otettiin lapsi huostaan 7 v sitten kun äiti haki apua jaksamiseen vaikean As-lapsen hoitamisessa. Lapsi sijoitettiin perheeseen ja tapaamiset estettiin systemaattisesti sen jälkeen.
Nyt vähän aikaa sitten kun lapsi täytti 18 v, hänellä ei ollut mitään muuta paikkaa mihin mennä kuin palata äitinsä luokse. Hän ei ollut saanut mitään terapiaa eikä kuntoutusta noiden sijoitusvuosiensa aikana. Äiti sai siis takaisin täysin yhteiskuntaan kykenemättömän lapsen.
Mutta yllätys yllätys: Tuo huonoksi todettu huostaanottoäiti, sai lapselleen heti paikan erityislasten koulussa kun vain pääsi taas hoitamaan lapsensa asioita.
Eikö ole tosi kummallinen juttu, että huorat, narkkarit, hullut äidit ovat monesti ne ainoat ihmiset, jotka ymmärtävät lapsensa parhaasta edes alkeellisimpia aakkosia?!"!?!?!?!?! Ne äidit, jotka leimataan tuollaisiksi, vaikka eivät olisi sitä koskaan olleetkaan.
Nyt vähän aikaa sitten kun lapsi täytti 18 v, hänellä ei ollut mitään muuta paikkaa mihin mennä kuin palata äitinsä luokse. Hän ei ollut saanut mitään terapiaa eikä kuntoutusta noiden sijoitusvuosiensa aikana. Äiti sai siis takaisin täysin yhteiskuntaan kykenemättömän lapsen.
Mutta yllätys yllätys: Tuo huonoksi todettu huostaanottoäiti, sai lapselleen heti paikan erityislasten koulussa kun vain pääsi taas hoitamaan lapsensa asioita.
Eikö ole tosi kummallinen juttu, että huorat, narkkarit, hullut äidit ovat monesti ne ainoat ihmiset, jotka ymmärtävät lapsensa parhaasta edes alkeellisimpia aakkosia?!"!?!?!?!?! Ne äidit, jotka leimataan tuollaisiksi, vaikka eivät olisi sitä koskaan olleetkaan.
Vastaukset 14
Vanhimmat
jotkut itkevät kun kukaan ei kuulema kerro huostaanoton syitä?
Tuo alemman ketjun tyyppi: Laita tähän vastaukseksi, mitä syitä sinä haluat? Haluatko, että minä kirjoitan olevani alkoholisti, hullu tai narkkari? Nekö ovat ne ainoat syyt, jotka sinulle syiksi kelpaavat? Jos näin on, tulet pettymään, koska en halua valhdella sinulla enkä kenellekään muulle. Mitä hyötyä valehtelusta lapselleni olisi?
Tutustu asioihin, vaikka eduskunnan sivuilta uutta lakia säätäneen työryhmän muistioon tai suoraan lakiesitykseen. Sieltä saat paljon vastauksia kysymykseesi, miksi kukaan ei kerro täällä syitä huostaanottoon.
Entä ne syyt, joista täällä on paljonkin kirjoitettu? Mitä syitä sinä haluat, jos ne eivät kelpaa sinulle syiksi ollenkaan?
se aiemman viestiketjun tyyppi, ja vastaan nyt kysymykseesi:
En halua sinun kertovan olevasi mitään muuta kuin oikeasti olet. Minulle olisi kelvannut mikä hyvänsä syy. Olisi kelvannut sekin, ettei syytä tahdota kertoa, jos se olisi asiallisesti ilmaistu. Minä en ole pyytänyt ketään valehtelemaan.
Olen pahoillani, etten lukenut joka ikistä viestiketjua tällä palstalla, ennen kuin kysymykseni kysyin. Niissä muutamassa mitä luin, ei mitään syitä kerrottu, ainoastaan keskityttiinhaukkumaan sossut, sijarit ja kanssakirjoittajat.
