toimiiko?

Laihtuuko jos syö päivässä yhen kunnon aterian josta täyttyy suunnilleen klo 3-4 ja sen jälkee ei enää mitää? Oon alottanu ton, mutku ei oo vaakaa enää ni en tiiä oonko laihtunu mut mul on ainaki iltasin aina sairas nälkä ja aamul joten kai se toimii? Syön päiväs ehkä 800-900 kalorii ja oon 155/49. Haluun painaa noin 44-45. Mun maha on oikeesti ihan hyvä ku oon harrastanu urheiluu niin paljon et siin näkyy lihakset mut reidet on kauheet läskit!!
11998
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Kyllä sinä saat syödä ihan aamu,päivä- ja iltapalan sekä välipalojakin jos nälkä, ja jos ihan välttämättä haluat reisi "läskejäsi" pois niin käy lenkille muutaman kerran viikossa, hölkkäämässä. Eikä sekään ole välttämätöntä... Syödä saat!

Äänestä

Voi hyvä ihme, että voi taas ihminen olla täysin väärillä jäljillä. Luuletko oikeasti, että lopettamalla syömisen laihdut? Oikeaoppiseen laihdutusohjelmaan kuuluu jopa VIISI ateriaa päivässä - aamupala, lounas, välipala, päivällinen ja iltapala. Näiden lisäksi liikuntaa lisätään niin, että kulutut enemmän kaloreita kuin syöt. Ateriatkaan eivät ole mitään rasvaa ja ihraa, vaan esimerkiksi hedelmistä ja kasviksista koostuvia.

Siksi toisekseen tuo on erittäin epäterveellistä, koska olet kasvavassa iässä (ainakin oletan näin, tekstistäsi paistaa läpi keskenkasvuisuus). Haluatko ihan oikeasti aiheuttaa itsellesi pysyvää vahinkoa? Tuosta ei ole pitkä matka syömishäiriöihin.

Äänestä
  • Hyvin kirjoitettu.
    Alle 1000 kaloria päivässä on aivan liian vähän kasvuikäiselle jos harrastat liikuntaa.Koska olet kasvuissä,kannattaa huolehtia siitä että saat tarpeeksi proteiinia. Ja rasvahan palaa kehosta tasaisesti,se kannattaa muistaa..

    Äänestä

Sehän on kovin yksilöllistä tää että kuinka hoikka sitä on normaalisti. Mä oon 178cm jätkä ja painoin 18-vuotiaana 59kg vaikka söin kuin hevonen (kasvu oli päättynyt 15-vuotiaana), mutta mun molemmat vanhemmat ovat luonnostaan todella hoikkia ja siroluisia, joten painoni johtui geeneistä eikä siitä että söisin liian vähän. 18-vuotiaana aloitin semmosen lääkityksen joka mm. sai mun painon nousemaan ihan tonne 84 kiloon. Nyt kun en juurikaan ota lääkkeitä, on paino laskenut 71 kiloon, ja kyllä se alle 70 kilon tulee menemään. Mun veljetkin, jotka ovat mua pidempiä, painavat alle 70kg, ja mun faija joka on 188cm painaa just ja just 70kg.
Toiset taasen ovat läskejä ihan vauvasta asti, esim. mun kihlattuni isosisko oli ylipainoinen jo 3-vuotiaana ja painaa tänä päivänä yli sata kiloa.
Et kerro kuinka hoikkia sun vanhemmat ovat tai olivat sun ikäisenä, etkä kerro edes ikääsi. Mutta oletan että olet teini (korkeintaan 15v) ja pelkästään sen olettamuksen perusteella sekä sen tiedon perusteella että treenaat sanoisin että olet nyt sopivanpainoinen, mutta että sun ei kannata mennä tosta enää alas. Mun kihlattuni oli tavatessamme 18v ja painoi 48kg, ja hän oli silloin tosi hoikka. Sä oot vielä 5 senttiä lyhyempi, että senkin tekia musta tuntuu että sun ei kannata laihduttaa.
Ja niistä läskireisistä (kaiken mun paskanjauhannan jälkeen vihdoinkin): naisilla kuuluu olla "läskireidet". Ei kukaan jätkä tykkää semmosista reisistä mistä sä haaveilet, ne ei o seksikkäät! Vain pikkutytöillä ja anorektikoilla on semmoset.
Eli syö normaalisti. Treenaaminen on kyllä hyvä juttu :)
Hyvää sylvesteriä sulle!

