Osaisiko joku neuvoa? Mun 9kk ikäisellä lapinkoiralla on ollut nyt torstaista lähtien, eli noin 4-5 päivää nuhaa. Koira ei jatkuvasti aivastele, mutta välillä saa "aivastuskohtauksia" ja aamuisin rohisee vähän enemmänkin. Ruoka ei ole tänään eikä eilen maistunut entiseen malliin. Syö ruokaa vasta sitten, kun on todella kova nälkä ja silloinkin syö vain ihan vähän. Makupalatkaan ei tunnu maistuvan. Eilen alkoi raapimaan kuonoaan. Koira on kova kaivamaan kukkapenkkiä, joten olisiko se voinut saada sieltä nenäänsä jotain? Vai voiko sillä olla flunssa? Auttakaa naista mäessä. Ajattelin soittaa eläinlääkärillekin tänään, mutta jos joku osaa täällä neuvoa, niin kertokaa ihmeessä.
Koiran nuha
4
788
Vastaukset
- kesällä
Meillä koira söi innolla heinää kesällä, ja oli sitten jotenkin saanut menemään heinän nenäänsäkin. Koira pärski ja karisteli kurkkuaan tosi kovasti. Epäilin kennelyskää, ja ties mitä. Jätti sitten syömisenkin lähes kokonaan. Soitin eläinlääkärille aikaa, mutta eläinlääkäri sanoi, että heinä on varmaan vaivan syy. Käski katsoa vielä päivän pari, sitten olisi nenä tähystetty. Heinä tuli pois, ja sillä koira sitten paranikin.
- Rice
Kannattaa kysyä eläinlääkäriltä. Koirasi nenään on saattanut joutua jokin vierasesine ja kun oireet ovat jatkuneet jo näinkin pitkään kannattaa asia tarkastaa.
- Terppa
Mutta sain ajan vasta torstai-illalle... Täytyy nyt tarkkailla ja jos tilanne näyttää pahenevan, niin ajan sitten vähän kauemmaksi lääkärille. Täällä meiän kylällä ei eläinlääkäriä löydy kovin helposti. Nytkin joudun ajamaan yli 40 kilometriä.
- kuono
Kuullostaa perin tutulta... omalla koirallani samankaltaiset oireet ja syynä varsin yleinen nenäpunkki. Hoituu ihan lääkityksellä - muistaakseni kyllä reseptilääke. Tarttuu aika helposti koirasta toiseen ja syytä lääkitä ainakin samassa taloudessa olevatkin koirat kaiken varalta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle222828Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A101942Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.531787Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom671779Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell971703Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise1211684Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.701450Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti4001245Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"
Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta121208Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥311198