Olen ulkomaanliikenteen kuljettaja joudun käyttämään paljon laivoja Suomi- Ruotsi ja Suomi-Saksa välillä. Senjälkeen kun tallink osti superfastin, homma on mennyt todella huonoksi: ruuan taso on laskenut (kala haisee mädälle metrien päähän) eikä muusakaan ole kehumista, jos yleisestä vessasta hajoaa pytty niinse on rikki sitä ei korjata, hytit ovat paskaisia edellisen asukkaan jäljiltä, sisätiloja ei ole siivottu sitten Kreikkalaisten . Pahinta on varkaudet ja tappelut: Suomalaisesta rekasta hävisi peili varsineen matkan aikana, kaksi virolaista hakkasi saksalaisen tyttökuskin sairaala kuntoon (kylkiluita poikki keuhko puhki) henkilökunnan komentti polisia ei tarvita.Henkilökunta suojelee virolaisia ja venäläisiä, ikinä ei löydy valvonta kameran kuvaa (kamerat on mutta niitä ei käytetä).
Palvelu on huonoa jos sitä yleensä on yleisin vastaus on :ei ole.
Mutta eihän tällä ole mitään väliä homma kannatta pestäänhän tässä itämafian rahaa.
SIIS YSTÄVÄ HYVÄ JOS HALUAT LAIVALLA SAKSAAN VALITSE JOKU MUU KUIN TALLINK/SUPRFAST
Palvelu on huonoa jos sitä yleensä on yleisin vastaus on :ei ole.
Mutta eihän tällä ole mitään väliä homma kannatta pestäänhän tässä itämafian rahaa.
SIIS YSTÄVÄ HYVÄ JOS HALUAT LAIVALLA SAKSAAN VALITSE JOKU MUU KUIN TALLINK/SUPRFAST
Vastaukset 5
Vanhimmat
Mutta voin arvata että täällä aletaan kohta jauhamaan Siljasta. Ihmiset kun eivät ole tajunneet että Siljalla ei ole VIELÄ tehty muutoksia henkilöstöön tai laivoja liputettu Viroon.
Superfast on, ikävä kyllä liputettu Viroon?(olenko väärässä) ja miehistö vaihdettu tunnetusti tahdittomaan Virolaiseen.
Toivottavasti Tallink ei siirrä näitä fasteja Silja brändin alle (niinkuin on ollut suunnitelmissa). Muutoin myös, jo kolhun saanut Silja saa lisää nekgatiivista "mainetta".
on nykyään ihan samanlainen meininki, kuin muillakin Tallinkin merirosvolaivoilla. Henkilökunta on halvinta mitä pikkurahalla saa ja asiakaspalvelumotivaatio sekä ammattitaito tietty myös sen mukaista. Suomalaisen matkustajan kannattaa todellakin valita matkalleen toinen laivayhtiö, meillä ei ole totuttu tällaiseen palveluun, tai nimenomaan sen puutteeseen. Jotenkin voisi ehkä ymmärtää jos Tallinkin hintataso olisi ihan huomattavan halpaa, mutta kun ei ole, vaan pikemminkin päinvastoin-EI KIITOS!!
Älkää vaan ikinä erehtykö menemään Tallinkin Superfastille tai mihinkään tallinkin omistamalle laivalle. Virolaisten henkilökunnan palveluhalu puuttuu kokonaan, joten SANOKAA EI TALLINKILLE!!!!!!!
tallink todellakin on paska henkilökunta varastaa tiuskii eikä palvele!. alkoholia anniskelllaan kenelle tahansa jos vain rahaa on
kalan voi kypsentää leivänpaahtimessa niinkuin Mehtonen seurueineen. Sehän on sitä normaalia risteilykäyttäytymistä. ;)