Onko tietoa

ja kokemusta

perhonsidontakoulutuksesta vai kulkeeko tämä harrastus isältä pojalle?

6

3098

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ja...

      .....kyllä.

    • Paras tapa

      Ihan asiallisesti kerrottuna paras tapa on käydä esim. kansanopiston järjestämillä sidontakursseilla, en tiedä missä päin vaikutat, mutta kannattaa kysellä.
      ÄLÄ MISSÄÄN nimessä mene minkään kalastustarvikeliikkeen tai perhokalastuskerhon kurssille, siellä sinut rahastetaan alta aikayksikön sekä laitetaan väärä kasetti korvien väliin. Olen itse opiskellut perhonsidonnan 15 vuotta sitten alan kirjallisuudesta. Veikko Hiltusen teokset on minun mielestä kaikkein parhaimpia ja helppotajuisempia. Suosittelen hankkimaan Perhokalastuksen ABC teoksen.

      • aika jännää

        Itse olen kalastanut perholla 19 vuotta.. aloittanut itkun sekaisena yksin ilman kenenkään tukemista ja opettamista alan harrastuksen pariin. Hammasta purren ja uskoen että kyllä tää tästä vielä lähtee niin sitä vaan väänsi vuoden toisensa perään.. pitkä ja kivinen tie.. noh.. sitten on vaihtoehto kaksi.. on se sitten kenen tahansa järjestämä perhonsidonta juttu.. kansalaisopiston tai seuran. kansalaisopisto on muutaman kurssin käsittävä juttu.. ja sitten ohi koko juttu (maksat kurssista maksun jota saisit seurassa ilmaiseksi. liittymis maksu 20-40 vuosimaksu 20-40) no sitten seurassa.. saat opetusta tyyliin kerran viikossa.. sinulle kerrotaan kaikki uutuudet aiheesta. ystäviä aiheen ympäriltä. järjestetään kalastusreissuja.. neuvotaan heittämisessä kädestä pitäen ja vertaillaan tietysti vermeitä ja istutaan iltaa ja kerrotaan kalavaleita :)
        Jos joku haluaa harrastaa juttua yksin, niin siitä vaan :)) mutta sata kertaa helpommalla siihen alkuun pääsee liittymällä seuraan.

        Mutta siitä en tiedä missä päin asustat ja millaisia seuroja siellä teillä on?


    • Eräsmies!

      Kannattaa liittyä perhokalastusseuraan tai osallistua perhonsidontakurssille!

      Perhonsidontataidot ja perinne siirtyvät vanhoilta mestareilta nuorille kalamiehille opetuksen kautta. Ei välttämättä isältä pojalle vaan asian harrastuksen kautta.

      Yleensä kokeneet perhonsitojat opettavat mielelään nuorempia. Kannattaa liittyä perhonseuraan, sieltä saa paljon tietoa ja oppia. Kalalla voi sitten käydä joko yksin tai porukassa oman valinnan mukaan.

    • Nimetön

      Olin ensi kertaa Stabburs-joella joskus 70- luvun puolivälissä. Siellä fossenin alapuolella. March-Braun Gold Body oli perho, jolla sain ensimmäisen loheni. Sittemmin kävin siellä monena vuonna. Paras saaliini oli kahdeksan lohta vajaan kolmen tunnin aikana. Paikallinen kaveri Odmar (Otto) Johanssen, nyt jo haudassa, oli varsinainen kalamies. Jos kukaan ei saanut tärppiä, hän veti viisikiloisen maihin. Hänen suosikkinsa oli green higlander ja joku omatekoinen. Sinne ylös jokea kannattaa kävellä tammukoita kalastamaan, perho kuin perho.

    • leonids

      taitaa vähemmän isältä pojalle kulkeutua, perhonsidontakerhot yms. kalakerhot ovat ehdottomasti merkittävin alue tällä saralla

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      134
      5432
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      31
      3892
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2490
    4. Eipä tunnu se "pedofilia" huuto kiinnostavan

      Lähinnä se sekohäirikkö ressukka joutuu itse vastaileen itselleen, mitään näkyvyyttä ei saa, palstalla ylipäätään on hyv
      Maailman menoa
      39
      2067
    5. Minulla ei ole ketään muita

      Enkä halua ketään muita kuin sinut.
      Ikävä
      24
      1833
    6. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      25
      1739
    7. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      41
      1660
    8. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      51
      1621
    9. On varmaan turn off

      Mutta olen tosi kokematon.
      Ikävä
      30
      1574
    10. Olitpa ikävän

      Kylmä eilen. Miksi ihmeessä?
      Ikävä
      40
      1536
    Aihe