Teetkö Uuden Vuoden lupauksen tänä vuonna?
Ja jos, minkälaisen?
Minä en tee, koska en tiedä mitä tehdä.Tupakanpoltto ei ole harrastukseni ja Alkoa en paljonkaan käytä.Siis niitä klassisia ei voi luvata.Kumppania ei enää ole,joten hänellekään ei voi mitään luvata ? Siis enpä taida luvata nyt mitään....
Tai voisinhan luvata tarjota itselleni ensi vuonna ulkomaanmatkan, vaikka syksyllä Teneriffalle
( tämän syksyn pimeyden kokeneena ) :)
Siis Oikein Hyvää Uutta Vuotta 2 0 0 7 kaikille
Nainen 50
Ja jos, minkälaisen?
Minä en tee, koska en tiedä mitä tehdä.Tupakanpoltto ei ole harrastukseni ja Alkoa en paljonkaan käytä.Siis niitä klassisia ei voi luvata.Kumppania ei enää ole,joten hänellekään ei voi mitään luvata ? Siis enpä taida luvata nyt mitään....
Tai voisinhan luvata tarjota itselleni ensi vuonna ulkomaanmatkan, vaikka syksyllä Teneriffalle
( tämän syksyn pimeyden kokeneena ) :)
Siis Oikein Hyvää Uutta Vuotta 2 0 0 7 kaikille
Nainen 50
Vastaukset 32
Vanhimmat
....työkyvyttömyyseläkkeelle.
Ja jos en pääse, sanon itseni irti duunista muuten vaan. Ei enää fysiikka riitä millään.
ett se yks miehenkuvatus löytyy sit vaikka kiven tai kannon kolosta ;))
lupaa mitään, mutta pitää minun kuitenkin luvata olla pitkämielisempi, ja kärsivällisempi sairasta miestäni kohtaan.
Lupaan olla vähemmän tehokas, ja jaksan avittaa että hän saa vaatteet päällensä, ja lupaan etsiä niitä hiivatin silmälasia...ja kännykkää, ja avaimia.
Lupaan olla kiukuttelematta hänelle, - ainakaan paljoa....
Onneks mull ei oo miestä ;))
voi olla sairas, jos sitä ei ole olemassakaan, jotain hyvää siis yksinolossakin..:))
hitsin vaikea olla niin hyvä kuin pitäs lähimmäiselleen olla, uskotko?
:( ja sitten kun on koko ajan huono omatunto, ja mie kapinoin, ja säälin - itseäni - hölömö.
ei sun itseäs ole syytä sääliä. Aika vaikee mun kuvitella tollaista ku mull toi hoivavietti nii pirun heikko. Mitä sää kapinoit ? Ja lopeta heti se sääliminen!
ei ole ollenkaan huono sanonta...
vai?
lie sitten se terveen itsekkyyden kriteeri, tai mittapuu.., kait jokaisessa omanlaisensa..
Itte ku tykkään kaikiista pehemoosista, niin syön suklaarasiat yksinäni. Eikö tämä ookki sitä "tervestä" itsekkyyttä? Jos tässä vaimoo oliis niin koko jouluhan se oliis maharotoonta tarkkaalua nottei se söis suklaata enee ku on itte saanu. Sitte se ilimanmuuta vissihin valihtoos kaikki ne parhaat ja isoommat ensiksi ittelensä. Ja kun kannatan kaikkinaasta mököttelyä, niin sitten istuusin tuvan-nurkaas lavittalla ja siellä mökööttelisihin sitte niiren suklaapalojen päältä. Kaikki tämä oliis sellaasta yhteeselämää rakentavaa oppia ja perustaa tuleville vuosille ja lujittamas parisuhuretta. Jos kerran suklaansyönnis selevitän iliman mustelmia niin tottahan ny sitten kaikiista muistakin vähempi arvoosista asioosta päästääsihin sopuhun ja ihan iliman kaulimia ja muitakaan lain jatkehia. Eli itsekyyren mittariksi riittää Halapa Hallista ostettu tarijoukses oleva suklaarasia, näin heleppoa.
...ootkos aatellu, että kaikki ei syö suklaata. Aatteles jos sun siippas ei söiskään, sää saisit ihan itte syödä ne kaikes rauhas. Eikös ookkin mukava juttu. Ei sun oo tullu tuo mielees.
Jaa, että miksi ei söis, kun tarjolla on? No, kaikki ei tykkää suklaasta ja toisekseen ne voi olla joillekin täyttä myrkkyä. Suu menee rakoille ja nielu turpoo. Sillon pitää vaan kattella niitä rasioita ja olla mielissään, kun joku toinen syö konvehdit.
