Tukea maksetaan sen takia, että kuluttajat saavat tuotteet halvemmalla ,kun viljelijä pystyy tuottamaan ne alle tuotantokulujen.
Kaikissa EU-maissa maksetaan tukea. Suomessa vain on EU:n halvimmat viljan tuottaja hinnat ja kalleimmat tuotantokustannukset.Kaupan leivän hinnasta on viljelijä osuus 4% (kaupan hävikin osuus 6%) ajatelkaapa sitä!.
Kaikissa EU-maissa maksetaan tukea. Suomessa vain on EU:n halvimmat viljan tuottaja hinnat ja kalleimmat tuotantokustannukset.Kaupan leivän hinnasta on viljelijä osuus 4% (kaupan hävikin osuus 6%) ajatelkaapa sitä!.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Tuon logiikan mukaan Suomessa kannattavinta kuluttajille ja veronmaksajille on viljely Lapissa.
Eli mitä enemmän tukea ja mitä pohjoisempana se tapahtuu sen edullisempaa.
pitäis tehdä laivoja ?
Jokainen voi katsoa sen mtk.fi etusivulta löytyy kohta, mistä maataloutuissa on kysymys.
Ei uskalla katsoakaan. "mitä isommat tuet sen parempi" tyyliin siellä varmaan.
mitä isompi firma sitä suuremmat optiot.
MTK:n sivuilta se totuus löytyy ja Kepun sivuilta lisää "totuuksia"
löytyy SDP:n puouetoimiston politrukeilta ja
ympäristöministeriön kettutyttöspraypulloterroristeilta!!!!!
esitetään punainen viiva tai täällä pohjantähden alla elokuva. voi voi, jotain uutta, PLEASE. terveiset sdp:n puoluetoimistoon!!
Pohjoisessa kasvukausi lyhyempi,tuotantokustannukset korkeammat ja sadot pienemmät.Siksi korkeampi tuki.
tyhjentävästi sanottuna.
jauhaa tuota samaa asiaa ,että kuluttajat saavat tuoteet halvemmalla kun maksavat tukijaisia.Kun olet tyhmä niin olet tyhmä suorastaa mölö. HAE SE ELON LASUOPPI JA OPETTELE LASKEMAAN
on tarpeen ja tarvetta tuntuu olevan
-
esille , kuinka ennakkoluulo on sairaus.
Kun tuotiin linkiksi mtk, niin katsomati arvostelu päälle. Sairaus on todella pahaa luokkaa ,kun jo asian
lukeminenkin rupeaa etukäteen risomaan. alkaa mennä tahalliseksi provoiluksi , ja keskustelu on turhaa.
-
-
-
Maa- ja metsätalousministeri Sirkka-Liisa Anttila (kesk) haluaisi kieltää geenimuunneltujen kasvien viljelyn Suomessa.
”Me emme pärjää Suomessa suuruuden ekonomialla. Emme pysty koskaan kilpailemaan esimerkiksi tanskalaisten kanssa tuotanto-olosuhteilla. Sen sijaan meidän vahvuutemme ovat gmo-vapaus, salmonellattomuus, yksi maailman puhtaimmista maaperistä raskasmetalleilla mitattuna ja erittäin vähäiset kasvi- ja eläintaudit. Näille minä rakentaisin suomalaisen maatalouden tulevaisuuden”, hän sanoo.
Anttilan mielestä EU:n komission ehdotus siirtää päätös geenimuunneltujen lajikkeiden viljelystä jäsenmaille on erittäin hyvä. Hän toivoo, että hallitus tekisi asiasta linjauksen jo ennen ensi kevättä.
-
-
.-.-.-.-.-