Olen pahoillani, etten ole riittävästi asioihin tutustunut. Saattaa olla, että jatkossa vielä tutustun. Nyt tämä palsta, ja teidän syynne saavat minun puolestani olla. En ole missään muualla törmännyt näin epäkohteliaisiin ihmisiin kuin täällä, ja sinun viestisi vahvistaa käsitystäni. Millä perusteella sinä edes kuvittelet, että haluaisin sinulle jotain pahaa? Millä perusteella sinä suhtaudut minuun näin vihamielisesti? Mitä näin pahaa minä oikein tein, ettei minuun voi edes asiallisesti vaivautua suhtautumaan? Itse en ole, ainakaan tietoisesti, ollut asiaton kenellekään. En ole kenellekään tarkoittanut pahaa.
Toivotan hyvää uutta vuotta sinulle ja kaikille muillekin. En aijo enää tälle palstalle eksyä, olen pahoillani että koskaan edes eksyinkään. Ilmeisesti teidän pahaa oloanne helpottaa se, että saatte loukata itsellenne tuntemattomia ihmisiä ilman syytä. Minun mieleni se valitettavasti pahoitti.
????
yksi niistä on alentuvainen, mitätöivä
jopa halveksuva suhtautuminen kanssa ihmisiin (= tällä palstalla tuiki tuntemattomiin ihmisiin).
Mihin tutkimukseen sinä keräät vieraiden ihmisten, perheiden
henkilökohtaisen tragedian syitä
(lapsen huostaanotto omasta perheestään on yksi sellaisista!)?
Mitä sinä sellaisilla tiedoilla teet?
Jos haluaa edesauttaa, parantaaa
lasten ja perheiden asemaa Suomessa,
sitä voi tehdä myös asiallisilla ja sivistyneilläkin tavoilla.
Ei itseään ylentämällä ja omaa egoaan pönkittämällä
huostaanotettujen lasten vanhempien palstalla!
moukka joka tapauksessa! Kirjoitit näin:
"Onpa kumma palsta!
Kirjoittanut: äiti ja sijaisäiti 1.1.2007 klo 01.10
Kukaan ei kerro, miksi lapset huostaanotettu. Miksi? Ei haluta myöntää,että ei vanhemmuuteen kyetä? "
Kun tuolla tavalla tulet nokkimaan tänne, niin itke kuule ihan rauhassa, jos sinulle vastataan samalla mitalla takaisin :)
Sinulle vastattiin IHAN HYVIN kysymällä, millaisia syitä sinä haluat kuulla, mutta sivuutat kysymyksen ihan täysin. Ai sinä odotat asiallisuutta toisilta, vaikka itse käyttäydyt asiattomasti. Kun kerran jo aloituksessa otat sen ennakkoasenteen, että ilmeisesti mielestäsi ainoa hyväksyttävä syy on 'kyvyttömyys vanhemmuuteen', niin mitä ihmettä enää sen jälkeen kyselet yhtään mitään!
Ja mitä helvettiä se sinulle kuuluu, miksi kenenkin lapset on huostaanotettu, HAH! Ei kenenkään velvollisuus ole nettipalstoilla kertoa omista asioistaan yhtään mitään!
tuota antamaasi esimerkkiä. Olen tällä palstalla tasan kerran kysynyt, mikä on ollut syynä aiheettomaan huostaanottoon. Asiallinen kysymys ilman kenenkään haukkumista ja kenenkään vanhemmuuden kykyä arvioimatta. Sain haukut vastaukseksi, aivan kuten nyt. Kertaakaan en ole kenellekään mitään pahaa tehnyt. Mistä ihmeestä sinä edes kuvittelet tietäväsi kuka minä olen, ja mitä minä olen kirjoittanut täällä??????
Tuohan kuulosti metkalta! Kannattaa elää elämänsä niin, että lapsia mahdollisesti hankkiessaan hoitaa ne hyvin, tai ei edes hyvin vaan erinomaisesti, niin ei konsaan tarvitse olla missään tekemisissä huostaanottoviranomaisten kanssa. Ihan niin kuin meidän perhe ja itse asiassa kaikki perheet keitä tunnen. Ei lapsia niin vain tulla ottamaan huostaan kesken kauniin päivän ilman mitään erittäin pätevää syytä. Mutta kun elää sellaisissa harhoissa, joissa ei sitä lastakaan ole kyennyt hoitamaan, voi kaiketi itsekin aidosti uskoa olleensa aivan syytön koko itseaiheutettuun tragediaan.
