Missä iässä teillä maitoallergia mennyt ohi ja alkanut sopia tavallinen korvike/maito?
Kokemusta kaipaisin varsinkin suolioireisten lasten osalta.
Missä iässä maitoallergia ohi?
9
1600
Vastaukset
- ei tietääkseni
mene ohi. Meillä lapsella todettiin se vuoden iässä , nyt on kohta neljä, eikä oireet ole mihinkään lähteneet.
- ainakin suurimmalla osalla
Tuttavamme lapsella meni 1,5 vuotiaana, meillä esikoisella alkoi maitotuotteet käymään 3 v ja juniorilla n. 6 v paikkeilla.
- Herkimmät kärsii eniten
ainakin suurimmalla osalla kirjoitti:
Tuttavamme lapsella meni 1,5 vuotiaana, meillä esikoisella alkoi maitotuotteet käymään 3 v ja juniorilla n. 6 v paikkeilla.
- miek
Meidän pojalla meni ohi pian 2-vuotta täytettyään. Aluksi kun aloin lisätä maitoa ruokiin tuli tosi paljon pahanhajuista pierua (noin kuukauden ajan) mutta koska ei lasta haitannut eli suolessa ei kipristellyt niin jatkoin. Ja nyt ei ole enää mitään oireita!
- 29 vuotias...
...ja maitoallergia on edelleen niin paha, että pienikin määrä salpaa hengityksen. toivottavasti te pääsette vähemmällä. ja toivon totisesti, että teidän perheessä ei ole soija-allergiaa lisäksi, ilman korvaavia soijatuotteita olisin aika ankealla ruokavaliolla...
- Ollivander
Meillä ei ole koskaan ollut käytössä mitään korvaavia soijatuotteita, vaan kaikki ovat olleet kaurapohjaisia. Poika ei ole koskaan tykästynyt noihin soijatuotteisiin. Siskollani on käytössä myös kauratuotteet nuorimmalla ja toisiksi vanhimmalla. Molemmat ovat näet myös soija-allergikkoja. Onneksi nykyään näitä vaihtoehtoja löytyy jo vähän enemmän :)
Siirryimme kauramaitoon vuoden iässä. Siihen asti imetin ja olin itse imetysdieetillä.
Meillä ei maitoallergia ole mennyt vieläkään ohi. Altistus löi takapakkia. Ikää puolen vuoden kuluttua neljä. Siskonlapsella katosi 6-vuotiaana ja serkkuni tytöllä neljän vuoden iässä. Siskon nuorimmalla ja toisiksi vanhimmalla ei ohi menekään, ovat niin pahoja allergioita. Tai ainahan voi toivoa.
- Marjutta666
Maitogalleria ei mene ikinä ohi. se loppuu kun kuolet
- Lopeta lietsominen
Kyselepä uusinta testejä jos oireilut katoaa...
Maitoallergia on muutakin ku kipristelyä ja pahanhajusta paskaa!esim tulehduksille herkistymistä jne...
- kokemusta on
Meidän lapsella rupesimme kokeilemaan maitotuotteita 1 vuoden iässä. Koska voimakasta reaktioa ei enään tullut (= tukehdusta lähellä oleva oksennus, sillä maito ei imeytynyt) jatkoin maitotuoteiden antoa. Nyt 12 vuotta myöhemmin olen ajatellut, että ehkä allergia ei kuitenkaan vielä vuoden vanhalla ollut ohi.Posket olivat hyvin kuivat ja punaiset noin 5-6 vuotiaaksi asti. Edelleen lapsi juo maitoa eikä siis enään edes iho-oireita.Maitoallergiasta voi siis todellakin parantua, jopa voimakkaastakin allergiasta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?907177Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit277099Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1186320Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik975428Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455424Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635245Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus425141Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274625Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t34134Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv193655