Äänestä
  • Eli, kasvavan lapsen pitää syödä 5 ateriaa, 2 lämmintä ruokaa välipala iltapala aamupala.
    Ja.. Ammupala on kaikistä TÄRKEIN ateria!!Ja jos nyt joku (en tarkoita sinua) ei söisi ollenkaan lämmintä ruokaa, tai huonosti, niin se sortuu paremmin syömään kaiakkia välipaloja, ja aika paljonki, Eli syöt lounaan Aterian, aamupalan, iltapalan, välipalan, ja kulutat enemmän mitä syöt. Lenkkeile vaikka jokapäivä aluksi ½tunnin lekki sitten voi pikkuhiljaa ruveta ihan 1tunnin lekillä käytmään, ja jos olet tyttö, niin hurja painon pudotus voi epäsäännöllistää menkkoja, jne..

    Äänestä

  • Oon 14 v tyttö ja oon ennen harrastanu 15 ja puol tuntii urheiluu viikossa, nykyään oon tauolla ja alotan taas kevääl,mä en vaa pystyny enää tekee sitä, mut nyt haluun alottaa uudestaa. Mä alotin ton tauon kuukaus sitte ja alan harrastaa joskus tammi-helmikuus, joten täl hetkel vois tehä ihan hyvää lenkkeily. Ongelma vaan et asun ulkomail ja tääl on vähän huono lähtee yksin lenkkeilee vaik tää onki ihan ok alue. Ja oon kysyny kukaa ei suostu lähtee mun kans lenkil paitsi pikkusisarukset ja ei nekää voi. Kiitti asiallisist vastauksist mut mä en silti voi lopettaa liaihduttamista, oon tavallaan tehny sitä jo monta vuotta mun harrastuksenki takii, ku ei siel voi näyttää läskiltä, enkä haluu et mun valmentaja sanoo et oon lihonu sit ku meen takas salille.. Mut kyl mä tiiän jätkii jotka tykkää vaan hoikist tytöist ja en ihmettele. ei kukaa haluu olla tällästen läskien kans:/

    Äänestä

Voi voi. Sinä et ole läski. Sinulla on varmasti paljon lihaksia kun kerran urheilet ja olet takuulla hoikassa kunnossa mittojesi perusteella. Vaikka harrastaisitkin lajia, missä on tärkeää olla hoikka niin muista terveellisten elämäntapojen tärkeys. Et voi hyvin jos syöt vain yhden aterian päivässä. Verensokerin pitäisi pysyä tasaisena ja sen heilahtelu aiheuttaa huonovointisuutta, ärtyisyyttä ja pitemmän päälle tuollainen yhden aterian meininki voi aiheuttaa vitamiinien ym. puutostiloja. Onko harrastuksesi sinulle tärkeämpi kuin oma terveytesi? Kaikki eivät voi olla langanlaihoja, ruumiinrakenne ei vain anna periksi. Sitä paitsi jos syöt vain yhden aterian niin aineenvaihduntasi hidastuu, jolloin laihdut hyvin vähän. En osaa enää muuta sanoa kuin että älä laihduta, mittasi ovat hyvät. Voit katua sitä myöhemmin, vääränlainen laihduttaminen tuon ikäisenä voi aiheuttaa häiriöitä kehitykseen ja myöhemmin jopa lapsensaantiin jos kuukautiskierto häiriintyy.

Äänestä
  • Ootko varma että silloin ei laihdu? Ku eihän silloin voi lihoo jos ei vaan syö paljoa? Miten mä sit voin laihtuu jos toi hidastaa jotaan aineenvaihduntaa? En ainakaa syömällä normaalisti..!! Ja oon huomannu et noi jutut on totta, ennen ku syön päiväl ni oon kauheen ärtyny ja pahoinvoiva ja se aineenvaihduntajuttuki on totta. Mut voitko neuvoo miten voisin laihtua viis kiloo jos tiiät, mä olisin oikeesti onnellisempi ja ei tarttis koko ajan olla paineita harrastuksessaki. Muuten mun pitää lopettaa syöminen kokonaan ei sillon ainakaa liho ja laihtuu?! Pliis vastaa vielä! Kiit0s

    Äänestä

  • Anaa kirjoitti:

    Ootko varma että silloin ei laihdu? Ku eihän silloin voi lihoo jos ei vaan syö paljoa? Miten mä sit voin laihtuu jos toi hidastaa jotaan aineenvaihduntaa? En ainakaa syömällä normaalisti..!! Ja oon huomannu et noi jutut on totta, ennen ku syön päiväl ni oon kauheen ärtyny ja pahoinvoiva ja se aineenvaihduntajuttuki on totta. Mut voitko neuvoo miten voisin laihtua viis kiloo jos tiiät, mä olisin oikeesti onnellisempi ja ei tarttis koko ajan olla paineita harrastuksessaki. Muuten mun pitää lopettaa syöminen kokonaan ei sillon ainakaa liho ja laihtuu?! Pliis vastaa vielä! Kiit0s

