Eli kysymyshän tulikin jo....minulla on kaksi poikaa,joista toinen ei koulussa ja toinen ekalla luokalla.kumpakin höpöttävät tästä "runesta" suu vaahdossa,vaikka eivät koskaan ole moista pelanneet..Asiantuntijat,kertokaahan mielipiteenne,minkä ikäisille peli on tarkoitettu,onko siinä väkivaltaa tms,maksaako se ??????kiitos ja hyvää uutta vuotta!!!!!
Mikä on runescape?????
tietämätön äiti:(
251910
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
ei ne saa pelata koska pitää olla 13pienintään..mut jos pelaa jonkuu 13tai yli13vuotiaankaa ni sit voi senkaa paleta ihan vapaasti..
ja hyvää uutta vuotta
...aika moni 8-12 vuotias pelaa ilman lupaa.
Pieni "tietopamaus", mitä tuskin tarvitsisi kertoa. Voin kyllä sanoa että peli on suunniteltu 13vuotiaille, mutta kyseistä peliä pelaa todella moni (ehkä jopa 60%) näistä on 8-12v. Pelistä ei tarvitse maksaa, mutta jos haluut siihen ns. "Lisäosan" niin valitettavasti siitä täytyy maksaa, maksutavarasta riippuen, 5-10€. Pelissä on tarkoitus kehitellä omaa combattasoansa ja muita taitoa. Combattasoa saa taistelemalla lukuisia hirviöitä vastaan. Muihin taitoihin kuulu esim. Puunhakkuu, louhiminen, kalastus, kokkaus, ymmämuuta tekemistä. Pelissä on tehtäviä, mitä peläjään täytyy suorittaa, ja jokaisessa tehtävässä on jonkinlainen palkinto. Pelissä tarvitaan kirjoitustaitoa jos yrität pärjätä, lisäksi myös englannin taito olisi hyvä. Jos nyt annat lapsesi sitä luvan pelata.
Niin peliä voi päästä pelaamaan osoitteessa: http://www.runescape.com/
Hyvät uudet vuodet toivottaa, Kaingq!
Kiitos jo näistäkin tiedoista,ja enemmänkinkin luetaan ihan mielenkiinnolla! Kyllähän minä vähän sitä mieltä olen,että saisi vielä jäädä sen pelaaminen...saa kelvata moottorikelkkapeli vanhalta pleikkarilta;) Kunhan poika kasvaa ja oppii sujuvasti kirjoittamaan ja lukemaan ym....Itsekkin olen ollut hiukan hämilläni kyseisen pelin takia,koska niin moni tuttavani antaa alle koulu-ikäistenkin lastensa pelata sitä....mutta yritämpä nyt ottaa itse asiasta ensin selvää...
1. Aloitin runescapen pelaamisen 8 vuotiaana koska ymmärsin silloin jo vähän englantia.
Runescapea on hankala pelata jos ei osaa kirjoittaa/lukea tai ei osaa englantia.
Runescapessa myydään ja ostetaan paljon esineitä/aseita/haarniskoja ja useimmat pelaajat jotka niitä myyvät puhuvat englantia.
2. Runescape ei ole kovin väkivaltainen peli.
3. Runescapea pystyy pelaamaan jos osaa muutamia englanninkielisiä sanoja (hi, buy, sell, trade, shop, bow, arrow, platebody, platelegs, helmet, chainbody ym ym)
4. Runescapesta oppii ihmeellisen paljoa asioita kun sitä pelaa (itse opin varmaan yli 100 englanninkielistä sanaa kun aloitin).
5. Jos pelaaja on 7 tai alle kannattaa pyytää vanhempaa pelaajaa auttamaan jos ei osaa jotain.
6. Pelissä on opetus kenttä jossa oppii melkein kaikki mitä aluksi tarvitsee tietää.
Mukavia pelihetkiä
www.runescape.com runescapen sivut. Sivulta löytyy vanhempien opas joka kertoo kaiken tärkeän pelistä
http://kbase.runescape.com/lang/en/aff/runescape/viewcategory.ws?ref=main&cat_id=884
Jos linkki ei toimi niin etusivulla vasemmalla olevassa palkissa on Parent's Guide kohta.
kuitenkin. runescapen ikäraja on 13v vaik ite oon 12v. mielestäni riittää se et osaa englantia ja runescapen väkivaltaisuudesta : kun ukko kuolee se menee vain polvilleen maahan sillai et pääkin osuu maahan. ja verta tulee kun hahmosi iskee toiseen nii semmoinen tämän kokoinen punainen "lumihiutale" ja tässä on koko [ ] ja se katoaa ja ton [ 4 ] tulee vaikkapa kuinka paljon hahmosi iski toiseen hahmoon tai sitten npc hahmoon = no player control hahmoon
sori tuo isäksi nimitys... :)
joo,mamma olen;) ja kiitos valaisevista ja ystävällisistä vastauksista jokaiselle!!!!!
