Kovalla pakkasella auto(avensis 2.2d) on 2 tuntia lämmityksessä(letkulämmitin), ei meinaa käynnistyä. Pyörittää kyllä hyvin mutta moottori vain hörähtää ja sammuu, ei meinaa millään lähteä käyntiin. Tuntuu uskomattomalta vuoden vanhaksi autoksi. Onko lie polttoaineen saannissa vikaa...hehkut kyllä pelaavat, tarkistettu huollossa.
Avensiksen käynnistyminen
Tuomas*
113036
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
käynnistys lämmityksen jälkeen: älä paina kaasua.
Olisiko polttoaine suodatin jäässä
Tunnistaa virheellisesti moottorin lämmön,sen takia ei hehkuta riittävsti.Ongelmia on ollut muidenkin merkkien kanssa.
Vastauksesi tuntuu tähän mennessä "loogisimmalta", tiedän ehdottaa kyseisen vian mahdollisuutta kun vien autoni Tojoliikkeeseen. Kiitos. Edellisellä kerralla ei löytynyt syytä, asentaja mittasi hehkut ja käytti moottoria "piuhan päässä", sanoi hiukan "arvojen olleen pilessä", mutta eipä auttanut kyseiseen ongelmaan.
...hehkut ole syynä, yleensähän suoraruiskut käynnistyy kylmänäkin miltei hehkuttamatta, hehkut mukana kunnolla pelissä vasta kovemmilla pakkasilla.
Ettei se lämmitin vain antaisi lämpöä jollekin anturille ja sen johdosta polttoainetta annostelee liian vähän.
Oletko kokeillut käynnistyksen yhteydessä painaa hiukan kaasua?
Lukasimpa uudelleen alkuperäisen viestin ja kyseessähän olikin kova pakkanen, joten se hehku ongelmakin on looginen.
Sori vaan huolimattomuuteni!
Lähteeko se paremmin ilman roikkaa. Ei nyt tietenkään ehkä kolmenkympin pakkasella, mutta esim. -15 asteessa.Joskus nimittäin tuo lämmittäminen jotenkin sekoittaa noitten lämpöantureiden luulemaan jotakin muuta kuin pitäisi.
...itsekin olen mietinyt, mutta kun pakkasia saa odottaa, jopa täällä Lapissa.:)
Kokeilen seuraavien pakkasten tullen. Vika lienee joko hehkutuksessa tai polttoaineen saannissa.
Diesel avensiksissa ole vakiona polttoainetoiminen lisälämmitin?
Onhan se, mutta tähän "vaivaan" sillä ei ole mitään vaikutusta. Saa päälle vain kun auto on käynnissä kun ei ole ajastinta.
Niin saakos tämöstä nykyautoo hinata, siis 1,6 VVT-i, eli jos ei käynnisty niin voiko ottaa ''mäkistartin'' vai meneekö joku paikka sekasi?