Opaali

Sain lahjaksi Opaalin.
Tuon kiven niin kaunihin.

Sateenkaaren väreissä loistaa.
Kuinka kauniina toistaa.

Luonto itseään.
Kun muovannut on kiveään.

Teen korun kaulalleni.
Mustoksi kullaltani.

On kallehin aarre lippaassa.
Kulta kaukaisen maan, Opaali.
1157
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Vauh! Opaali on todella kaunis! (ja musta opaali vielä kallisikin!) Kivejä hioneena ja kivifriikkinä, innostuin heti! :)) Siitä lahjasta kannattaa kirjoittakin runo! :)

Mutta jokos minä sinne nukkumaan...? :))) Et' öitä! ;)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Margitta kirjoitti:

Sain lahjaksi Opaalin.
Tuon kiven niin kaunihin.

Sateenkaaren väreissä loistaa.
Kuinka kauniina toistaa.

Luonto itseään.
Kun muovannut on kiveään.

Teen korun kaulalleni.
Mustoksi kullaltani.

On kallehin aarre lippaassa.
Kulta kaukaisen maan, Opaali.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu