Onko tietoa

ja kokemusta

perhonsidontakoulutuksesta vai kulkeeko tämä harrastus isältä pojalle?

6

3039

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ja...

      .....kyllä.

    • Paras tapa

      Ihan asiallisesti kerrottuna paras tapa on käydä esim. kansanopiston järjestämillä sidontakursseilla, en tiedä missä päin vaikutat, mutta kannattaa kysellä.
      ÄLÄ MISSÄÄN nimessä mene minkään kalastustarvikeliikkeen tai perhokalastuskerhon kurssille, siellä sinut rahastetaan alta aikayksikön sekä laitetaan väärä kasetti korvien väliin. Olen itse opiskellut perhonsidonnan 15 vuotta sitten alan kirjallisuudesta. Veikko Hiltusen teokset on minun mielestä kaikkein parhaimpia ja helppotajuisempia. Suosittelen hankkimaan Perhokalastuksen ABC teoksen.

      • aika jännää

        Itse olen kalastanut perholla 19 vuotta.. aloittanut itkun sekaisena yksin ilman kenenkään tukemista ja opettamista alan harrastuksen pariin. Hammasta purren ja uskoen että kyllä tää tästä vielä lähtee niin sitä vaan väänsi vuoden toisensa perään.. pitkä ja kivinen tie.. noh.. sitten on vaihtoehto kaksi.. on se sitten kenen tahansa järjestämä perhonsidonta juttu.. kansalaisopiston tai seuran. kansalaisopisto on muutaman kurssin käsittävä juttu.. ja sitten ohi koko juttu (maksat kurssista maksun jota saisit seurassa ilmaiseksi. liittymis maksu 20-40 vuosimaksu 20-40) no sitten seurassa.. saat opetusta tyyliin kerran viikossa.. sinulle kerrotaan kaikki uutuudet aiheesta. ystäviä aiheen ympäriltä. järjestetään kalastusreissuja.. neuvotaan heittämisessä kädestä pitäen ja vertaillaan tietysti vermeitä ja istutaan iltaa ja kerrotaan kalavaleita :)
        Jos joku haluaa harrastaa juttua yksin, niin siitä vaan :)) mutta sata kertaa helpommalla siihen alkuun pääsee liittymällä seuraan.

        Mutta siitä en tiedä missä päin asustat ja millaisia seuroja siellä teillä on?


    • Eräsmies!

      Kannattaa liittyä perhokalastusseuraan tai osallistua perhonsidontakurssille!

      Perhonsidontataidot ja perinne siirtyvät vanhoilta mestareilta nuorille kalamiehille opetuksen kautta. Ei välttämättä isältä pojalle vaan asian harrastuksen kautta.

      Yleensä kokeneet perhonsitojat opettavat mielelään nuorempia. Kannattaa liittyä perhonseuraan, sieltä saa paljon tietoa ja oppia. Kalalla voi sitten käydä joko yksin tai porukassa oman valinnan mukaan.

    • Nimetön

      Olin ensi kertaa Stabburs-joella joskus 70- luvun puolivälissä. Siellä fossenin alapuolella. March-Braun Gold Body oli perho, jolla sain ensimmäisen loheni. Sittemmin kävin siellä monena vuonna. Paras saaliini oli kahdeksan lohta vajaan kolmen tunnin aikana. Paikallinen kaveri Odmar (Otto) Johanssen, nyt jo haudassa, oli varsinainen kalamies. Jos kukaan ei saanut tärppiä, hän veti viisikiloisen maihin. Hänen suosikkinsa oli green higlander ja joku omatekoinen. Sinne ylös jokea kannattaa kävellä tammukoita kalastamaan, perho kuin perho.

    • leonids

      taitaa vähemmän isältä pojalle kulkeutua, perhonsidontakerhot yms. kalakerhot ovat ehdottomasti merkittävin alue tällä saralla

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      115
      7255
    2. Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa

      Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d2
      Maailman menoa
      652
      4820
    3. Kuka on menehtynyt?

      https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras
      Kankaanpää
      24
      3154
    4. Nainen, ota nyt rauhallisesti

      Älä ota kaiken maailman murheita päällesi. Sulla on tapana ottaa elämä liian vakavasti. Ei aina, mutta joskus menee vähä
      Ikävä
      138
      1317
    5. 50
      1305
    6. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      89
      1138
    7. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      116
      1048
    8. Ajattelen sinua kiitollisuudella

      Olet minulle jotain kaunista, jotain, joka tapahtui elämässäni. Et ole minulle pakkomielle enkä vaadi sinulta yhtään mi
      Ikävä
      50
      949
    9. Sinulle tiedoksi

      Olen paljon miettinyt sitä hetkeä, kun uskalsin näyttää pienin elein ja kertoa pienesti, eli hyvin hillitysti sinulle si
      Ikävä
      27
      863
    10. Mitä olisitte sanonut hänelle?

      Onko teille jäänyt mieleen joku tietty ihminen ja tilanne, joka polttelee yhä – se asia, jota ette uskaltaneet sanoa ään
      Ikävä
      50
      854
    Aihe