NPC tarkoittaa kylläkin non playing character eikä no player control.
ikäraja on 12 ja on olemassa sellanen juttu joka on maksullinen ei ole kuitenkaan pakollinen
runescapeen saa luotua acon= pelaajan, vaikka ikä olisi 3v, mutta alle 13v jos laittaa iäksi "acollasi on quick chat"
runescape ei ole väkivaltainen peli aloitin sen jo 8v quick chatilla, eli quick chat= pelaaja ei voi kirjoittaa mitään .
Aloitin itse pelaamisen joskus 5v ja olen pelannu nyt lähes kymmenen vuotta (en pelaa enää kun ehkä kerran kuukaudessa). Opin kaikki englannin kielen sanat tämän pelin avulla ja olen nyt parempi kuin kukaan muu luokaltamme englannissa. Ei kannata huolehtia, peli on aika rauhallinen, varsinkin kun ei ymmärrä mitään eli ei myöskään osaa hyökätä ns.Monstereiden kimppuun. Pidä kuitenkin aikaraja poikasi pelaamisessa, koska tämä on koukuttava peli. Jos nyt pelkäät poikasi tietojen leviämisestä (niin kuin minun äitini aikoinaan) voin kertoa että peli on turvallisimmillaan jos poikasi käyttää "quick-chattia" eli hän ei voi itse kirjoittaa mitään vaan hänen pitää valita mitä haluaa sanoa. Näihin sanoihin EI kuulu mitkään henkilökohtaiset tiedot, koska niiden kertominen on Runescapessa sääntöjen vastaista. Pelissä ei roisku verta eikä päitä katkota. Pelin "suositusikäraja" on 13v mutta 10v voi pelata sitä quick chätillä. Neuvo poikaasi salaamaan salasanansa, ja sano hänelle että älä anna sitä edes parhaalle kaverille koska tämä "paras kaveri" voi ryövätä hänen pelin sisäisen pankkinsa ja hänen arvotavarat. Monet pelaajat huijaaavat nuoria ja tietämättömiä pelaajia antamaan heille oman salasanansa jotta he saisivat varastetuksi kaikki heidän pelin sisäiset tavaransa. Peli on todella hyvä ollakseen ilmainen, jä tämä pelin rankattiinkin jonain vuonna maailman parhaaksi nettipeliksi. Pelin traileri voi vaikuttaa synkältä, mutta itse peli on "kiva". Peliin on myös keksitty botteja, eräänlaisia ohjelmia jotka vaikka hakkaavat puuta sinulle kun olet nukkumassa. Botit ovat sääntöjen vastaisia, mutta kuitenkin suuri osa pelaajista käyttää näitä. Peliin voi ostaa memberin eli jäsenyysmaksun jolla pääsee eri paikkoihin ja saa erilaista tavaraa. Se maksaa 5-10 euroa kuukaudessa riippuen ostotavasta. Suosittelen kuitenkin memberin ostamista vasta kun poika on oppinut kunnolla pelaamaan peliä ja hänen hahmonsa taso on noussut korkeaksi. Hahmon tasoa voi nostaa tappelemalla örkkejä ja erilaisia olentoja vastaan. Pelissä on monenlaisia tasoja, esimerkiksi puunhakkuu ja kalastus.
Toivottavasti tämä tieto auttoi sinua!
runescape on mmorpg peli. runescape on keskiaikainen ritaripeli ,jossa ritarit voivat taistella hirviöitä kuten lohikäärmeitä vastaan tai muita pelaajia vastaan. Runescapen ikäraja on 13.
haistappa v*ttu jne. pentu.
lol jos se on äiti niin miten se voi olla pentu saatanan homo.
Runescape on hyvä peli näin alkuun ja quick chatti kannattaa memberin voisi ostaa
vasta kun poikasi ovat 90-126 combat levelsiä (elleivät ole jo) meinaan siellä on paljon pahempia vihollisia , ja enemmän rahaa pelissä kuin F2P (free to play).
ELÄ anna poikasi pelata tälläistä peliä ensinnäkin se aiheuttaa riippuvuutta ja kun on runescapeen riippuvainen alkaa kavereiden kanssa juoda ns `ES` eli energiajuomaa se todella aiheuttaa yli vilkkautta ja ärtyneisyyttä.vaikka täällä kovasti väitetään että runescapessa ei ole väkivaltaa niin sitä siinä todellakin on verta lentää ja kerran menin poikani huomaamatta hänen huoneeseen ja kuulin kuinka he puhuivat kuulemani oli melkoinen järkytys 8,5 vuotiaalta pojaltani kun hän tokaisi kaverilleen että nuilla s****nan lestoilla on vi**sti energiaa ja kohta kuolen tolle. tuon jälkeen käskin kaverin lähteä kotia vaikka olin jo luvannut hänen olla yökylässä ja poikani oli sen jälkeen viikon kotiarestissa ja kuukauden tietokone kiellossa.
Terveisin nyt noin 9 vuotiaan pojan isä.
Pelkästää jonnet pelaa tota, surkea peli.
no se ei oo raaka peli. jas siina pelissä oppii englantia.
Vitut opi mukula
esjonne
Nojaa, itsehän olen 20v ja pelaan vieläki Runescapea
haistappa v*ttu jne. pentu.