mistä lisää aktiviteettia++

On motivointipallo, paljon leluja,leikkiä ja koira tuhoaa aina pois ollessa jtn!!! ja pissaa matolle vaikka osaa olla sisäsiisti. uros, puolivuotias, ja alkaa pinna mennä...voiko koira olla läheisriiippuvainen???

Mikä avuksi??
81098
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Mutta tyyli muuttuu kyllä runsas parin vuoden iässä.

Äänestä

moi. Meillä oli aikanaan samoja ongelmia.
Ensiksi hommasimme DAP:in, mikä sinällään jo rauhoittaa yksin jäävää koiraa. Sitten lopetimme leikittämisen sisällä, jotta oppisi olemaan sisällä rauhallisesti. Kotoa lähtiessä laitan koiralle esim. tyhjään maitotölkkiin tai vessapaperirullan hylsyyn tai vastaavaan pahvikoteloon makupaloja. Näin koiralla on luvallista silputtavaa kun jää yksin.
Kun tulet kotiin, älä tee siitä numeroa. Älä lepertele koiralle, vaan riisu rauhassa vaatteet ja kutsu sitten vasta koira luoksesi. Älä huomioi jos hyppii ja pomppii sinua vasten kun tulet. Näin se oppii, ettei poissaolosi tai tulemisesi ole ihmeellistä, vaan normaalia. Lenkitä koira ennen lähtöäsi hyvissä ajoin, jotta ehtii rauhoittua. Älä leikitä tai muuten kiihdytä sitä ennen lähtöäsi. Rauhallisena se jää helpommin nukkumaan kun lähdet. Jätä myös radio hiljkseen soimaan, se rauhoittaa koiraa.
Mikäli pystyt, siirrä toistaiseksi esim. hyllyiltä tavarat koiran ulottumattomiin kun lähdet kotoa ja jätä vaikka oma puserosi sen nukkumapaikalle turvaa tuomaan.
Älä menetä hermojasi, kyllä se siitä rauhoittuu.
Toivottavasti tästä on hiukan apua.

Äänestä

annettiin sinulle, niin yhdyn minäkin noihin. Ja haluan sanoa, että juuri tuo IKÄ on vaikeinta. Minun koirani on nyt viisivuotias ja meidän yhteiselomme on jo pari vuotta ollut ah niin seesteistä. Mutta sinne kaksi-kolme-vuotiaaksi saakka minulta kyllä meni pinna aika usein, mikä taas ei auttanut asiaa lainkaan, pahensi vain sitä.

En suosittele minäkään koirasi yletöntä leikittämistä. Vähennä riehumista ja anna koiralle aivotyötä ja sallittua revittävää yksin ollessaan. Sitten vielä sellainen juttu, että kuinka pitkään koirasi keskimäärin päivässä on yksin? Jos yksinolopäivät ovat kovin pitkiä, niin koiralle voi tulla eroahdistus.

Äänestä

Jos et vielä kovasti ole aloittanut harrastamaan, niin nyt olisi varmaan sen aika, eli perustottelevaisuutta, nenätyötä yms.
Tuttava harjoittelee koiransa kanssa päivittäin useampia tunteja, sanoo että tämän rotuinen tarvitsee paljon työtä/tekemistä.

Äänestä

Mulla menossa toinen tervu narttu, eikä kumpikaan ole tehnyt mitään pahaa. 6-7 tuntia yksin päivisin kotona. Aamulla olin ihan pentuna sen kanssa 1/2 - 1 h ulkona 1 h sisällä,illat ollaan yhdessä josta ulkona n.1-2 h, viikonloput koulutuksissa, koirapuistossa, näyttelyissä yms muissa jutuissa missä pentu saa olla mukana.Meillä on ollut pennulle myös paljon ihmislapsi seuraa/leikkejä.
Etsi koirallesi koirakaveri/leikki seuraa, ota yhteyttä kasvattajaan ja neuvoja sieltä.
Iloa koirastasi :-)

Äänestä
  • eläessään tehnyt minkäänlaisia tuhotöitä. Pentuna se pureskeli kerran yön aikana lankoni nahkakengän palasiksi, siinä kaikki. Koirani on nykyään kuitenkin onnellisessa asemassa sikäli, että se joutuu olemaan yksin vain hyvin vähän. Opiskelen, ja aamuisin vien Ossin päivähoitoon äidilleni. Aiemmin kun äitinikin oli töissä, Ossi oli yksin keskimäärin kuusi tuntia päivässä. Silloin sille jätettiin tiukasti pakattuja pahvipaketteja, joissa oli sisällä namupaloja. Nuo paketit Ossi päivän mittaan repi, eikä kajonnut muuhun kalustukseen.

    En kovin paljon ole koirani kanssa käynyt tokossa ja sellaisissa, vaan vien sen metsään juoksemaan ja leikimme siellä kaikenlaista piilosesta lähtien. Belggari vaatii kyllä todella paljon liikuntaa, olen huomannut.

    Äänestä

  • Tuija-Sisko kirjoitti:

    eläessään tehnyt minkäänlaisia tuhotöitä. Pentuna se pureskeli kerran yön aikana lankoni nahkakengän palasiksi, siinä kaikki. Koirani on nykyään kuitenkin onnellisessa asemassa sikäli, että se joutuu olemaan yksin vain hyvin vähän. Opiskelen, ja aamuisin vien Ossin päivähoitoon äidilleni. Aiemmin kun äitinikin oli töissä, Ossi oli yksin keskimäärin kuusi tuntia päivässä. Silloin sille jätettiin tiukasti pakattuja pahvipaketteja, joissa oli sisällä namupaloja. Nuo paketit Ossi päivän mittaan repi, eikä kajonnut muuhun kalustukseen.

    En kovin paljon ole koirani kanssa käynyt tokossa ja sellaisissa, vaan vien sen metsään juoksemaan ja leikimme siellä kaikenlaista piilosesta lähtien. Belggari vaatii kyllä todella paljon liikuntaa, olen huomannut.

    on Jumala luonut erilaisiksi ja kauniiksi, jokaiselle omanlaisen.

    Luin Galleriaasi, jossa sanoit, et Isä on taiteilija, olen samaa mieltä.

    Tänään olin kuuntelemassa Victor Klimenkon laulua ja kiitin Jumalaa tästä mahtavasta lahjasta veljelläni Herrassa.

    Jumala on suuri ja ihminen pieni

    Äänestä

Hei. Kärsivällisyyttä vain ja olet saanutkin jo hyviä vinkkejä edellä mainituissa. Itse vien aamuisin koirani vain sen verran ulos että saavat hädät tehtyä eivätkä kerkiä niin innostua, että jatkaisivat riehumista kotona.
Meillä toinen belgi teki tuhoja 1,5 v. saakka ja toinen lopetteli sisään pissaamisen vasta vuoden iässä. Toisilla vie enemmän aikaa, mutta kyllä se siitä. Tosin meillä tehdään edelleen pieniä jekkuja(tuhoja) edelleenkin,vaikka koirilla ikää pian 2 ja 8vee..belgin elämää;)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


omistaja000000000000 kirjoitti:

On motivointipallo, paljon leluja,leikkiä ja koira tuhoaa aina pois ollessa jtn!!! ja pissaa matolle vaikka osaa olla sisäsiisti. uros, puolivuotias, ja alkaa pinna mennä...voiko koira olla läheisriiippuvainen???

Mikä avuksi??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu