Suositelkaa paikkaa

2+2

Suunnittelemme matkaa Brasiliaan ensi joulun tietämillä, paluu välipäivinä, lähtö esim. 11.-14.12.2007. Meitä on nelihenkinen perhe, lapset tuolloin 5-v. ja 9-v. Tarkoituksena nauttia lämmöstä, auringosta, uimisesta, rennosta tunnelmasta.
Toiveena olis, että metka lentokentältä kohteseen ei olis kovin pitkä. Uuuvuttavan lennon jälkeen pitkä bussimatka ei houkuttele.
Tähän astiset matkailukokemuksemme perheenä rajoittuvat kahteen Turkin matkaan.
Itse olemme silmäilleet Porto de Galinhasia "sillä silmällä"...

6

1270

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;...

      Natal

    • Sieltä tulin äsken...

      Hei,
      Vielä vähän uupuneena ja palaneena voin suositella yllä olevaa hotellia. Finnmatkat järjestää sinne matkoja. Matkamme oli kaksiviikkoinen, Natalin lentokentältä matkaa n. 20 min. Hotelli on uusi, vielä kaikki huoneet eivät ole ihan valmiita. Huoneistojakin on. Palvelu pelaa, siistijä käy joka päivä. Kaikki työntekijät ovat todella palvelualttiita ja auttavaisia.
      Ranta aivan vieressä, hotellilla oma allas lapsille ja aikuisille. Varautukaa kuitenkin: kuumuuteen (aurinko polttaa tasan varmasti nekin ilman suojakertoimia, jotka eivät Suomessa pala koskaan), ripuliin (lääkkeitä koko perheelle tarpeeksi mukaan), paikallisten englannin kielen taidottomuuteen (snakirja mukaan), nestehukkaan (vesipullo mukaan) ja maittavaan ruokaan! Rannalta saa ostettua pientä purtavaa ja tuliaisia, kauppiaita on jatkuvasti ympärillä. Erinomainen ranta on loivasti laskeva, merivesi tosi lämmintä. Tuulee melkein aina, mutta se oli vain hyväksi. Mitään pitkähihaisia ei tarvita muuta kuin korkeintaan auringon suojaksi. Eikä umpikenkiä, kaikilla on varvastossut! Kylän kauppoihin on lyhyt matka, mutta kuumuus rajoittaa kävelemistä, jo 100 metrin matkalla pukkaa hiki. Taksin saa läheltä ja halvalla, samoin bussit kulkevat läheltä Nataliin. Isot ostoskeskukset (mm. Midway Mall, joka on Etelä-Amerikan suurin, sekä Natal Shopping) ovat viileitä ja niistä saa miltei kaiken tarvitsemansa.

    • obrigado

      Menkää sinne PdG:iin mieluummin!! En ole kyseisessä paikassa käynyt, mutta Natal ja myös Ponta Negra oli kauhistus! En ikipäivänä lähtisi sinne lasteni kanssa.

      Rannalla koko ajan joku nyhtää hihasta. Lisäksi kamala meteli ja hälinä, loma on siitä paikasta kaukana. Aallot ovat hyviä surffaamiseen, ei uimiseen eikä vesi ole kirkasta. Vedätysmesta.

      • : ======

        NO HUH HUH...... EHKÄ 1 100% ON TÄTÄ MIELTÄ.


    • matkaileva perhe

      Uusperheessemme kuuluvat lapset (20,19,19,18,16)tosin jo lähes aikuisia.Luen päivittäin www.plaza.fi,matkalaukku,keskustelu,kaukomatkat,brasilia.
      Olemme lähdössä Solar-hotelliin Porto de Galinhaseen kahdeksi viikoksi.Sivuilta löytyy
      mahtavan paljon tietoa,kannattaa lukea sieltä !

    • Iines S.

      Menkää ihmeessä Porto de Galinhakseen! Olimme viime vuonna ja siellä saa oleilla rauhassa, ottaa rennosti, nauttia auringosta, ihanista rannoista ja halutessaan tehdä retkiä Recifeen ja muille lähialueille. Ihmiset mukavia, turistit lähinnä suomalaisia ja brasilialaisia.

      Olimme Solarissa puolihoidolla. Hotelli oli menossa remonttiin, mutta se oli loistopaikka jo ennen remonttiakin. Hotellilla on rannalla tuoleja ja palvelu pelaa koko hotellin alueella. Solarin rannassa ei mitään moittimista. Allasalukein siisti ja kaikin puolin mukava. Riippumatoissa tuli otettua muutamat unet ja katseltua ihanaa maisemaa.

      Menisin uudelleen vaikka heti!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      73
      2813
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      75
      2348
    3. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      75
      2198
    4. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      3
      2095
    5. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      5
      1524
    6. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      10
      1449
    7. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      83
      1227
    8. Taas alkoi soidinmenot.

      Ja historia toistaa itseään. Myönnän, että on varmasti semmoinen, mikä sinulle sopii. Innokas ja päällekäyvä eikä tuppis
      Ikävä
      8
      1090
    9. Mitä eniten haluat

      Kaivatustasi.
      Ikävä
      69
      1087
    10. No miten meni?

      Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘
      Ikävä
      119
      1034
    Aihe