Ghia mallin

esko

Tuollaista 1994-1999 vuoden Ghia mallin Escortia olen katellut.Minkälaisia nuissa on nuo moottorit (1.6 Zetec-E ja 1.8 Zetec-E).Sukulaisella oli tuollainen 1.6 litran 95 vuosimallin Escort eikä oikeen pelittäny,tuli kaikkia remontteja.Niin ja varustelusta,onko niukka vai runsas,tietääkseni tuollaiseen ei saanut taakse sähkölaseja?

3

581

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tomppa1

      Ittelläni oli 1.8 farkku ghia 4 vuotta, mulla ei ollu koneen kans ongelmia, monilla oli kun eivät malttaneet käyttää oikeaa öljyä. Zetec moottorin hydrauliset venttiilinnostajat sai nopeasti kulumaan ja koneen hajoamaan jo 100 000 kilometris jos käytti ns.normaaleja öljyjä. Ajoin autolla 160 000 ilman ongelmia. Parempaa talviautoa en ole vielä tähän mennessä tavannut, kaikki lasit aina huurteesta vapaat, syksyllä kun tuikkasi ilmastoinnin päälle niin vajaassa minuutissa kaikki lasit kirkkaina.
      Lisävarusteina otin autoon ABS TCS, ilmastointi, Style pack 6000 (15' aluvant;metalliväri;CD-soitin) Vakiona hyvät varusteet, koeajoin silloin Golfia, Corollaa sekä Civicciä ja kyllä Escort oli varustelussa kärkipäässä. Eikä koria vaivaa kittiviat kuten uudenmissa Fordeissa, kuten Focuksessa johonka Escortin aikanaan vaihdoin.

      • esko

        Mitähän öljyä siinä kannattaa käyttää,Fordin omia?Sen takia kiinnosttais tuollainen Escort,koska ovat kohtuu halpoja,kohtuu uusia ja vähän ajettuja (100 000-190 000 tkm).


      • pop

        Niin no kyllä toi tekniikka tuntuu ainakin kestävän aika hyvin. 1.8clx:ssä takana jo 342tkm. Moottori pelittää hyvin, mutta vaihteisto vonkuu hieman isommilla vaihteilla vedätetttäessä, mutta ei sekään taida niin vaarallista olla koska on vonkunu mulla ollessa koko ajan(30tkm.)eikä ole siitä muuksi muuttunu. Muita vikoja on varmaan esim takapyörien laakerit, jotka ei ole kovin pitkäikäisiä. Ja ainakin tuo -93 mallinen ottaa aika hanakasti ruostetta taakse pohjaan ja helmoihin/kaarenreunoihin. Ovet ei kylläkään ruostu.Ja öljyksi tosiaan fordin suosittelemaa 5W30 tai esim mobilin vastaavaa super fe special 5W30, jos haluaa että auto toimii.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      188
      17578
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      90
      3795
    3. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      32
      1894
    4. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      280
      1530
    5. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      64
      1499
    6. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      160
      1427
    7. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      115
      1324
    8. Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista

      Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1304
    9. Pitäisikö meidän

      Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
      Ikävä
      81
      1111
    10. Nautitko riidan haastamisesta?

      Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin
      Sinkut
      209
      1043
    Aihe