Onko tietoa

ja kokemusta

perhonsidontakoulutuksesta vai kulkeeko tämä harrastus isältä pojalle?

6

3086

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ja...

      .....kyllä.

    • Paras tapa

      Ihan asiallisesti kerrottuna paras tapa on käydä esim. kansanopiston järjestämillä sidontakursseilla, en tiedä missä päin vaikutat, mutta kannattaa kysellä.
      ÄLÄ MISSÄÄN nimessä mene minkään kalastustarvikeliikkeen tai perhokalastuskerhon kurssille, siellä sinut rahastetaan alta aikayksikön sekä laitetaan väärä kasetti korvien väliin. Olen itse opiskellut perhonsidonnan 15 vuotta sitten alan kirjallisuudesta. Veikko Hiltusen teokset on minun mielestä kaikkein parhaimpia ja helppotajuisempia. Suosittelen hankkimaan Perhokalastuksen ABC teoksen.

      • aika jännää

        Itse olen kalastanut perholla 19 vuotta.. aloittanut itkun sekaisena yksin ilman kenenkään tukemista ja opettamista alan harrastuksen pariin. Hammasta purren ja uskoen että kyllä tää tästä vielä lähtee niin sitä vaan väänsi vuoden toisensa perään.. pitkä ja kivinen tie.. noh.. sitten on vaihtoehto kaksi.. on se sitten kenen tahansa järjestämä perhonsidonta juttu.. kansalaisopiston tai seuran. kansalaisopisto on muutaman kurssin käsittävä juttu.. ja sitten ohi koko juttu (maksat kurssista maksun jota saisit seurassa ilmaiseksi. liittymis maksu 20-40 vuosimaksu 20-40) no sitten seurassa.. saat opetusta tyyliin kerran viikossa.. sinulle kerrotaan kaikki uutuudet aiheesta. ystäviä aiheen ympäriltä. järjestetään kalastusreissuja.. neuvotaan heittämisessä kädestä pitäen ja vertaillaan tietysti vermeitä ja istutaan iltaa ja kerrotaan kalavaleita :)
        Jos joku haluaa harrastaa juttua yksin, niin siitä vaan :)) mutta sata kertaa helpommalla siihen alkuun pääsee liittymällä seuraan.

        Mutta siitä en tiedä missä päin asustat ja millaisia seuroja siellä teillä on?


    • Eräsmies!

      Kannattaa liittyä perhokalastusseuraan tai osallistua perhonsidontakurssille!

      Perhonsidontataidot ja perinne siirtyvät vanhoilta mestareilta nuorille kalamiehille opetuksen kautta. Ei välttämättä isältä pojalle vaan asian harrastuksen kautta.

      Yleensä kokeneet perhonsitojat opettavat mielelään nuorempia. Kannattaa liittyä perhonseuraan, sieltä saa paljon tietoa ja oppia. Kalalla voi sitten käydä joko yksin tai porukassa oman valinnan mukaan.

    • Nimetön

      Olin ensi kertaa Stabburs-joella joskus 70- luvun puolivälissä. Siellä fossenin alapuolella. March-Braun Gold Body oli perho, jolla sain ensimmäisen loheni. Sittemmin kävin siellä monena vuonna. Paras saaliini oli kahdeksan lohta vajaan kolmen tunnin aikana. Paikallinen kaveri Odmar (Otto) Johanssen, nyt jo haudassa, oli varsinainen kalamies. Jos kukaan ei saanut tärppiä, hän veti viisikiloisen maihin. Hänen suosikkinsa oli green higlander ja joku omatekoinen. Sinne ylös jokea kannattaa kävellä tammukoita kalastamaan, perho kuin perho.

    • leonids

      taitaa vähemmän isältä pojalle kulkeutua, perhonsidontakerhot yms. kalakerhot ovat ehdottomasti merkittävin alue tällä saralla

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      321
      8901
    2. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      83
      5468
    3. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      316
      4928
    4. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      70
      3420
    5. Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä

      Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä
      Suomalaiset julkkikset
      3
      2872
    6. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      50
      2233
    7. Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä

      Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,
      Elokuva
      4
      2232
    8. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      7
      2148
    9. Ajattelin silloin

      että jos olet kiinnostunut, ihan oikeasti, niin kuulen sinusta vielä.
      Ikävä
      113
      2116
    10. TTP avajaiset

      Tuhannen Taalan Paikka avautuu 1.3-26. Onpa tosi mukavaa! Kiitos Jaanalle kun olet niin aktiivinen ja jaksat yrittää ja
      Haapavesi
      40
      2013
    Aihe