Ovathan nämä "lapseni-vietiin-ilman-syytä-ruikuttajien viestit toisaalta hupaisaa luettavaa, niin että jatkakaa toki ;) Kornimpien kp-kirjoitusten postituslistalla on usein linkkejä tänne, eikä aiheetta.
henkilökohtaisesti en ymmärrä mitä saat itsellesi näillä toisia heikompiosaisia ja viranomaismyllytykseen joutuneita ihmisiä pilkkaavilla ja väheksyvillä kirjoituksillasi.
sinunkin kannattaa elää oma elämäsi
niin hyvin ja todella hyvin ennakoiden
(ei eroa, ei sairautta; itsellesi, puolisollesi, lapsillesi, ei mitään kriisejä, työttömyyttä tms. jne)
tai toivoen ettet koskaan etkä ikinä
joudu kenenkään itsestäsi riippumattoman tahon vuoksi (päivähoito, koulu, harrastukset jne) minkäänlaiseen sosiaalisirkukseen tai vastaavaan.
Toivo myös etteivät lapsesi koskaan sairastu,
joudu minkäänlaiseen onnettomuuteen,
niin että olisit jotenkin tai jollakin muotoa yhteiskunnan avun, tuen tai lapsesi hoidon tarpeessa. äläkä elä harhoissasi äläkä kuvitelmissasi.
hauskaa ja hupia sinulle näin vakavan asian tiimoilta!
on yksin huoltajan henkilökohtainen tragedia,
ja sitä suuremmalla syyllä jos lapsen huostaanotto on tehty lainvastaisesti ja epäoikeudenmukaisesti.
kirjoittanut tätä edellistä viestiä, johon nyt vastasit. Minä olen siis se edellisessä ja tässä viestiketjussa osakseen saamiaan haukkumisia ihmetellyt. Tosin nyt alkaa selviämään syykin niille haukuille. Tällä palstalla ei ilmeisesti ymmärretä, että täällä kirjoittaa useita ihmisiä, ei yksi ainoa. Minun syykseni on siis niputettu toisten ihmisten kirjoittamat pilkat... Käsittämätöntä...
kun täällä on yksi, tai ehkä kaksi kärttyistä biovanhempaa jotka kirjoittavat varmaan 90% biojen viesteistä. Vastaavasti nämä pari onnetonta luulevat sijareita olevan täällä pari ja muita äitejä pari, niinpä sitä niputetaan kaikki sievään nippuun. Tosiasiassa biovanhemmat tuntuu olevan vähemmistö niistä ketä täällä käy.
Mutta hei, minäkin haluan sille postituslistalle! Missä osoitteessa sinne voi liittyä? Kiitos!
asiat ovat huonommin ja ovat puolustuskyvyttömämpiä kuin muut,
heidän solvaaminen ja piikittely on
ala-arvoista ja todella ikävää. eikö sinusta? (lyötyä saa lyödä, potkittua saa potkia...)
Huonommassa ja heikommassa asemassa olevien lasten vanhempien piikittely ja iva,
se kohdistuu samalla myös lapseen.
en ole äiti/sijaisäiti mutta hänen kirjoituksensa oli ihan asiallinen. MIKSI sinä täällä hermostut jokaiselle ihmiselle joka kyselee huostaanotoista. SE VAAN kuulostaa niin käsittämättömältä, että ilman mitään syytä lapset viedään, että SAA kait sitä vähän kyseenalaistaa. Osuuko liian arkaan paikkaan vai muutenko et kestä toisten asiallisia(!) kirjoituksia
kuinka hyvin päättäjien ja lainsäätäjien tiedossa?
Lastensuojelulaissa ja siinä tehtävässä uudistuksessa on ja olisi
todella suuren "remontin" paikka.
Kyseessähän on mitä ilmeisimmin
lasten suojelu?