MuKsiS!!!

Näyttää hurjalta, kun konttaamaan opetteleva neiti, 6 kk, muksahtaa välillä selälleen lyöden päänsä lattiaan. No, alla on toki paksu matto ja huopa, mutta silti touhu näyttää hurjalta. Ainahan noita muksuja ei tietenkään ehdi ennakoida ja estää - ja varmaan pahempiakin kolhuja tulee, kun opetellaan kävelemään.

Kysymys kuuluukin; mistä sen tietää, milloin sattuu ihan oikeasti? Tähän asti neiti on vain naureskellut tai itkenyt vain vähän aikaa. Voiko tuollaisesta seurata esim. aivotärähdys tmv.? Ehkä olen ylivarovainen esikoisen äiti, mutta silti....
3447
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

meillä kans seisomaan opetellessa kaaduttiin välillä niin hurjan näköisesti. Suorin vartaloin suoraan pää ensimmäisenä lattiaan.
Mä kans yritin aina olla vähän siinä varmistamassa vieressä, mutta aina ei ehdi ja toisaalta lapsi oppii kun tietää että jos päästää molemmat kädet irti niin sitten sattuu :) eikä niin että kun päästän kädet irti niin äiti ottaa aina varmasti kopin. tosin meillä edelleenkin välillä kumahtaa vaikka nyt kävellään jo hienosti tukea vasten. Kai se on tuota lapsiperheen arkea noi kuhmut ja mustelmat :)

Mutta mä ainakin huomasin siitä että oikeasti sattui kun ensin oli vähän aikaa ihan hiljaista, itki sillei äänettömästi ja sitten alko hirvee huuto naama punaisena.
Ekan kerran todella pelästyin ku poika kaatui suoraan selkä edellä sohvapöydän kulmaan ja kulma osui niskaan. Vähemmästäkin ihmiset halvaantuneet... Itse olin silloinkin pojan vieressä, mutta niin ylläten kaatui että en saanut kiinni ennen kuin oli jo osunut.
Lapset on lujaa tekoa mutta mä aina katselin sitä käytöstä että jos on itkun jälkeen oma itsensä niin ei käynyt pahemmin.

Äänestä

sillon sattuu oikeesti kun huuto on sen mukanen.ei tuossa vielä mitään.kyllä se pahemmin ehtii itseään vielä teloa.meidän 6.5kk tyttö nousee tukia vasten seisomaan ja yrittää kiivetä tuolille aina kun laittaa lattialle,eikä sitä aina ehdi estää kun tipahtaa.

Äänestä

Tuskin saa vakavasti satutettua tuosta korkeudesta...vauvan kallon luut eivät ole luutuneet vielä joten antavat hyvin periksi (isossakin putouksessa) ja ehkäisevät aivotärähdystä...mikäli vauva menee veltoksi ja ei huudakkaan (tai muuten ei reagoi kovaan tömähdykseen), voi olla syytä huolestua. tai jos oksentaa...mutta ei tuosta konttaus tömähdyksestä tärähdystä tule, vaikkakin hurjalta saattaa näyttää =)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Äitiä kauhistuttaa kirjoitti:

Näyttää hurjalta, kun konttaamaan opetteleva neiti, 6 kk, muksahtaa välillä selälleen lyöden päänsä lattiaan. No, alla on toki paksu matto ja huopa, mutta silti touhu näyttää hurjalta. Ainahan noita muksuja ei tietenkään ehdi ennakoida ja estää - ja varmaan pahempiakin kolhuja tulee, kun opetellaan kävelemään.

Kysymys kuuluukin; mistä sen tietää, milloin sattuu ihan oikeasti? Tähän asti neiti on vain naureskellut tai itkenyt vain vähän aikaa. Voiko tuollaisesta seurata esim. aivotärähdys tmv.? Ehkä olen ylivarovainen esikoisen äiti, mutta silti....

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu