Aivokasvain.

minulla on...

Minulla on aivokasvain.

En oikeastaan tiedä, miten tätä sairausta hoidetaan. Vielä ei ole mitään tietoa tullut, milloin aloitetaan hoidot, sillä se havaittiin vasta pari viikkoa sitten.

Olen tietoinen, että sädehoidolla ainakin kasvainta hoidetaan? Miten se tapahtuu? Onko siinä samanlainen putki, kun aivojen magneettikuvauksessa? Eli mennään sellaseen sänkyyn ja se työnnetään siihen "putkeen". Vai millainen se on? Kuulin yhdeltä, että siellä olisi jokin valo. Sillä on ollu aivokasvain ja se sanos, et se piti aina silmät kiinni. Voiko sitä valoa sitten katsoo? Voiko tapahtuu jotain jos katsoo?

Mua pelottaa ihan hirveesti... Mistä aivokasvain oikeastaan tulee? Että mistä olen voinut sen saada?

Ja kaikkea muuta tietoa olisi kiva saada...

7

5792

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ............

      Aivokasvain syntyy solujen alkaessa jakaantua syöpäsoluiksi. Eloonjäänti riippuu onko kasvain hyvän vai pahanlaatuinen ja siitä onko se lähettänyt etäispesäkkeitä. Aivokasvain on syöpäkasvaimista vaikein hoidettava. Koulussani on yksi aivokasvaimesta selvinnyt, mutta oli myös yksi joka kuoli siihen. Kannattaa jutella näistä asioista ammattiauttajan kanssa tai soittaa kriisi-puhelimeen saat lisäksi tietoa muilta Suomi24:n keskustelupalstoilta esim -> Terveys. Tsemppiä paranemiseen elä täysillä!

    • ...

      Aivokasvain on aivoissa sijaitseva kasvain. Aivokasvain voi olla hyvänlaatuinen kasvain tai pahanlaatuinen kasvain eli syöpä.

      Uusia aivojen kasvaimia todetaan Suomessa vuosittain noin 700. Aivokasvaimista yleisimpiä ovat astrosyyttiset glioomat, jotka jaetaan WHO:n kasvaimen pahanlaatuisuusluokituksen mukaan seuraavasti: pilosyyttinen astrosytooma (gradus I), diffuusinen astrosytooma (gradus II), anaplastinen astrosytooma (gradus III) ja glioblastooma (gradus IV). Aivokasvaimet lähettävät kuitenkin etäpesäkkeitä harvemmin kuin muut syövät. 75 prosenttia aivokasvaimista on jonkin muun syövän etäpesäkkeitä. Aivokasvaimet ovat lapsilla toiseksi yleisin syövän muoto.

      Aivokasvaimen aiheuttajia ei ionisoivan säteilyn lisäksi tiedetä. Tutkimustulokset kuitenkin viittavat siihen, että DNA:ssa tapahtuvat erilaiset muutokset ja vauriot sekä myös hermojen kantasolut ovat merkittävässä roolissa aivokasvainten synnyssä. Von Hippel-Lindaun syndroomaa sairastavien riski saada aivokasvain jossakin elämänsä vaiheessa on noin kaksi kertaa suurempi kuin muilla.

      Aivokasvaimen oireet riippuvat kasvaimen koosta ja sijainnista. Hyvänlaatuiset aivokasvaimet voivat pysyä oireettomina vuosia. Aivokasvaimen oireita ovat muun muassa päänsärky, oksentelu ja pahoinvointi.

      Hyvälaatuinen aivokasvain voidaan hoitaa esim. leikkauksella tai sädehoidolla. Aivokasvaimen ennuste riippuu suuresti sen tyypistä. Noin puolet aivokasvaimista ovat hyvänlaatuisia, jolloin ennuste voi olla useita vuosikymmeniä tai normaali. Pahimman luokan aivokasvaimia (anaplastinen astrosytooma tai glioblastooma) potevien odotettavissa oleva elinaika on diagnoosin saamisesta vain joitakin kuukausia ja toistaiseksi ei ole olemassa tehokasta hoitomuotoa.

      Aivokasvaimen sijainti voi myös olla sellainen, ettei sitä voida poistaa, vaikka se kudosopillisesti ei olisikaan syöpä. Tällöin potilaan ennuste on mahdollisesti huono, vaikka kasvain ei olekaan varsinaisesti pahanlaatuinen.

