Haluisin tiedustella onko hyviä vinkkejä miten pääsisi edullisimmin autolla Saksaan. Laivalla? Ruotsin kautta? Baltian kautta?
autolla saksaan
10
1964
Vastaukset
- Hangosta
Rostockiin.
- juitsari_evp
Halvin reitti lienee Tallinnan kautta etelään. Turkhusesta Ruotsin ja Tanskan kautta on seuraavaksi halvin ja ehkä miellyttävämpi. Ajomatka Sto- Hampuri n. 870 km pari lauttaa.
Sitten kai tulee Superfast hiukka kalliimpi ja paljon tylsempi. Ja lopuksi Finnlines "sivistynein" mutta myös kallein tapa. juitsari_evp kirjoitti:
Halvin reitti lienee Tallinnan kautta etelään. Turkhusesta Ruotsin ja Tanskan kautta on seuraavaksi halvin ja ehkä miellyttävämpi. Ajomatka Sto- Hampuri n. 870 km pari lauttaa.
Sitten kai tulee Superfast hiukka kalliimpi ja paljon tylsempi. Ja lopuksi Finnlines "sivistynein" mutta myös kallein tapa....kannatti ostaa ns. pakettiliput Ruotsin kautta ajettaessa kaikille lautoille Vikingiltä.
Mielestäni Ruotsin reitti on paras mutta ei ehkä halvin.
- anne kyselee
nuo laivat tuntuvat olevan sikahintaisia, 300e per henkilö?!? siis hangosta. katoin et tukholmaan maksaisi 30e, siihen sitten vielä lauttamaksut bensat....
- vaihtoehto
http://www.scandlines.lt/lines.html
Ventpils (latvia)sijaitsee Riikasta noin sata kilsaa eteenpäin,
Tallinnasta ventpilsiin ,about 400km,
Hinta sopiva,ainakin minulle kun on
pakettiauto- Nöpö2006
Hei!
Kävin sivuilla, mutta eipä sieltä saanut auki hintasivua. Onko laivat ok? paljonko tuli maksamaan auton kanssa ylitys? Kauanko matka kesti? ym. ym. tv. kiinnostunut
- Kesällä 2005
Menimme Seawindillä Turusta Tukholmaan, ajoimme Ruotsin ja Tanskan läpi Saksaan. En tiedä, oliko edullisin tapa, Seawind oli muistaakseni n. 165 euroa (toiseen suuntaan päivä- ja toiseen suuntaan yölaiva, joka on kalliimpi) ja siltamaksut n. 35 euroa/ylitys eli kaksi siltaa ja kaksi ylitystä yhteensä 140 euroa.
Tämän lisäksi tuli polttoainekulut.- matkannut
Olen mennyt muutaman kerran Ruotsin kautta. Turku-Tukholma on edullinen Seawindilla, jos meninijöitä 4.Maksu on näet kiinteä.
Ruotsista Saksaan suosittelen yölaivaa Trelleborg -Travemünde, joko TT-line tai Scandlines. Hinnat näet netistä. Jos lähtee illalla klo 22 Trellestä on aamukuudelta Saksassa, eikä ole tarvinnut etsiä hotellia. Silta-lauttamatka on halvempi, mutta siihen hintaan pitää siis lisätä hotelliyöpymisen hinta ja ajoakin tulee enemmän.
- tarpeesta
mutta halvin tapa on lentää ryanairilla Hahniin tai 1.4 alkaen Bremeniin ja vuokrata sieltä auto vaikka kahdeksi viikoksi.
- siis??
ja haitari =väli?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna Marin vetänyt leukoja 11 kertaa
Tästähän oli joskus polemiikkia, kun muistaakseni lupasi kymmenen tai jotain vedellä. No nyt niin on, ainakin omien san896102- 1432555
Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri1362356Farmi Suomi: Kokeeko Frederik, 81, saman kohtalon kuin ikämies Danny?
Danny, musiikkineuvos Ilkka Lipsanen, nähtiin mukana Farmi Suomi -realityssä v. 2024. Danny teki yllätysratkaisun ja tuo292256Tyhmä persuväite = köyhä argumentti
Väite, että vasemmistopuolueita äänestäisivät vain “köyhät, tapatyöttömät tai heikoilla lahjoilla varustetut”, kertoo en412199Tiesitkö? Andy McCoy ja Pelle Miljoona saavat taiteilijaeläkettä - Tämän suuruinen eläke on
Ylimääräiset taiteilijaeläkkeet on jaettu ja 59 taiteilijaa sai sen. Taiteilijoiden keskimääräinen eläketulo jää hyvin a671645Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt81411- 391355
Kunnanvaltuusto koolle heti
Tämä on erittäin vakava tilanne 17 hakkiita oli hyrylle mutta Kas kummaa kaksi hakkiota loppusuora oli Kainuusta ja Brys291309Sähköautoa vaikea hankkia koska latauspisteet puuttuu
Suurimmassa osassa taloyhtiöitä joiden talot rakennettu 2018 tai aiemmin ei latauspisteet ole sellaisia että sähköautoa631299