Kaukana osakkeista

Osakkeista pitää olla ainakin puoli vuotta POIS. JOS ,ette usko niin hävitkää sitten.
6666
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Olet aivan oikeassa. Kun vain tietäisi, milloin se puolivuotiskausi alkaa. Tosin en minäkään usko, että sitä tarvitsee kauan odotella.

Äänestä
  • Eräässä indeksissä 50 vuoden ajan tuotto on tullut pelkästään syksystä kevääseen. Keväästä syksyyn tuotto on ollut 0%! Toisessa indeksissä 10000 muuttui vastaavasti arvoiksi k-s = n. 8000 ja s-k n.440000!

    Äänestä

Nimenomaan nyt pitää hommata ne osakkeet. Seuraavat 3 kuukautta ovat tähtitieteellistä nousua.
Odottakaa osavuosikatsaukset ja osingot ja sitten jos siltä tuntuu niin osakkeet käteiseksi kesään mennessä.
Okmetic, Sysopen ja TietoX, kaikilla vähintään 10 prosentin nousu lopputalven aikana.
Incap ja Tecnomen nousevat myös, mutta nämä on syytä myydä pois ennen osavuosikatsausta, etenkin Tecnomen jonka tilinpäätöksen numerot ovat huonot.
Myös Nokia tulee nousemaan nykyisestä 15,5:stä yli 16:50:n ennen osaria, mutta osarin jälkeen perinteisesti putoaa. Nokian 2002 optioilla tekee hyvän tilin parissa kuukaudessa.
Ja tähän vielä tämänpäivän tasot.

Äänestä
  • Ennennäkemätön nousu on kevätkaudella alkamassa. Viitteitä saatiin jo joulun välipäivien kehityksestä, kovaa nousua vaikka meklarien pääosa oli kinkun kimpussa.
    Ruotsissa on kaikkien aikojen parhain tuluskunto yrityksillä ja taitaa Suomessa olla samoin. Ainakin osinkoja ropisee tileille rutkasti.

    Viimeisen neljänneksen tulosjulkistukset saavat osakkeiden hinnat hirmuiseen kiitoon kohti koillista ja samaan aikaan tulevat nuo osingot.
    Rahaa voi nyt veistää kultaisella veitsellä.

    Nyt liikenevät rahat tiskiin ja osakkeita ostamaan, tai rahastoihin sijoittamaan!

    Äänestä

  • Okmetic 3,68
    SysOpen 3,35 (alin kurssi 29.12.)
    Tieto-X 4,60
    Incap 2,47
    Tecnomen 1,65
    Nokia 2002 optio 0,62 (alin kurssi 29.12.) (2.1. alimmillaan 0,64)

    Äänestä

  • "Okmetic, Sysopen ja TietoX, kaikilla vähintään 10 prosentin nousu lopputalven aikana"

    1kk 20pv ja nousuprosentit läskittää lämiskää.
    Okmetic= 13,86%
    Sysopen= 11,04%
    TietoX= 12,39% ( nykyisin ioxnos )

    Nokia 2002 optio = 119 %

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


korpi Soturi kirjoitti:

Osakkeista pitää olla ainakin puoli vuotta POIS. JOS ,ette usko niin hävitkää sitten.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu