Susista tuli todellinen riesa.

pajamu

Taas kaksi erinomaisen hyvää hirvikoiraa susien tapamaksi. Kaavin alueella viiden sudenlauma tappoi koekoiran heti aloitushaukusta. Muotovalio koira oli tuotu Ruotsista ja oli saavuttamassa juuri käyttövalion luokitusta. Revittyraato löytyi tutkan avulla. Samassa koetilaisuudessa ajoi susilauma pakenevan koekoiran heikolle jäälle joka petti ja koira hukkui järveen. Kaavin, Juankosken, ja Rautavaaran alueella on useita lisääntyviä susinaaraita ja senlisäksi uroksia jotka ovat muodostaneet reviirejä, silti vierailevia yksilöitä esiintyy jatkuvasti. Monet sudet ovat hyvin pelottomia ihmistä kohtaan. Olen itse tavannut todella suuren uroksen joka oli kuin vieraskoira, ei juuri peljännyt ollenkaan. Nämä susilaumat saalistavat ja uhkaavat kotieläimiä, ne tulevat pihapiireihin pelotta. Kyllä jotain pitää tehdä kohtuudennimissä. Suomessa on sanottu olevan 200 sutta jo kymmenenvuoden ajan. Kuka uskoo että ne ei ole lisääntynyt ollenkaan. Valetta koko laskentatouhu. Susia on paljon enemmän.    

7

644

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • .ertsu.

      kuka noihin laskentoihin muka on uskonu?täyttä paskaa jonka varjolla kantaa saatii kasvatetuksi.tulee propleemia vielä.

      • Pärjätään.

        Kyllä luontokuvassa taasen annettiin ymmärtää, miten kivoja ne ovat, sivumennen mainittiin että erämaa ilman susia ei ole erämaa. Suomessa varsinkin Napapiirin Etelä-puolella vaan ne erämaat alkaa olla vähissä.
        Itä-rajan taakse kuuluisivat tappaja-pedot.


      • erästelijä

        Sudet tuovat vain haastetta erästelyharrastukseen.
        Tulee siitä saaliista sen verran mielenkiintoisempi ja koirakantakin uusiutuu, kun ei tiedä metsälle lähtiessä, kumpi joutuu pataan.

        Ollaan totuttu pehmoelämään ja varmoihin hirviin.
        Ei sellaisessa "lahtaamisessa" mitään hohtoa ole.

        Ja koiriahan saa, kun heittää urokin nartun häkkiin. Mitä rahaan tulee, niin eihän hyvä ja hurjan jännittävä "extriimiharrastus" koskaan maksa liikaa, vaikka menisi pari karvaturria hukille syksyssä ja valtiohan maksaa....

        Että ei kun luonnonmukaista eräelämää kaikille tosimiehille ja erämaiden ritareille. Pehmopapat ja pullamössömetsästäjät ne susista jaksaa jauhaa.

        Antaa Hukan jolkottaa


    • Pajamu

      Samalla Kaavin alueella saalisti samana viikonloppuna toinen susilauma kaksi ajokoiraa ja repivät kappaleiksi. Koirien muuttunut haukku ja ulina paljastivat mitä tapahtuu. Omisajat eivät ehtineet pelastamaan vain tutkapannat löytivät ja vähäisiä jäänteitä, päät ja sellaista.

      • Kuunneltavaa

        Kun oma koira joutuu elävältä revittäväksi niiden perkeleiden hampaissa.

        Jos satun siihen tilanteeseen, niin ei jää susen saatanoista sananviejää, se on varma juttu.


    • exa

      Höpöhöpö. Sudet vain siirtyvät kohti länttä kuten niiden pitääkin. Pitäkäähän lahtarit huolta siitä, että susille riittää muutakin syötävää kuin pienet puudelinne.

      • hukkakauraa

        Kyllä noi tapahtumat täyttä totta on. Tällä samalla alueella laski eräs mummo koiransa ja sen pennun ulos niin kuin aina välillä koirat on laskettava. Pihaa vaanineet sudet nappasivat koiran ja tappoivat, repivät kappaleiksi, jäi vain pää jäljelle. Koiran pentu pakeni sillanalle jonneka sudet eivät mahtuneet ja se säilytti tällä kertaa sillä tempulla henkensä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      389
      5813
    2. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      15
      1752
    3. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      37
      1180
    4. Onko kaivatullasi ruuvit löysällä

      eli himmeä pääkoppa? 🪚
      Ikävä
      121
      1033
    5. Moraaliköyhä S-ryhmä

      S-ryhmä on kehystänyt Israel-boikottipäätöksen “ihmisoikeuslinjaukseksi”, mutta toteutus paljastaa sen onttouden: valiko
      Tampere
      95
      924
    6. Minkä biisin omisit sun kaivatulle?

      Pieni perustelu olisi kiva. ❤️
      Ikävä
      56
      904
    7. Asentajako putosi radiomastosta

      https://www.is.fi/tampereen-seutu/art-2000011707236.html Ihminen on kuollut pudottuaan radiomastosta Tampereen Teiskoss
      Tampere
      46
      902
    8. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      133
      899
    9. Miltä se tuntui

      Miltä se tuntui, kun ymmärsit minun ikävöineen sinua?
      Ikävä
      78
      861
    10. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimaisin ihminen jonka olet ikinä tavannut?
      Ikävä
      42
      852
    Aihe