Miksi purkaa operaattorilukitus ?

KalleKolmeGee

Itse otin heti ensimmäisten joukossa kytkykauppa puhelimen ja liittymän.
Puhelinta muutaman viikon käytettyäni huomasin että ei ole minun puhelin tämä.
Puhelinta ei voinut silloin vaihtaa ja ainoaksi vaihtoehdoksi tuli ostaa toinen 3g puhelin ja alkuperäinen jää käyttämättä.
No jos odotan sen kaksivuotta ja saan laillisesti purkaa lukituksen,ei puhelimesta enää kukaan maksa mitään.
Siispä puran koodin itse ja voin myydä puhelimen aikaisemmin kun siitä vielä jotakin saa koska joudunhan sen kuitenkin maksamaan loppuun asti.
Tosin voihan puhelimen myydä operaattorilukittunakin kunhan siitä kertoo ostajalle.
Kytkykaupan tehnyt operaattori saa rahansa kuitenkin joten tuskin siellä on intressejä alkaa selvittämään imeikoodin perusteella että missä verkossa se kalikka nyt on.
Itse uskon tälläkin palstalla olevia pelottelijoita vasta ensimmäisen ennakkotapauksen jälkeen jossa oikeus langetti rangaistuksen puhelimen lukituksen luvattomasta poistosta ja sen myynnistä ennen kun kahdenvuoden sopimus olisi päättynyt.
Lisäksi takuun loppuminen jos lukituksen purkaa itse (Siis muista PUHELINTA VAHINGOITTAMATTA) kuullostaa tuulesta temmatulta pelottelulta.Oman kokemukseni mukaan lukituksesta purettua puhelinta on kohdeltu kuin mitä tahansa puhelinta jos takuu on voimassa.
Muistakaa nyt tämä,operaattori SAA AINA RAHANSA kytkypuhelimesta vaikka ampuisit sen puhelimen kuuhun,maksamattomat kk-maksuthan ovat ulosottokelpoisia. Lisäksi se operaattori joka alkaisi estämään
lukituksesta aikaisemmin vapautettujen puhelimien toiminnan verkoissaan on tuhoon tuomittu koska operaattorit eivät halua negatiivistä mainetta tiukassa kilpailutilanteessa.
Rikosilmoituksella anastetuiksi ilmoitetut tietysti ovat asia erikseen.

3

1414

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Muistappas_tämä

      Niin mutta hyvä lapsi kun, operaattorilla on oikeus SULKEA puhelimesi, jos se huomaa, et se lukitus on siitä purettu, ennenkuin olet sen puhelimen maksanut kokonaisuudessaan!.
      Ja kysyppäs se esim. huollosta miten huolto suhatutuu kytky puhelimiin, josta olet itse murtanut lukon auki, epäilen et huolto ei korjaa sellaisia ilmaiseksi!.

      • kalleKolmegee

        Toki oikeus on,jos luet kirjoitukseni niin eihän siinä sitä kyseenalaistettu.
        Jos kansainväliset operaattorit eivät ole lähteneet sulkulinjalle europassa,niin tokkopa siihen laajamittaisesti täälläkään ryhdytään.
        Seuraa alan keskustelupalstoja saksassa ja englannissa jos kykenet,niin huomaat että lukituksen poisto on arkipäivää siellä.

        Lisäksi eräät operaattorit luovuttavat puhelimen omistusoikeuden heti asiakkaalle,no jos en saa tehdä omaisuudellani mitä haluan,niin sitten pitää muuttaa mainostusta ja kertoa että omistat puhelimen,mutta et omista ja et saa tehdä sillä mitä haluat.
        Lisäksi jos haluat jatkaa keskustelua aiheesta,niin ole hyvä ja jätä irvailut sikseen ja keskity asiaan.


      • melkein petetty
        kalleKolmegee kirjoitti:

        Toki oikeus on,jos luet kirjoitukseni niin eihän siinä sitä kyseenalaistettu.
        Jos kansainväliset operaattorit eivät ole lähteneet sulkulinjalle europassa,niin tokkopa siihen laajamittaisesti täälläkään ryhdytään.
        Seuraa alan keskustelupalstoja saksassa ja englannissa jos kykenet,niin huomaat että lukituksen poisto on arkipäivää siellä.

        Lisäksi eräät operaattorit luovuttavat puhelimen omistusoikeuden heti asiakkaalle,no jos en saa tehdä omaisuudellani mitä haluan,niin sitten pitää muuttaa mainostusta ja kertoa että omistat puhelimen,mutta et omista ja et saa tehdä sillä mitä haluat.
        Lisäksi jos haluat jatkaa keskustelua aiheesta,niin ole hyvä ja jätä irvailut sikseen ja keskity asiaan.

        Eivät varmaan edes mainitisi siitä pakkoliitosta sen tarkempia yksityiskohtia, ellei tajua ja jaksa lukea pikkuprättejä.

        Olin jo tekemässä kytkykauppaa, kun laskin, että 50 min. paketilla se melkein kannattaisi. Viattomana mainitsin, että voinhan vain maksaa kk-maksua ja ottaa toisen (halvemman ;)) kautta puhelut. Siihen kundi sanoi, että se on estetty!. Onneksi en tehnyt kauppoja


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä siellä ABC on tapahtunut

      Tavallista isompi operaatio näkyy olevan kyseessä.
      Alajärvi
      187
      7799
    2. Klaukkalan onnettomuus 4.4

      Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes
      Nurmijärvi
      93
      3985
    3. Kuvaile elämäsi naista

      Millainen hän on? Mikä tekee hänestä sinulle erityisen?
      Ikävä
      67
      2629
    4. Kolari Klaukkala

      Kaksi teinityttö kuoli. Vastaantulijoille ei käynyt mitenkään. Mikä auto ja malli telineillä oli entä se toinen auto? Se
      Nurmijärvi
      74
      1682
    5. Ukraina ja Zelenskyn ylläpitämä sota tuhoaa Euroopan, ei Venäjä

      Mutta tätä ei YLE eikä Helsingin Sanomat kerto.
      Maailman menoa
      393
      1616
    6. Kuvaile elämäsi miestä

      Millainen hän on? Mikä tekee hänestä sinulle erityisen?
      Ikävä
      64
      1498
    7. Ooo! Kaija Koo saa kesämökille öky-rempan:jättimäinen terde, poreallas... Katso ennen-jälkeen kuvat!

      Wow, nyt on Kaija Koon mökkipihalla kyllä iso muutos! Miltä näyttää, haluaisitko omalle mökillesi vaikkapa samanlaisen l
      Kesämökki
      20
      1476
    8. Toivoisin, että lähentyisit kanssani

      Tänään koin, että välillämme oli enemmän. Kummatkin katsoivat pidempään kuin tavallisesti toista silmiin. En tiedä mistä
      Ikävä
      17
      1131
    9. Kevyt on olo

      Tiedättekö, että olo kevenee kummasti, kun päästää turhista asioista tai ihmisistä irti! Tämä on hyvä näin <3
      Ikävä
      84
      1068
    10. Olisinpa jo siellä, otatkohan minut vastaan

      Olisitpa lähelläni ja antaisit minun maalata sinulle kuvaa siitä kaikesta ikävästä, tuskasta, epävarmuudesta ja mieleni
      Ikävä
      79
      1060
    Aihe