Yh yliopisto-opiskelija?

Hei!
Olen 21-vuotias yliopistossa ensimmäistä vuotta opiskeleva nuori nainen. Sain juurki tietää olevani raskaana. Jos tahtoisin pitää lapsen, mitkä mahdollisuudet minulla olisi edetä opinnoissani suht. normaalisti,viivästymättä? (Lapsi syntyisi näillä näkymin syyskuun alussa) Olisi kiva kuulla vastaavia kokemuksia:) Lisäksi tahtoisin tietää taloudellisesta selviämisestä. Miten opiskelijalla on mahdollisuus tulla toimeen yksin yhden lapsen kanssa? Mihin tukiin minulla olisi opiskelijana oikeus? Asun tällä hetkellä kämppäkaverin kanssa, joten muutto olisi todennäköisesti välttämätön ratkaisu. Minua huolestuttaa myös se, että olen 18-vuotiaana onnistunut kämmäämään luottotietoni, eli en siis ole oikeutettu opintolainaan. Asunnon vuokraaminenkin on ongelma esim. HOASIN kautta. Tuskallinen&ahdistava tilanne. Toivoisin asiallisia ja ehkö jopa kannustavia vastauksia. Kiitos paljon!
3476
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

onnea! vauvasta on varmasti iloa sinulle, joten älä hätäile.

hoasilta saat asunnon helposti perheenlisäyksen vuoksi, hae sitä jo nyt, niin voit saada kivemmalta paikalta vaikkapa kevään lopussa. mutta jos eivät vuokraa luottotietojen vuoksi, hae esim. nuorisosäätiöltä. ja kai niitä on muitakin paikkoja. hoas on halvin... mene käymään niiden toimistolla ja selitä tilanteesi!

minä aloin opiskella yliopistossa kun olin äitiyslomalla, minulla tosin on mies hoitoapuna. opiskelin suurimmaksi osaksi kotona, luin iltaisin kun vauva nukkui. jos tuntuu, että opiskelu on raskasta, ota helpoimpia kursseja ja anna itsellesi lupa ottaa rennommin - ei sillä ole väliä valmistutko vuoden aiemmin vai myöhemmin!

kela ei vaadi paljon opintoja/vuosi saadaksesi opintotukea, joten uskon että saat opintotukea koko ajan. opintotuen lisäksi saat ilmeisesti samaan aikaan äitiysrahaa, mutta se ei ole paljon, ellet ole nyt töissä. sitten saat yleistä asumistukea, ellet käy töissä ja tienaa liikaa. katso laskennat kelan sivuilta! kotihoidontuki on suuri helsingissä (3 vuotiaaksi asti), etenkin koska saat samaan aikaan opintotukea. eikös se niin ollut(?). sillä pärjäät, ei tarvitse käydä töissä, vaan voit opiskella.

kun lapsi on isompi, voit viedä välillä hoitoon/kerhoon tms, ja saat lisää aikaa opinnoille. yo:llakin on joku lapsiparkki, taisi olla 3e/tunti. onhan sinulla sukua tai ystäviä jotka joskus ottaisivat vauvan hoitoon? rauhallisen vauvan voit ottaa mukaan yo:lle, kunhan viet heti ulos kun alkaa ähisemään. monet tekee niin.

eikös ole niin, että jos et voi saada opintolainaa, sossu joutuu maksamaan sinulle toimeentulotukea (jo nyt ellet ole töissä). ota ihmeessä selvää siitä, sillä jos saat t.t.tukea, ei sinulla ole hätäpäivää! lainoja eivät enää myönnä opiskelijoille, joten luulisi että tukevat sinua kuten ketä tahansa t.t.tukea hakevaa.

vauvaa on varmasti joskus vaikea hoitaa yksin. varmistapa jo nyt, että saat apua tarvittaessa. yksinhuoltajille on järjestöjä, ja neuvolasta yms saat lisätietoa niistä ja muista järjestöistä. sillä se ei tee kenellekään hyvää, että viettää lapsen kanssa 24h yhdessä koko ajan. on hyvä välillä saada levähtää kun tietää, että lapsi on turvallisessa hoitopaikassa, vaikka vain parikin tuntia.

ethän koskaan aseta opintoja lapsen edelle... sinun lapsesi on sinun kallein aarteesi, jonka on oltava ykkössijalla elämässäsi kasvaakseen onnelliseksi ihmiseksi. opiskella ehdit täysillä sitten joskus, ensi syyskuusta lähtien hoida vauvaa hyvin ja opiskele kun ehdit. esim kotihodon tuen aikana et edes tarvitse opintotukea, joten opintopisteitä ei ole pakko kerryttää kovaa vauhtia.

suunnittele opintosi nyt seuraaville vuosille. käy nyt ja kesällä ne kurssit joita on vaikea vauva kainalossa käydä. tenti vauvavuotena, ja sen jälkeenkin: voit lukea kotona. elikkä selvitä mitkä kurssit on pakko käydä esim seminaareina yms.

muista että jos päädyt aborttiin, voi asia myöhemmin tuntua hirmu raskaalta. jos et halua pitää vauvaa, voit antaa hänet adoptioon. uskon kuitenkin, että haluat pitää vauvan. onnea siis raskauteen!

