Millainen paperin pinta on teidän mielestänne paras lyijykynä piirustuksille, vaikkapa kasvokuvaille. Karhea, sileä nahkea vai mikä?
Paperin pinta
hooomla
1210
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Paras on vähän suhteellinen käsite mutta...
Yks hyvä combo on neulan terävä kynä ja fabrianon ingres 300mg paperi. Ateliereissä kai käytetään aika usein ton tyyppistä? taitaa olla A3 jotain 15€ 10kpl luokkaa. Ja isot 1m x 1m arkit 5€ . Muitaakseni joskus sai akateemisesta ja temperasta saa noita 1mx1m arkkeja.
Pehmeälle kynälle sopii ehkä joku vähän sileämpi. Monet sarjakuva-artistit ja konseptitaiteilijat käyttää cansonin tai strathmoren bristol kuuma puristettua paperia. Cansonia taitaa saada ainakin Helsingin Akateemisesta ja Arteljesta (ennen sijaitsi siinä subwayn vieressä kampissa, en oikeen tiedä mikä on nykyinen sijainti) A3 15-20€ 20kpl.
Vältä akateemisen omaa paperia ~200mg ja vältä kaikkea missä on mekaaninen texturointi.
Niin ja... paperi kannattaa valita ensi sijaisesti sen perusteella mitä mediumia käytät.