      Lähde: Wikipedia.

      • .....

        Mul koskee päähän, mut ei okseta eikä ole paha olo.

        Mut sillon kun piti lähteä kouluun, oli joskus aamulla paha olo, mutta ei muuten. NYt olen siis viel joululomalla
        Mutta se nyt ei kai viittaa siihen että aivokasvain olisi, vaikka minua silti pelottaa et se on :(


    • .....

      Miten se huomattiin?
      Mua vähän pelottaa, ku välillä koskee päähän.
      Ei nyt kyllä vähään aikaan ole koskenut, viimeksi pari viikkoa sitten, kun sitte se taas eilen illalla alkoi ja koskenut välillä tänäänkin.
      Tuli välillä mieleen et ei kai mul ole... ja olen vasta 17 :(

      Äitini vaan sanoi että on liikkeellä flunssaa joka alkaa päänsäryllä, et jospa se vain olisi se

      Joskushan epäiltiin, että kännykän säteestä tulisi aivokasvain, mutta pari kuukautta sitten tuli tieto et se on selvinny ettei kännykän säteilystä tule aivokasvainta.

      Mutta syöpähän tulee kun solut alkavat jakaantua eri tavalla. En kyllä tarkalleen muista oliko se noin, mut soluihin se liittyi kun syöpä alkaa kehittyä

      Tsemppiä hoitoihin ja muuhun!
      Toivottavasti kaikki menee siinä hyvin :)

      • Mimiana

        Mun serkulla oli aivokasvain, ja se selvis siitä. ei se ollu ku vähän yli puol vuotta sairaalassa.


      • catgirlie

        niin että yleensähän aivokasvaintapauksissa pahoinvointia ilmenee vaan aamuisin... olen itsekin juuri täyttänyt 17 ja mulla todettiin aivokasvain vuosi sitten, mutta se on kuulemma hyvin harvinainen tällä iällä kuten monet muutkin syöpätaudit


    • ...............

      hmmm... toivottavasti et masennu tai menetä toivoasi. Pidä pää pystyssä ja positiiviset asiat mielessä ja koita olla hyvällä tuulella. Hankit jonkun mukavan peruukin jos ne hoidot sulta hiukset vie. Ajattele ettei se ole niin vakavaa, vaan että siitähän voi parantua ja näinhän se onkin. Tämä voi nimittäin jopa auttaa paranemisessa. Vastustuskyky alenee ihmisellä masennuksen aikana ja siksi kannattaa pitää aurinkoisia ajatuksia mielessä eikä menettää toivoaan, niin annat sille kasvaimelle vielä kyytiä.

      Tsemppiä! Vaikeuksista voittoon! God speed...
      rukoilen puolestasi...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      47
      3558
    2. Niin voimakkaat tunteet

      Että ajattelin hänen olevan se elämän rakkaus. Silmien edessä vikitteli toista ja hyvästelemättä hylkäs niin tyhjyys jäi
      Ikävä
      16
      2665
    3. Nainen, sinä viisas ja ymmärtäväinen

      sekä hyvällä huumorintajulla varustettu. Kun kaikki muut ovat kaikonneet, vain sinä olet jäljellä. Ellet kestä kirjoituk
      Ikävä
      24
      2614
    4. Puhe on halpaa

      Katso mitä hän tekee.Teot kertoo enemmän kuin tuhat sanaa.Uskokaa punaisia lippuja.Hyvää yötä.
      Ikävä
      44
      1836
    5. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      25
      1596
    6. Oletko harrastanut

      seksiä kaivattusi kanssa? 🤔
      Ikävä
      121
      1361
    7. Nainen, se on vain karu totuus, että

      sinut on luotu synnyttämään ja mies siittämään. Niin on luomakunnassa säädetty ja niin se on. Sinut luotiin heikoksi ja
      Ikävä
      279
      1308
    8. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      126
      1275
    9. Joko aiheuttamani pettymys

      on lieventynyt? Toivottavasti. Uskallan heittää lentosuukon näin etäältä ja nimettömänä 😘.
      Ikävä
      90
      1269
    10. Kosulan Keisari karviossa

      Non ni. Kosulan keisari karviossa käväsemässä,kamera pyöri ja tubetulot lopsahti tilille,myös VEROVÄHENNYLSIIN ajo
      Tuusniemi
      24
      1186
    Aihe