaisu ja nopeudenvaihto ynnättynä siedettävään hintaan.
Omistan sen verran 45rpm levyjä etten halua joka kerta levyä vaihtaessani ruveta hihnapaikkaa muuttamaan, joten todennäköisesti nuo ProJectin ja Regan soittimet saavat jäädä, vaikka varmasti hyviä soittimia ovatkin.
Viikonloppuna olisi tarkoitus hankkia uusi soitin, näillä näkymin se tulee olemaan Dual.- omistan
Dux merkkisen levysoittimen.Ja hyvin on toiminut eikä äänikään aivan perseestä ole.Tässä taidettiin tarkoittaa vain vähän kalliinpia soittimia..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2534567Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1312993Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412752Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?741740Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061574Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn231475- 551324
- 931235
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2051098- 471085