Onko niitä sellaasiakin? Tai joo totta kai, se oliis jo oikia lottovoittoo. Sä teet aina mut sanattomaksi. Sitte ei oliiskaan olemaskaan muita pulmia, tämä suklaansyönti on parisuhtehen yks ja ihan tärkeen niinkuun sanotahan "kulumakivi" Vaikka kyllä mä Sinulle antaasin, olisin ennemmin vaikka itte iliman, kun Sä niin kovasti nätin runoonki minulle kirijootit. Soon yks kappales tuos seinällä ja rekaas on toinen. Sitten kolomas on tuolla korijaamon konttuuris siinä kirijootuspöyränpäällä seinäs. Oot Sä suklaas ansaannu ja muutaki. Mites se runontekijä kirijoottaa: " kun on suurin meillä yhtä, niin pienimmätkin tasataan"
aika itsekäs, - otan aina sen parhaan konvehtin päältä, - sen jossa on jotain hedelmää tai marmeladia sisällä, mutta kaikki loput saa syödä toinen...ja vain ja pelkästään itsekkäistä syistä, - parempi lisäkilot naapurin, kuin minun vyötäröllä...olen siis ihan kehityskelvoton yksilö, parempi olla lupailematta mitään..
Jokos olet miettinyt omat lupauksesi valamiiksi..?
No niin, hauska olet jutuis. Vai että sanattomaks ja vielä lottovoitto jos ei suklaata söis. No miten sen ottaa. Aatteles, kun tykkää suklaasta eikä sitä sitten voikaan syödä. Jo eka pala ilmoittaa, että tulikos jotain väärää laitettua suuhun. Tulihan sitä, polttaa ja kirvelee ja kutiaa. Toisaalta, on ihan mukava kattella, kun jollekin kelpaa ja onneksi kelpaa, ei jää tuohon näkyville kiusaa tekemään kauniissa paketissaan. Joten ruisleipä voittakoon suklaan.
Täällä jo ammutahan raketteja naapuriis kovasti, olin ittekki siellä äsköön paukuttamas. Sen verran vielä "lapsettaa" ittiäniki. Siellä oli pikkupoikia ja meitä varttunehempia sakiis. Siellä juostihin ja paukuutettihin, ihan tuloo omaki lapsuus mielehen. Käsille tuli kylymä ku ei ollu käsineetä käsiis, siellä ne paukutteloo vieläki, ei sitä malta orottaa puoltayötä ja vuoren vaihtumista. Pitää taas täs ku lämpiöö käreet lähtiä jatkamahan. Kova pauke ja huutoo sieltä kuuluu, tokkopa täs tuu aikuusta ikinä.
No ei oo tullu mietityksi uurenvuoren lupauksia ja kenelle mä mitään lupaasinkaan. Jos ittelle jotaan lupaa niin tuloo niistä neuvotteluusta jos se ei sitten piräkkään, sellaasia yksin puheluuta. Justihin samanlaasia jos oot nähäny näytelmän "mielipuolen päiväkirijaasta" on tullu telekkariskin? Siinä Tarmo Manni oli parhaamillansa. Ei sunkahan ne lisäkiloot suklaan syönnistä ny vaarallisia oo. Soon taloon ylypeys lihava emäntä, sellaanen ei sotkeennu, jouru hukkahan sänkyolokihin. Eiköös soo sellaanen sananpaukahros notta: Isännälle ikäpitkä ja emännälle peräleviä. Pitää sun ny jotaan luvata, ku kaikki muukki niin teköö.
kun leikkimieltä ihmisellä on, on elämä paljon helpompaa :)) Kun jokaiseen asiaan suhtautuu kovin kireästi ja liian "aikuisesti", niin elämästä puuttuu jotakin hyvin tärkeätä. Hyvä Sinua!
pitää tuota ainoaa lupaamaani, ja lähen keittämään miehelleni iltakahvit...nukkunu tuossa tuolissa illan, välillä hätkähtää kysymään kahvia.
En mie perrääni, - vaan kun jos se tuohon rinnan alle kasaantuu, niin on jo terveyshaittakin - kuulemma.
Niin mie arvelinkin lisätä, että jo Tiitulle luppaisit jottai, vaikka enemmän aikaa kotuna ..en vain äsken kehannu sitä tuohon laittaa.:)
Täällä meillä raketit paukkuu ja tämän karunvarrees on sellaanen yhteenen ilta. Kaikki perheet mukana tehtihin tuonne mettän reunahan suuri nuotio ja paistettihin makkaroota oikeen porukalla. Pitää käyrä välillä täällä lämmittelemäs sisällä ja kirijoottaa muutama rivi. Täs asuu lapsiperheitä niin pienet ei jaksa orottaa rakettihommia puoleen yöhön. Tiituki tuos valavoo ja kattoo ikkunasta rakettien ampumista. Kyllä me Tiitun kanssa aika palijon yhyrees oommakin, useen mun mukana tuolla reissuus, ei viitti jättää sitä aina yksin tänne kotio. Eikä siitä oo oikiastansa mitään vaivaa kuorma-autoos ja sille tuloo puhua höpötettyä ku se on mukana, mukava ittellekki. Kahareestansa oltu tässä tämä päivä, ihan kotona vain ja makooltu, kovasti rauhallinen päivä.
sie asutkin, mieku luulin että maalla, jossa oli kuisteskin katulyhdyt pyörätien valona :))
Aattonuotiot ja kaikki..kuulostaapa mukavalta touhulta..
Täälläkin naapurit jo paukuttelivat heti klo 18 sta jälkeen, - ilmeisesti lapsien iloksi.
