Onko tietoa

ja kokemusta

perhonsidontakoulutuksesta vai kulkeeko tämä harrastus isältä pojalle?

6

3175

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ja...

      .....kyllä.

    • Paras tapa

      Ihan asiallisesti kerrottuna paras tapa on käydä esim. kansanopiston järjestämillä sidontakursseilla, en tiedä missä päin vaikutat, mutta kannattaa kysellä.
      ÄLÄ MISSÄÄN nimessä mene minkään kalastustarvikeliikkeen tai perhokalastuskerhon kurssille, siellä sinut rahastetaan alta aikayksikön sekä laitetaan väärä kasetti korvien väliin. Olen itse opiskellut perhonsidonnan 15 vuotta sitten alan kirjallisuudesta. Veikko Hiltusen teokset on minun mielestä kaikkein parhaimpia ja helppotajuisempia. Suosittelen hankkimaan Perhokalastuksen ABC teoksen.

      • aika jännää

        Itse olen kalastanut perholla 19 vuotta.. aloittanut itkun sekaisena yksin ilman kenenkään tukemista ja opettamista alan harrastuksen pariin. Hammasta purren ja uskoen että kyllä tää tästä vielä lähtee niin sitä vaan väänsi vuoden toisensa perään.. pitkä ja kivinen tie.. noh.. sitten on vaihtoehto kaksi.. on se sitten kenen tahansa järjestämä perhonsidonta juttu.. kansalaisopiston tai seuran. kansalaisopisto on muutaman kurssin käsittävä juttu.. ja sitten ohi koko juttu (maksat kurssista maksun jota saisit seurassa ilmaiseksi. liittymis maksu 20-40 vuosimaksu 20-40) no sitten seurassa.. saat opetusta tyyliin kerran viikossa.. sinulle kerrotaan kaikki uutuudet aiheesta. ystäviä aiheen ympäriltä. järjestetään kalastusreissuja.. neuvotaan heittämisessä kädestä pitäen ja vertaillaan tietysti vermeitä ja istutaan iltaa ja kerrotaan kalavaleita :)
        Jos joku haluaa harrastaa juttua yksin, niin siitä vaan :)) mutta sata kertaa helpommalla siihen alkuun pääsee liittymällä seuraan.

        Mutta siitä en tiedä missä päin asustat ja millaisia seuroja siellä teillä on?


    • Eräsmies!

      Kannattaa liittyä perhokalastusseuraan tai osallistua perhonsidontakurssille!

      Perhonsidontataidot ja perinne siirtyvät vanhoilta mestareilta nuorille kalamiehille opetuksen kautta. Ei välttämättä isältä pojalle vaan asian harrastuksen kautta.

      Yleensä kokeneet perhonsitojat opettavat mielelään nuorempia. Kannattaa liittyä perhonseuraan, sieltä saa paljon tietoa ja oppia. Kalalla voi sitten käydä joko yksin tai porukassa oman valinnan mukaan.

    • Nimetön

      Olin ensi kertaa Stabburs-joella joskus 70- luvun puolivälissä. Siellä fossenin alapuolella. March-Braun Gold Body oli perho, jolla sain ensimmäisen loheni. Sittemmin kävin siellä monena vuonna. Paras saaliini oli kahdeksan lohta vajaan kolmen tunnin aikana. Paikallinen kaveri Odmar (Otto) Johanssen, nyt jo haudassa, oli varsinainen kalamies. Jos kukaan ei saanut tärppiä, hän veti viisikiloisen maihin. Hänen suosikkinsa oli green higlander ja joku omatekoinen. Sinne ylös jokea kannattaa kävellä tammukoita kalastamaan, perho kuin perho.

    • leonids

      taitaa vähemmän isältä pojalle kulkeutua, perhonsidontakerhot yms. kalakerhot ovat ehdottomasti merkittävin alue tällä saralla

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      271
      3376
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      103
      1673
    3. 66
      1233
    4. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      199
      1067
    5. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      57
      1033
    6. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      50
      976
    7. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      63
      961
    8. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      199
      871
    9. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      42
      807
    10. Mitä tekisit jos

      Aamulla vierestäni heräisit
      Ikävä
      47
      782
    Aihe