    Noh, mielelläni sua auttaisin, mutta kun sun iässä laihduttaminen ei oo oikein järkevää ollenkaan. Siitä aiheutuu niin helposti kehityshäiriöitä ja helposti luiskahtaa myös syömishäiriön puolelle. Mulla oli balettia tanssiva ystävä, joka sairastui bulimiaan kun aina olis pitäny opettajien mielestä olla laihempi. Hänen ruumiinrakenteensa vain sattui olemaan sellainen, että rinnat ja lantio oli, ihan tikkua ei saanut kropasta tekemälläkään. Loppujen lopuksi hän sitten lopetti baletin ja sen jälkeen onkin mennyt paremmin. Mikä se sun harrastukses on? Mietin vaan, että jos se on tosiaan pelkkä harrastus niin kannattaako sen takia sitten kärsiä ja olla epätyytyväinen itseensä koko ajan?

    Ja siitä laihduttamisesta sitten... Et voi olla tosissasi tuossa "mun pitää lopettaa syöminen kokonaan"-jutussa. Ymmärräthän, että sellainen ei johda mihinkään hyvään. Terveys ei kestä sellaista, eikä ole terveellistä tuo yksi ateria päivässäkään. Niin kuin itsekin sanoit, siitä tulee pahalle tuulelle ja paha olo. Silloin ei myöskään jaksa liikkua, harrastuksessasi tarvitset varmasti paljon energiaa. Jos sitä ei saa ravinnosta niin lihakset heikkenee ja aineenvaihdunta häiriintyy. Jos kaikesta huolimatta tulet siihen tulokseen, että sinun pitäisi laihtua (mikä ei kyllä mittojesi puolesta kuulosta ollenkaan järkevältä) niin sitten kannattaa syödä monta pientä ateriaa päivässä. Paljon salaattia, tummaa viljaa ja esimerkiksi kanaa. Vehnämössöt kannattaa jättää pois, ne lihottaa. Muista juoda aika paljon vettä, se pitää aineenvaihdunnan vilkkaana. Samalla kun liikut monta kertaa viikossa niin laihdut varmasti. Et kovin nopeasti, mutta terveellistä painonpudotusta ei ole mahdollista tehdä nopeasti. Idea on siinä, että syöt niin usein ettei oikeastaan ehdi tulla kamala nälkä. Silloin sinun ei edes tee mieli mitään makeaa tai rasvaista. Kehohan pyrkii nostamaan laskeneen verensokerin mahdollisimman nopeasti, siksi tekee mieli makeaa kun on ollut liian kauan syömättä. Vielä lopuksi kysyn, että voitko sanoa mikä se sun harrastuksesi on ja miksi siellä pitää olla vielä laihempi kuin sinä olet?

    Äänestä

  • täti neuvoo kirjoitti:

    Noh, mielelläni sua auttaisin, mutta kun sun iässä laihduttaminen ei oo oikein järkevää ollenkaan. Siitä aiheutuu niin helposti kehityshäiriöitä ja helposti luiskahtaa myös syömishäiriön puolelle. Mulla oli balettia tanssiva ystävä, joka sairastui bulimiaan kun aina olis pitäny opettajien mielestä olla laihempi. Hänen ruumiinrakenteensa vain sattui olemaan sellainen, että rinnat ja lantio oli, ihan tikkua ei saanut kropasta tekemälläkään. Loppujen lopuksi hän sitten lopetti baletin ja sen jälkeen onkin mennyt paremmin. Mikä se sun harrastukses on? Mietin vaan, että jos se on tosiaan pelkkä harrastus niin kannattaako sen takia sitten kärsiä ja olla epätyytyväinen itseensä koko ajan?

    Ja siitä laihduttamisesta sitten... Et voi olla tosissasi tuossa "mun pitää lopettaa syöminen kokonaan"-jutussa. Ymmärräthän, että sellainen ei johda mihinkään hyvään. Terveys ei kestä sellaista, eikä ole terveellistä tuo yksi ateria päivässäkään. Niin kuin itsekin sanoit, siitä tulee pahalle tuulelle ja paha olo. Silloin ei myöskään jaksa liikkua, harrastuksessasi tarvitset varmasti paljon energiaa. Jos sitä ei saa ravinnosta niin lihakset heikkenee ja aineenvaihdunta häiriintyy. Jos kaikesta huolimatta tulet siihen tulokseen, että sinun pitäisi laihtua (mikä ei kyllä mittojesi puolesta kuulosta ollenkaan järkevältä) niin sitten kannattaa syödä monta pientä ateriaa päivässä. Paljon salaattia, tummaa viljaa ja esimerkiksi kanaa. Vehnämössöt kannattaa jättää pois, ne lihottaa. Muista juoda aika paljon vettä, se pitää aineenvaihdunnan vilkkaana. Samalla kun liikut monta kertaa viikossa niin laihdut varmasti. Et kovin nopeasti, mutta terveellistä painonpudotusta ei ole mahdollista tehdä nopeasti. Idea on siinä, että syöt niin usein ettei oikeastaan ehdi tulla kamala nälkä. Silloin sinun ei edes tee mieli mitään makeaa tai rasvaista. Kehohan pyrkii nostamaan laskeneen verensokerin mahdollisimman nopeasti, siksi tekee mieli makeaa kun on ollut liian kauan syömättä. Vielä lopuksi kysyn, että voitko sanoa mikä se sun harrastuksesi on ja miksi siellä pitää olla vielä laihempi kuin sinä olet?