Äänestä

Äitiys- ja vanhempainrahakaudella jos nostaa opintotukea, se rinnastetaan työssäoloon. Silloin saat vain minimipäivärahaa (15,2 euroa päivä, ml. lauantait). Opiskella sinänsä saa, se ei vaikuta äitiys- tai vanhempainrahaan. KELAn sivuilla on tiedot ja laskurit, joiden avulla voit arvioida sinulle tulevan päivärahan suuruuden. Jos et ole juurikaan ollut töissä, on päiväraha sen 15,2 e, ja se maksetaan kaikilta arkipäiviltä (ml. lauantait). Vanhempainrahakauden jälkeen voi saada lapsen kotihoidon tukea 3 ikävuoteen asti, jos lapsi ei ole kunnallisessa päivähoidossa. Sen kanssa saa nostaa opintotukea, ja vauvaa voi hoitaa myös mummi, lapsen isä tai joku kaveri, se ei vaikuta kotihoidon tukeen.

Opiskelija (vuokralla asuva) saa opintotuen asumislisää. Jos et ole oikeutettu opintotukeen, voit hakea yleistä asumislisää (ks. KELAn sivuilta lisätietoja kohdasta tukea asumiseen).

Lapsen synnyttyä voit hakea lapsilisää (yksinhuoltajakorotuksella se on vähän päälle satasen). Jos lapsella on isä tiedossa, on tämä myös velvollinen osallistumaan lapsen elatukseen, vaikka ette asuisikaan yhdessä. Jos isältä ei saada elatusmaksua syystä tai toisesta perittyä, kunta voi maksaa minimielatusmaksua (129 e/kk muistaakseni vuoden alusta).

Kannattaa muistaa, että opintotuen edellytys on opintojen eteneminen. Jos opintoja ei tule tarpeeksi, tuki katkaistaan. Ja tukikuukaudet loppuvat kesken ennen tutkinnon suorittamista, jos opiskelee vain sen minimin, mikä on edellytys tuen saamiselle. Opintotuessa on myös tulorajat, jotka helposti täyttyvät, jos käy töissä (kuten moni perheellinen joutuu käymään).

Toimeentulotuki on viimesijainen etuus, johon toki olet oikeutettu, jos muulla et toimeen tule. Siitä saat lisätietoja kotikuntasi sosiaaliviranomaisilta ja sossun www-sivuilta.

Neuvoa tilanteeseesi kannattaisi kysyä ylioppilaskuntasi sosiaalisihteeriltä. Sossussa ovat usein aika nihkeitä opiskelijoita kohtaan, ja jopa neuvovat väärin (eli ettei muka olisi oikeutta lainkaan toimeentulotukeen, jos opiskelee ja on lapsi tms).

Itse olen jonkin verran opiskellut ja käynyt töissä äitiyslomalla. Olen jo yhden yliopistotutkinnon tehnyt, joten aika hyvä rutiini mielestäni on jo lukemiseen yms. tullut, ja olen tottunut tekemään pitkää päivää. Vauvan hoito on kuitenkin 24/7 työtä, ja vaikka mieheni ehtii minua jonkin verran auttamaan, aika vähän jää aikaa opintoihin. Vauvasta kun ei etukäteen voi tietää, miten vaativa se on. Meillä ei esim. nukuta kuin parit 40 minuutin päikkärit päivässä, eikä silloin aina voi sännätä kirjan ääreen. Öisin syödään aika tiiviisti, joten univelkaa kertyy, mikä vaikeuttaa keskittymistä lukemiseen ja etenkin tekstin tuottamiseen. Ja tutkimuksen tekeminen tehokkaasti edellyttäisi pidempiä yhtenäisiä syventymisrupeamia kuin tuo 40 minuuttia on.

Eli kehottaisin varautumaan siihen, että opinnot viivästyvät. Jos vauva on ns. helppo ja saat apua sukulaisilta ja ystäviltä, voit sitten positiivisesti yllättyä :-).

Äänestä

Onnea vauvasta! Ihanaa!

Minun vauvani olisi mahdollistanut 100% opiskelun tietyn ajan pienenä. Luin oikeustietellisen pääsykoksiiin ja kävin pääsykokeissa kun vauva oli 2kk. Luku onnistui ihan nappiin, sain luettua päivässä aina kun vauva nukkui ja vauvahan nukkui noin 10 h/päivä. Nyt vauvani on jo 9kk ja nyt unia riittää vaan aamupäivällä 1h ja iltapäivällä 3h... kyllä saa opiskeltua. Suosittelen.

Vauvat ovat niin ihania että ei se varmaan haittaa vaikka opintosi vähän myöhästyisivätkin. Saat ihan varmasti enemmän ja tehokkaammin opeksltua kuin ilman vauvaa. Mutta minä olenkin jo vanha ja saa jo höyrähtää.. ikää on jo yli 30 v. Suosittelen vauvaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pohtija kirjoitti:

Hei!
Olen 21-vuotias yliopistossa ensimmäistä vuotta opiskeleva nuori nainen. Sain juurki tietää olevani raskaana. Jos tahtoisin pitää lapsen, mitkä mahdollisuudet minulla olisi edetä opinnoissani suht. normaalisti,viivästymättä? (Lapsi syntyisi näillä näkymin syyskuun alussa) Olisi kiva kuulla vastaavia kokemuksia:) Lisäksi tahtoisin tietää taloudellisesta selviämisestä. Miten opiskelijalla on mahdollisuus tulla toimeen yksin yhden lapsen kanssa? Mihin tukiin minulla olisi opiskelijana oikeus? Asun tällä hetkellä kämppäkaverin kanssa, joten muutto olisi todennäköisesti välttämätön ratkaisu. Minua huolestuttaa myös se, että olen 18-vuotiaana onnistunut kämmäämään luottotietoni, eli en siis ole oikeutettu opintolainaan. Asunnon vuokraaminenkin on ongelma esim. HOASIN kautta. Tuskallinen&ahdistava tilanne. Toivoisin asiallisia ja ehkö jopa kannustavia vastauksia. Kiitos paljon!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu