onko mitään konstia tai neuvoa tähän pistelyyn ja kutinaan?Oletan että tämä johtuu näistä vaihdevuosiongelmista, toisaalta mietin että pitäiskö mennä johonkin maksa tms.kokeeseen!En käytä tällä hetkellä hormonihoitoa,lievä mielialalääkitys on käytössä.Kärsin myös kuivuudesta muutenkin ja yhdyntä suorastaan pelottaa.
muurahaispesässä pistelee ja kutiaa!!
apuuva!
2855
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Minulla myös samoja oireita,itse käytän mirtatzapiini mieliala lääkettä ja epäilen että johtuu niistä?
Illalla vaikka kuinka väsyttää niin hankalaa nukahtaaa kun alkaa sellainen tikkuilu ja kutina.
Olen miettinyt auttaiskohan jos lääkkeen ottaisikin aamulla.?
Sauna auttaa ainakin minun kohdalla jonkin verran.
Tsemppiä..
ruokalusikallinen päivittäin voisi auttaa ihon kosteustasapainoon. Voi johtua lääkkestäkin kyllä. Jotain aitoa kasvisöljyä, esim. jojoba, oliivi- tms. myös iholle, ravitsevat 100-krt paremmin kuin synteettiset voiteet.
Nykyiset asunnot on myös aivan liian kuumia ja kuivia. Voisiko lämpötilaa heivata pari astetta alaspäin ja hommata ilmankostutusta?
Itselläni iho kuivaa talvisin, johtuu juuri kuivasta ja kuumasta huoneilmasta, jota ei saa millään säädettyä kylmemmäksi. Nämä viheliäiset kerrostalokopperot!!Arggghhhh!!!