Siivotonta

Kävimme tuossa vaimon kanssa aamulenkillä ja kauhistelimme sotkua. Onhan se varmaan hienoa ja trendikästä paukutella vuoden vaihtumisen kunniaksi, mutta miksi kaikki roina jätetään sitten maastoon?

Olimme eilisiltana katsomassa kun tyttärenpoikamme ampui raketteja, ja lopuksi sitten keräsi roinat muovipussiin ja vei ne pois. Soisin tämän tavan yleistyvän.
61043
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

asiasta. Miten asiaan voisi puuttua?
Olisiko ympäristölautakunnan hommia? En tiedä. Olisiko pj:n paikka?

Äänestä
  • Heippa! Meidän perhe myös keräsi kaikki rojut paukuttelun jälkeen, mutta sitten huomasimme erään pikku seikan: missään ei näy roskiksia. Ei siinä mitään, toimme kotimme roskikseen rojumme, mutta mielestämme roskalaatikoita voisi olla joka kulmassa jo ihan yleisen siisteyden takia, uusi vuosi tai ei.

    Äänestä

  • keräsin kirjoitti:

    Heippa! Meidän perhe myös keräsi kaikki rojut paukuttelun jälkeen, mutta sitten huomasimme erään pikku seikan: missään ei näy roskiksia. Ei siinä mitään, toimme kotimme roskikseen rojumme, mutta mielestämme roskalaatikoita voisi olla joka kulmassa jo ihan yleisen siisteyden takia, uusi vuosi tai ei.

    Te esimerkillisestä toiminnasta.
    Jokainen siivotkoon jälkensä tai jotain sinnepäin. Muistaakseni. Ja roskapussi mieluummin omaan roskikseen.
    Olen nähnyt muunkin laista käytäntöä.

    Äänestä

Eräällä sivulla luki näin.
Eräässä kaupungissa joku äiti oli sanonut lapsille jotka halusi siivota omat sotkut oli sanonut, että ei teidän tarvi siivota että kyllä keväällä kaupunki siivoo ne paukuttelu jäljet. Sanonpa ettei porvoo ole ainut.

Hyvä juttu jos jokainen siivoo omat sotkut.

Äänestä

"Trendikästä", juu. Niinpä. En jaksa ymmärtää, mikä siinä paukuttelussa tuntuu aikuisiakin ihmisiä viehättävän... Mutta joka tapauksessa - silläkin uhalla, että meikäläistä soimataan vanhaksi, hautaan valmiiksi tapaukseksi - on pakko sanoa, että ainakin kaikki muoviosia sisältävät uudenvuodenräjähteet pitäisi kieltää lailla...

Äänestä

olet. Mutta jos lukee tuon alla olevankin ketjun, niin taitaa olla liikaa toivottu tuo siivoaminen ja siisteys. Eivät toiset näytä kunnioittavan edes ihmisten omia pihoja, miten sitten yleisiä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


meininkiä kirjoitti:

Kävimme tuossa vaimon kanssa aamulenkillä ja kauhistelimme sotkua. Onhan se varmaan hienoa ja trendikästä paukutella vuoden vaihtumisen kunniaksi, mutta miksi kaikki roina jätetään sitten maastoon?

Olimme eilisiltana katsomassa kun tyttärenpoikamme ampui raketteja, ja lopuksi sitten keräsi roinat muovipussiin ja vei ne pois. Soisin tämän tavan yleistyvän.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu