Hero's Quest 1 (vanha roolipeli)

Hero's Quest-fani

Elikkäs rupesin miettimään, että mistä saisi tämän pelin originaali version. Pelin nimi vaihettiin Quest for gloryksi koska se sotkettiin johonkin Hero Quest-nimiseen lautapeliin. Nyt rupesin miettimään vanhoja hyviä aikoja ja peliä tuli todella kova ikävä. Mistähän tämän pelin saisi? Mielellään ilmaseks jostain ladattua. Pelin alkuperäinen nimi taisi olla "Hero's quest so you want to be a hero". En ole aivan varma mutta pelion on taidettu tehdä päivitys jossa ainakin grafiikat päivitettiin. Haluaisin nimenomaan sen vanhan alkuperäisen version.

Kiitos jo etukäteen vastauksista!!!

3

523

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vesku-_
    • pakkanen82

      Ite oon vähä samalla asialla... eli tahon itelle kans ton lautapeli/roolipeli version tosta pelistä eli pelin nimi siis on toi heroquest ja se on vuodelta 89. mistä sen sais oon kyselly kaikkipaikat läpi netistä ja alan liikkeistä ei sitte nii mistään en sitä saa!

      • Hero's Quest fani

        Loistava esimerkki siitä, että pitää surffata vanhat keskustelut läpi! Hyvä et muistin et tällänen on viel olemassa, oli aika yllättävää saada e-mailiin ilmoitus! Siis, lopulta itse löysin pelin, tosin siitä piti maksaa joku 5 dollaria. Tässä linkki. Oli ihan turvallista .

        http://free-game-downloads.mosw.com/abandonware/pc/adventure/games_g_h/hero_s_quest_aka_quest_for_glory_i_.html

        Samoin myös löyty miljoona muuta peliä, niillä on kait joku semmonen tarjous että maksaa vähän enemmän ni saa kuukauden ajan ladata niin paljo kun lystää ja mitä vaan. tosin jotkut pelit vaati vähän kikkailua, kuten Leisure Suit Larryt ja muut, joita en edes ajanpuutteen vuoksi kokeiluta. Siinä on pari muuta softaa jotka on myös ladattava, jotta pääsee lataamaan Amiga-pelejä ja niin edelleen. heros kyllä toimi ilman mtn muuta.Oli mahtava pelikokemus, tosin ääniä ei tullut mutta ajattele: joku 10 vuotta vanha pelu 17 tuuman näytöllä! Oli siis niin mahtava kokemus ettei mtn rajaa. Suosittelen jos vaika joulun pyhinä ei oo muuta tekemistä! Ja itelläni meni toi accountti umpeen jo aikaa sitten, mutta aivan saletisti opettelen käyttämään noita kaikkia softia ja ostan sen 30 päivän jutun uudelleen, jahka aikaa riittää. Pistähän viestiä tulemaan taas, oli tämä sen verran virkistävää! ;)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      139
      3306
    2. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      79
      2914
    3. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      40
      2287
    4. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      112
      2202
    5. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      141
      2077
    6. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      47
      2021
    7. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      12
      1416
    8. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      24
      1294
    9. Kristinoppi ja vähäkatekismus:

      Luther Lapsikasteesta: "Mitä kaste antaa eli hyödyttää? Kaste vaikuttaa syntien anteeksiantamuksen, vapauttaa kuolemas
      Luterilaisuus
      67
      1014
    10. Voiko kaivattu olla liian vanha?

      Tai muuten huonokuntoinen...
      Ikävä
      126
      1007
    Aihe