    No mun laji on telinevoimistelu ja kyl siin on pakko olla tarkka jos haluu pärjää.. Ja mä en oikeesti oo laiha, voin sanoo mitat: vyötäärö: 72cm, lantio 82 cm, reidet 52-53 cm(!!!) Tääl o nyt aamu, ni oon alottanu syömää eri taval oon syöny tänää kolme miniporkkanaa ja yhen mandariinin ja meen nyt lenkille ihan just. Tiiän et toi on aika vähän mut mä en vaa pysty syömää mitää jos on liikaa kaloreita, meinasin syödä jugurtin mut sit en kuitenkaa ku aattelin et se lihottaa..Onks mulla syömishäiriö ku oon näin vainoharhanen??

    Äänestä

  • Anaa kirjoitti:

    No mun laji on telinevoimistelu ja kyl siin on pakko olla tarkka jos haluu pärjää.. Ja mä en oikeesti oo laiha, voin sanoo mitat: vyötäärö: 72cm, lantio 82 cm, reidet 52-53 cm(!!!) Tääl o nyt aamu, ni oon alottanu syömää eri taval oon syöny tänää kolme miniporkkanaa ja yhen mandariinin ja meen nyt lenkille ihan just. Tiiän et toi on aika vähän mut mä en vaa pysty syömää mitää jos on liikaa kaloreita, meinasin syödä jugurtin mut sit en kuitenkaa ku aattelin et se lihottaa..Onks mulla syömishäiriö ku oon näin vainoharhanen??

    No tuollainen tarkkailu kyllä lipsahtaa helposti syömishäiriön puolelle. Ymmärräthän, että kun harrastaa paljon liikuntaa niin nimenomaan tarvitsee kaloreita, jotta jaksaa? Jos et syö terveellisesti tuon ikäisenä ja alat laihduttaa, niin ihan totta siitä seuraa pahoja ongelmia. Voi tulla häiriöitä kuukautiskiertoon ja siitä voi vanhempana seurata jopa lapsettomuutta. Ja tuo on melkein pienin harmi mitä syömishäiriöstä seuraa. Tiedän, että telinevoimistelu on juuri sellainen laji, missä pitäisi olla todella laiha. Aiotko ammattiurheilijaksi asti vai onko sinulle kyseessä vain harrastus? Jos se on vain harrastus niin erityisesti silloin suosittelisin kyllä, että et ota tuota syömishommaa niin vakavasti. Jos on paljon lihaksia niin silloin myös painaa enemmän ja kuten aiemmin jo sanoin, kaikki eivät ole vartalomalliltaan balettitanssijoita. Eikä telinevoimistelijoita. Aamulla sun kannattaa syödä sillä tavalla, että varmasti saat vatsan täyteen ja energiaa lounaaseen asti. Hyvä aamupala voisi olla esimerkiksi hedelmiä, kaurapuuroa, tuoremehua, kokojyväleipää ja pala juustoa. Tai sitten sitä jogurttia. Muista huolehtia riittävästä kalsiuminsaannista, muuten yllättää osteoporoosi jo nuorella iällä. Sen takia sun pitää syödä myös maitotuotteita. Et uskokaan mitä kalorimääriä aktiiviurheilija pystyy päivän aikana kuluttamaan, joten sinuna söisin aina vatsan täyteen, mutta terveellistä ruokaa. Urheilu ja syömättömyys on aina huono juttu. Kun syöt terveellisesti, mutta riittävästi niin jaksat myös paremmin. Vaikka telinevoimistelu olisi sulle kuinka tärkeää, niin eikös oma terveys ole kuitenkin tärkeämpää?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anaa kirjoitti:

Laihtuuko jos syö päivässä yhen kunnon aterian josta täyttyy suunnilleen klo 3-4 ja sen jälkee ei enää mitää? Oon alottanu ton, mutku ei oo vaakaa enää ni en tiiä oonko laihtunu mut mul on ainaki iltasin aina sairas nälkä ja aamul joten kai se toimii? Syön päiväs ehkä 800-900 kalorii ja oon 155/49. Haluun painaa noin 44-45. Mun maha on oikeesti ihan hyvä ku oon harrastanu urheiluu niin paljon et siin näkyy lihakset mut reidet on kauheet läskit!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu