onko penta dikikamerasta kellään tietoa.12.mekaa

ostin kameran tenerifalta.jos joku tietäisi kyseisestä merkistä,ja osaisi sanoa,että menikö rahat hukkaan.?
5446
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Onko tuo kameran merkki aivan kirjoittamasi? Ei mahdollisesti Pentax jotain...
Rahasi menivät kameraan, sait rahallasi siis jotain, ei kai ne silloin ihan hukkaan voineet mennä.
Katso merkki tarkkaan ja katso vaikkapa googlaamalla

Äänestä

Pentax on kameran valmistaja, Penta on jotain halpakopiota, eli roskaa. 12MP on roskaa, kun yksikään kuluttaja ei tarvitse yli 6MP kameraa, koska esim. Fujilla voit tulostaa tällä 6MP laadulla A1-A2 kokoisia julisteita. 12MP saavutat lisää tarkkuutta, jos on kyseessä oikea kamera, mutta yleensä sekään ei edes pidä paikkaansa. Huonoja puolia tuolla isolla pikseli luvulla on sitten kasapäin, joten jos montakin sataa euroa rahaa meni niin osanottoni.

Äänestä
  • Ole mitään huonoja puolia, jos kenno on fyysissti oikean kokoinen eli tarpeeksi suuri.

    Nykyiset pikselimäärät ei riitä mihinkään kunnolliseen. A2:ta saa hirveästi interpoloida. Vain A4 onnistuu suoraan.

    Pokkarissa tuollainen määrä on kyllä kansan eli ostajien pettämistä.

    Äänestä

  • Pikseliluvulla kirjoitti:

    Ole mitään huonoja puolia, jos kenno on fyysissti oikean kokoinen eli tarpeeksi suuri.

    Nykyiset pikselimäärät ei riitä mihinkään kunnolliseen. A2:ta saa hirveästi interpoloida. Vain A4 onnistuu suoraan.

    Pokkarissa tuollainen määrä on kyllä kansan eli ostajien pettämistä.

    http://www.imaging-resource.com/PRODS/F30/F30A5.HTM

    We were really quite impressed with the Fujifilm Finepix F30's printed output. At 13x19, its ISO 100 prints were excellent, quite impressive for a 6 megapixel camera. Even ISO 400 prints were very good at 13x19. ISO 800 images were very good at 8x10, and ISO 1600 images just started to decay, but were still acceptable at arm's length. Finally, at 3200, 8x10 images were a little too soft, but became acceptable at 5x7 and just fine at 4x6. This is an amazing performance from a point and shoot camera, the best we've seen from a camera this small.

    Luvuthan ovat tuumissa eli kyllä esim. tuolla 300€ pokkarilla saa ihan hyvää jälkeä juliste kokoon saakka. Ja luonnollisesti tarkoitin, että pokkareissahan tuo kennon fyysinen koko ei ole kasvanut vaan ainoastaan pikselien määrä. Tällä hetkellä yhdessäkään pokkarissa ei ole tarvittavan isoa kennoa pikseli luvuille(ehkä Fuji ainoana 6MP), Sigman DP1 olisi seuraava laatukamera. Pikselikisasta on vain haittaa ja jos et usko, että pienillä laatu pikseleillä saa isoja julisteita, tutustu ihmeessä Sigman uutuus kameraan.

    Äänestä

Kirjoita tarkka mallimerkintä googlen hakuriville ja katso mitä linkeistä löytyy.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tietoa janoava kirjoitti:

ostin kameran tenerifalta.jos joku tietäisi kyseisestä merkistä,ja osaisi sanoa,että menikö rahat hukkaan.?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu