bokserin ripuli

jj-na

meillä uros bokseri , 1,5v. sillä ollu monta päivää ripulia, nyt tullut myös verta ripuloidessa. peräaukko erittäin turvonnut.
aloitettiin paasto nyt, huolestuin vasta kunnolla kun tuli verta. muuten koira on todella herkkävatsainen ja allerginen. siksi usein vatsavaivoja. myös madotus pitää uusia.
voiko koiraa seurailla pari päivää vai onko syytä viedä heti lääkärille. asutaan aika korvessa joten lääkäriin vienti näin pyhänä on hankalaa.
koira on muuten oma pirteä itsensä, ei kuumetta tai muuta.

5

1954

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • cilli

      Jos lääkäriin meno on hankalaa, mikset soita nyt heti ja kysy ensin puhelimitse mitä lääkäri ehdottaa. Paria päivää minä en odottelisi.

      • jj-na

        olen yrittänyt saada kiinni muutamaakin eri eläinlääkäriä, mutteivät vastaa puhelimeen. hirveä kiire ilmeisesti täälläpäin. mutta huomenna mennään heti aamusta toiseen kaupunkiin päivystykseen.


      • ihmislääkäri
        jj-na kirjoitti:

        olen yrittänyt saada kiinni muutamaakin eri eläinlääkäriä, mutteivät vastaa puhelimeen. hirveä kiire ilmeisesti täälläpäin. mutta huomenna mennään heti aamusta toiseen kaupunkiin päivystykseen.

        Jos et saa eläinlääkäriä kiinni. Soita korkeasaareen tai Ähtärin eläinpuistoon siellä on henkilöitä jotka toimivat työkseen eläinten kanssa ja antavat auliisti neuvoja. Huom numeron saa numerotiedustelusta. Myös ihmislääkärit voivat auttaa jos ei eläinlääkäriä saa kiinni. Eihän eläimet ja ihmiset niin paljon toisistaan eroa, vaikka koiran kuumeen mittaaminen kainalosta onkin hankalampaa kuin ihmisellä. Ei muuta kun rohkeasti vaan päivystys polille koiran kanssa.


    • koiralle kannattaa

      antaa ripuliin koirille tarkoitettuja maitohappobakteereja eli teho-bakt jauhetta jota saa apteekista. lisäksi tietenkin paasto ja sitten pikkuhiljaa riisijauhelihaseosta, ensin riittää pelkkä keitinliemikin. jos koira ei suostu syömään tuota teho.bakt jauhetta (siinä on tietty haju) voi koiralle antaa myös ihmisille tarkoitettua imodium lääkettä ripuliin, sillä se on hajuttomampi ja pillerin voi laittaa vaikka väkisin koiralle suuhun toisin kuin jauhetta. ripuloinnissa huolehdittava nesteen saanti. jos koiran vointi ei muutaman päivän kuluttua muutu otettava yhteyttä lääkäriin. myös tietenkin silloin jos koiran tila huononee.

      tuo verinen uloste voi olla seurasta monestakin asiasta, esim suolistossa raapiumaa/haavaumaa jolloin verta erittyy suolimassaan mutta se voi olla myös stressireaktion aiheuttamaa eli ehdottomasti kannattaa olla joka tapauksessa yhteydessä lääkäriin ja kysyä millä tavalla asiassa kannattaa edetä.

      toivotaan että koiranne on jo kunnossa!

    • Kaapelijaska

      oli kans kerran ripulia ku söin liikakypsää majoneesia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      74
      5168
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      33
      2881
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      40
      2584
    4. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      26
      1993
    5. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      1942
    6. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      1779
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      95
      1772
    8. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      167
      1647
    9. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      24
      1388
    10. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      94
      1220
    Aihe