Miten totutan pentuni kulkemaan hihnassa, kun se lamautuu ihan täysin kun sille laittaa hihnan? Meillä on sellanen kevyt ns. näyttelyhihna, johon koiruus pitäisi opettaa näin aluksi. Se ei kuitenkaan suostu liikkumaan SENTTIÄKÄÄN. Ei vaikka herkuilla houkutellaan. Se ei ota namipalaa vaikka sen laittaisi 5 cm päähän kuonosta matolla, makaa vain täysin myrtsinä ja surkeana. Leikin aikana jos laittaa hihnan, se lopettaa leikin välittömästi ja lamautuu täysin. Tähän asti se on päästetty omalle pihalle pisulle ihan vapaana, mutta jossain vaiheessahan se pitäisi opettaa hihnassakin kulkemaan. Ikää pennulla on vasta 8 viikkoa, rotu cavalier (narttu). Onko kellään kokemuksia/hyviä neuvoja? Muuten se on kyllä reipas ja leikkisä pentu.
koira lamautuu
hihnasta
2257
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Koirasi on vielä sen verran nuori, että melkein kaikki eteen tuleva on uutta. Anna pennun ensin tutustua hihnaan rauhassa yksikseen eli laitat pannan ja hihnan kaulaan ja pentu yksinään touhuamaan esim. sisällä tai omalla pihalla.
Ei tuon ikäisen kanssa kannata vielä herpaantua..
Jostain oppasta luin hyvän jutun: Ota joku hyvä namupala toiseen käteesi ja kaulapanta väljän avonaisena toiseen käteen. Syötä namupalaa niin että pentu joutuu ottamaan sen kaulapannan läpi eli pää työntyy pantaan pennun tavoitellessa makupalaa. Älä kuitenkaan laita pantaa heti kaulaan vaan syöttele usein näin ja välillä voit jättää pannan hetkeksi pennun kaulaan ja taas pois. Meillä toimi loistavasti.
Sun pentu on niin vauva vielä että on kaikesta uudesta ihan ihmeissään. Kärsivällisyyttä...