Jalustan tilaaminen edullisuuden vuoksi USA:sta kiinnostaa.
Mites tullin kanssa? Sitä ei varmaan pysty yli US$200 ja noinkin kookkaan välineen kanssa välttämään. Pienemmät ja halvemmat ovat tulleet ilman ongelmia.
Siis maksumäärät on selvillä, mutta kun haen postista niin onko siinä joku maksulappu mukana? Vai onko niin ettei paketti tule postiin asti ollenkaan, vaan se jää tulliin ja sieltä tulee ilmoitus tulla paikalle lompakon kanssa? Entäs jos paketti tulee kuriirin välityksellä (UPS ym.), ja jos haluaa säästää ja hoitaa tullauksen itse, niin miten pitää menetellä?
tulli
4
2334
Vastaukset
- maksettavaa
Tulli lasketaan laitteen ostohinnan ja tuontikulujen summasta. Lisäksi koko roskan päälle tulee vielä alv. Laske kannattaako.
- maksut
>Siis maksumäärät on selvillä
>
Kaikkinensa n. 25-27 % ALV:n ja tullin kanssa tulee lisää toimituskulu
tullaamisen aiheuttamat kulut (ja nämä viimeiset ovat ovat ne joita kysyin).
Vastaus: kannattaa silti, kun muuten ei saa - ainakaan tällä rahalla.
- jONE.
Postin kautta tilattaessa paketti jää tullipostiin (esim. Vantaa). Muillakin paikkakunnilla näitä lienee. Noudettava itse tai maksettava erillinen käsittelymaksu, jolloin tekevät tullauksen ja lähettävät postitse. Jos tilaat UPS:lla niin upsilta tuli sähköposti, jossa oli lasku ja tulli piti maksaa etukäteen tällä laskulla. Sitten tuli paketti. Lähettäjä oli ilmeisesti tehnyt arvo- ja sisältöselvityksen upsille. Näin minulla.
- ksu
Oulrait, hyvä tietää, kiitos!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun513515Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia
jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si1042276Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko5892241Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei192006- 201638
Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo431628KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar711586Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.
Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.1351481- 281436
Millainen kaivattusi luonne on?
Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?911390