HIV

Mielessäni on käynyt, että miksi hoitoalla työskenteleville tai sinne pyrkiville, ei tehdä testiä veriteitse tarttuvista taudeista.
2428
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

no, onko heille tehty sit jotain muita testejä?

Äänestä

muutenkaan kuulu työyhteisössä kenelekään,jos sairastaa hiviä. Hiv ei ole yleisvaarallinen sukupuolitauti. Kyllä jokainen jolla se on ja työskentelee hoitoalalla tietää kuinka suojata itsensäja asiakkaat ja osaa jatkotoimenpiteet,jos jotain sattuu. Koulutukseen hakutilanteessa tietyti voi ajatella asiaa ja tuleehan se jopa lääkärintarkastuksessa ikmi,jos tautia sairastaa ja lääkäri ei tällöin varmaankaan suosittle ko.alaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Testit kirjoitti:

Mielessäni on käynyt, että miksi hoitoalla työskenteleville tai sinne pyrkiville, ei tehdä testiä veriteitse tarttuvista taudeista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu