Mahdollisesti kiinnostaisi käytetyn Avensiksen osto, ja nyt pitäisi kuulla kokemuksia Avensiksesta ennen ja jälkeen faceliftin. Onko Avensis parantunut faceliftin jälkeen lisähinnan arvoisesti? Verrattuna siis ensimmäiseen Ave-malliin.
Avensis facelift vai ei facelift?
TA
9948
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Uudemmassa moottoreissa on ketjukäyttöinen nokka-akseli ei n. 200 euron vaihtotyötä tosin vaihtoväli on 105 tkm. 1.6 mallin kulutukset laskeneet n. 0.5 l/100, VVTi moottoreissa parempi alavääntö, paremmannäköinen maski ja lamput ja valot ovat tehokkaammat. Uudemmassa myös ajotietokone.
Uudemmassa huonompaa takajarrut ovat levyjarrut vanhemmassa rumpujarrut(Levyjarrut takana likaantuvat huomattavasti enemmän kuin ededssä).Rumpujarrut takana ovat idiootti varmat esim. itselläni carina e ja takajarrut toimineet moitteetta jo 450 tkm vain kengät vaihdettu 350 tkm kohdalla.
Itse ostaisin uudemman.
Virkistäppä meikäläisen muistia, milloin se malli tarkalleen vaihtui..? Onko vm 2000 jo uusi..?
Ne ajovalot kylläkin huononivat
Eikös facelift Avensiksen kaukovalojen referenssiluku ole 17,5 kun se vanhemmassa mallissa on 25. Tahtoo sanoa sitä, että uuden mallin Avensikseen pystyy laittamaan kunnolliset lisäpitkät ja sen jälkeen näkee.
Vanhempaan malliin saa laittaa enintään ref 12,5 lisäpitkät ja sellaisista ei kovin kummosia valoja saa.
osta ehdottomasti uudempi malli koska:
*listat ei putoile
*penkinlämmittimet ei pala
*ohjaus ei muksahtele
*ovien(ikkuna)tiivisteet ei irvistä
*parempi, vääntävämpi, huolto ystävällisempi
moottori
*ajotietokone vakiona
*muodikkaampi keula
* ym.. ym..
Niin, D4D painaa 35kg enemmän kuin TD, ei kuitenkaan johdu moottorin painosta???
Eikös koria vahvistettu joistain pakoista?
Tosin vanhasta löytyy 1.8 laihaseosmoottori, joka kuluttaa vähemmän kuin 1.6
Noista vioista mm listat tiivisteet ym. pikkuhommat korjattiin jo aikaisemmassa mallissa vm 99 lähtien. Ne erottaa fiksummasta sisustuksesta. KJankaat ei ole sitä pöljän näköistä läimäretyyliä.
Mutta kylläpä nuo VVTi mottorit on sen verran fiksumpia vekottimia varsinkin 1,8 että sen puoleen kannattaa hankkia uudempi jos hinnalla ei ole niin tarkkaa väliä.
entinen oli hienompi,uusi on huonompi