Oikein Hyvää Uutta Vuotta Sinulle Akaton, ja Tiitulle myös sinne ikkunan ääreen. :)
Piräkkö sä mua ihan maalaasena? No maaseutuahan tämä on. Kirkonkylän kaava-aluetta ja on katulyhyryyt. Samoon Sinulle Pirre Oikeen kaikkea hyvää vuodelle 2007 minä ja pieni varhaanen Tiitu-kani
,olin ajatellut, että kaikki pohjalaiset ovat ilman muuta maalaisia.
Missä teillä muka kaupunkeja siellä, - latoja vain, ja se jokipahanen.
*:)*
Rupiakko trossaamahan? Täällähän on vaikka mitä, kaikki hyvät asiat löytyy justihin täältä pohojanmaalta. Kaupunkia löytyy ja kaikkia muutakin. Mäkin oon täällä ja muitakin hyviä. Ookko kuullukkaa ku etelä suomees pyrki vapaasehen työpaikkahan kaksi miestä ja samanaikaasesti?
Mestari alakoo vähän tutkaalla, millaasia miehet olivat ja mistä ovat kotoosin.
- Hollolasta herra paratkoon,iliman työtä ja leipää!
- Moon Härmästä, perkeles, vaikken koskaan töitä
saisi!
Härmän mies sai sen työpaikan. Kyllä täällä naisekki on pikkuusen parempia ku järkiään, niinkuun tuolla Hellanmaas. Yksikin emäntä oli niin jalakava notta leikkas kakskymmentä kyylää ohoria touhujensa väliis. Pistäkää paremmaksi. Ja viishiaki ne on. Täällä aikoonansa vaikutti sellaanen "Janssoni"ja oli oikeen hyvä nikkari. Kerran hän tolla Ylituvaas nikkaroi tupahan uutta kalustoa ja siellä emäntä kovasti neuvoo kuinka pitää teherä. Janssoni totesi: - Kyllä se tyä multa ja emännältä käyy, ku emäntä on hyvä neuvomahan ja mä oon hyvä tekemähän. Joo kaikki on hyvin ja oorningiis ja kaikki kaprookiis, ku Huhtamäjen kryynikki. No niin, kehu Sä Pirre kulta ny peliis, hih,hih.
"Veloostako enoolta kintahat myötiin? Hih,hih....
aloitella perheelle tarjottavaa...
Niin..tekomme puhukoot puolestaan, - ja onhan tunnettua ettei meijän, savolaisukussiin, puhheita uskota kuitenkkaa..
Toiset tekköö, ja toiset..hmm..huasttaa tekeväsä..hihii ihelles vain..
* :) siittäs sait, pohojalaanen iso..*
Kyllä Savolaaset on justihin yhtä hyviä ihimisiä ku kaikki muukki. Säkin oot sieltä ja monta muuta kovasti mukavaa ihimistä. Sähän oot ihan likkaan parhaita, sellaanen lämmin ja hyvä syräminen tyttö.Ylypiä Sinusta olisin jos samaa polokua kulettaasihin.
En minäkään laiska oo, vaikka töistäni puhunkin. En istu tietokonehen erees silloonkun oon arki aherrukses. En usko notta oot nähäny mun tekstejäni sellaasia arkipäivisin kirijootettuja, täällä palstoolla. Työ aikana oon työn syryjääs ku haukka kiinni.
hierarkia esti vastaamasta tuonne viime kommenttisi jäläkeen.
Niin, harmi kun tästä virtuaaliyhteydestä jää nuaman ilimeet pois, - sinun oisi kannattanu nähä ne kun kirjoitin tuota edellistä kommenttiani..:)
Tuli kai vastattua liian kuivasti - otitko sen miten tosissaan, ja moitteena - tiijjänhän mie ettei siusta mies parane..työmiehenä, eikä muutenkaan - eikä tässä ole mitään mielistelyä, - minulla ei ole "sellaisia" taka-ajatuksia, - ei voi olla, perreellisellä ihmeisellä jne...
Olet mukava juttukaverinakin...
ps. minnuu ei kannata ottaa tosissaan millonkkaa, vitsien mukkaan kai savolaissii ylleesäkkää..;)
Vähän harmittaa ku oot naimisissa ja pikkuusen oon kateellinenkin Sinun miehelles. Oliis kyllä enempi ku mukavaa nähärä ihan livenä sun nuamanilimeet. No eihän sitä ihiminen elämässään kaikkia hyvää saa.
mie en pääse yhestä assiista yli, nimittäin sie mainihit yhen nimen tässä joskus palsta elämäsi, siis puskasta ulos tulosi jälkeen - kysyin silloin jotain siitä nimestä, mutta et vastannut minulle mitään - voisitko hieman kertoa sen nimenomistajan historiaa - tämä asia kiinostaa aivan henk.koht. syistä?
Kerroit jotain köyhyydestä, tai jot sinnepäin....olisitko kiltti..?
oliko se Kali..?
chattäillä ja deittailla vähemmän joten pitää saada nyt tupla-annos ;))
että en ole yksin ensi uutena vuotena.